Znečištění ovzduší

A2

Zpráva

Veřejnost požaduje regulaci zápachu z průmyslu a zemědělství

Téměř 550 lidí se již podepsalo pod petici, která požaduje regulaci zápachu z průmyslu a zemědělství. Podle signatářů petice by bylo ideální stanovit limity pro pachové látky v zákoně o ochraně ovzduší, který nyní projednávají zákonodárci.

A1

Zpráva

Paříž zavádí pravidelné dny bez aut a ozeleňuje náměstí

Bulvár Champs-Élysées bude patřit chodcům vždy první neděli v měsíci, další ulice v centrum pak každý víkend. Radnice Anne Hidalgové chce rovněž přestavět sedm centrálních náměstí tak, aby sloužila alespoň z poloviny jen chodcům a cyklistům.

343531_mediafax_karel_rouc

Zpráva

Ryby z Labe a Odry obsahují vysoké koncentrace toxických látek

Experti Arniky odebrali vzorky ryb a sedimentů z povodí dvou různých řek a v obou povodích odhalili znepokojivé koncentrace toxických látek. Obě řeky jsou dlouhodobě zatíženy průmyslovým znečištěním.

2409645659_51b1876c19_b

Zpráva

Ostrava je prvním městem, které letos přečerpalo smogovou kvótu

Měřící stanice Ostrava Radvanice překročila denní limit už 16. března. Radvanice překračují limity dlouhodobě a patří mezi vůbec nejzamořenější místa rakovinotvorným benzo-a-pyrenem v celé Evropě.

Automat

Zpráva

Začala registrace do letošního ročníku soutěže Do práce na kole

Ve středu odstartovala registrace šestého ročníku soutěže Do práce na kole. Letos má poprvé kategorie také pro běžce, chodce, bruslaře, vyznavače skateboardů, longboardů a vůbec všech šetrných způsobů dopravy, ale i pro vozíčkáře.

Zuzka_7g_cb

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Vzkaz v lahvi s čistým vzduchem z kanadských hor

V Číně se daří firmě, která prodává lahvičky se vzduchem z kanadských hor. Co všechno to o naší době říká?

Prunerov_by_petr_tefek

Zpráva

Elektrárna v Prunéřově produkuje dlouhodobě nejvíc skleníkových plynů

Za posledních deset let vypustily Elektrárny Prunéřov společnosti ČEZ celkem osmdesát miliónů tun skleníkových plynů. Druhá je Elektrárna Počerady s dvaašedesáti miliony, třetí ArcelorMittal Ostrava s téměř pětačtyřiceti miliony.

A12

Komentář

Radek Kubala: Tajfun Haiyan – posel špatných zpráv

Přesně před dvěma lety udeřil na Filipínách rekordní tajfun Haiyan. Vyvolal řadu otázek o vlivu klimatických změn na sílu tropických bouří a stoupající teploty oceánů. Diskuse se však stále nepromítá do mezinárodní klimatické politiky.

005430

Zpráva

Rakovinotvorných látek vypustila většina podniků méně, Spolana výrazně více

Největším znečišťovatelem životního prostředí byla v loňském roce Spolana Neratovice. V sedmnácti tabulkách dominují znečišťovatelé zejména z krajů Moravskoslezského, Ústeckého a Středočeského. Svůj podíl si udržuje i Kraj Vysočina.

B1

Zpráva

Paříž si užila první Den bez aut

Slavnou Champs-Élysées zaplnili minulou neděli pouze chodci a cyklisté. Jednodenní zákaz měl upozornit na závažnost smogové situace a podle pozorovatelů i zlepšit obraz Paříže před prosincovou klimakonferencí.

Aleje

Zpráva

Vznikla ojedinělá mapa alejí Moravy a Slezska

Geografové Ostravské univerzity společně s experty Arniky vytvořili mapu a databázi moravských a slezských alejí a stromořadí. Zájemci v ní najdou informace o tom, jaké stromy v alejích rostou, jak jsou staré a jaký je jejich zdravotní stav.

2219910681_d645e6274f

Zpráva

Greenpeace: zvážíme žalobu na stát kvůli množství vypouštěných emisí

Nizozemí musí do roku 2020 omezit emise CO2 minimálně o pětadvacet procent v porovnání s čísly z roku 1990. Rozhodl o tom soud v Haagu. Ekologická organizace Greenpeace zjišťuje, zda je případ přenositelný také do českého prostředí.

2490813893_f5d9412eda_b

Zpráva

Ekologové varují před nedostatečnými limity znečištění ovzduší

Evropská unie připravuje směrnici o průmyslových emisích. Ekologická organizace Greenpeace a Evropská enviromentální kancelář varují, že nízké limity znečištění ovzduší navrhované unií by vedly k předčasným úmrtím sedmdesáti tisíc lidí.

Klima_zm_na

Zpráva

Duben se stal měsícem s historicky nejvyšší koncentrací CO2 v ovzduší

Množství oxidu uhličitého v zemské atmosféře poprvé v měřené historii nekleslo pod 400 ppm po dobu jednoho měsíce. Negativní trend má podle vědců v nejbližších letech pokračovat.

103091_mediafax_iva_ondrackova

Zpráva

Ultrajemný prach lidé dýchají nejen na ulici, ale i uvnitř vozidel

Dánský expert Kaare Press-Kristensen opět naměřil vysoké hodnoty jemného prachu v brněnském ovzduší, nejvíce v autech a bytových prostorech. Pro zlepšení ovzduší navrhuje zavedení nízkoemisních zón nebo zavedení mýtného.

115717_mediafax_jan_maly

Zpráva

Městem bez sazí je Curych. Praha skončila patnáctá ze třiadvaceti měst

Curych se stal evropským Městem bez sazí. V žebříčku uspěl díky své komplexní politice snižování emisí a podpoře čistějších forem dopravy. Žebříček hodnotí třiadvacet evropských měst podle devíti kritérií týkajících se dopravy.

2409645659_51b1876c19_b

Zpráva

Komise opět upozorňuje na překračování imisních limitů v ČR

Evropská komise vydala upozornění, kterým vyzývá Českou republiku k urychlenému řešení znečištění ovzduší. Pokud plán pro splnění požadavků směrnice nepředloží, může jí hrozit žaloba u Evropského soudu a následně vysoké sankce.

Automat

Zpráva

Do letošního ročníku Do práce na kole se zapojí pětadvacet měst a tisíce lidí

Zatímco v minulém roce se do klání zapojilo 5768 účastníků z 912 firem a institucí, letos se díky nově zapojeným městům počty nejspíš vyšplhají výrazně výš. V loňském raco akce proběhla v devatenácti městech, letos jich už bude pětadvacet

2490813893_f5d9412eda_b

Zpráva

Vzduch v České republice patří mezi nešpinavější v EU

Podle aktuální zprávy Evropské agentury pro životní prostředí lze v České republice pro rok 2012 na vrub znečištění ovzduší přičíst zhruba jedenáct tisíc předčasně zemřelých kvůli znečištění prachem a přízemním ozónem.

A3

Zpráva

Litoměřice přečerpaly celoroční smogovou kvótu

Litoměřice se zařadily k městům Ústeckého kraje, která letos přečerpala celoroční smogovou kvótu, jako jsou například Most, Ústí nad Labem, Děčín, Teplice nebo Chomutov. Zdraví tu ohrožuje hlavně jemný prach a rakovinotvorný benzo-a-pyren.

56271_mediafax_pavel_zuchnicky

Zpráva

Podniky vypustily meziročně dvojnásobek rakovinotvorných látek

V České republice se v loňském roce meziročně podstatně zvýšilo množství rakovinotvorných, reprotoxických, mutagenních látek i dioxinů ohlášených jednotlivými znečišťovateli do Integrovaného registru znečišťování.

56271_mediafax_pavel_zuchnicky

Zpráva

Znečištěné ovzduší stále ohrožuje zdraví a životy obyvatel

České ovzduší stále ohrožuje zdraví, vdechování prachových části, které mělo v roce 2013 na svědomí zhruba 5200 předčasně zemřelých a zhruba 1900 pacientů, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.

614zamzv

Zpráva

Plzeňské ovzduší vyčerpalo celoroční smogovou kvótu pro prach

Znečištění ovzduší prachem v Plzni už přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach. Zdraví Plzeňanů neohrožuje pouze jemný prach, nýbrž také rakovinotvorný benzo-a-pyren.

115715_mediafax_jan_maly

Zpráva

Znečištění pražského vzduchu překročilo opět limity

Také v loňském roce překročilo ovzduší v české metropoli platné limity pro prach, oxid dusičitý a benzo-a-pyren, které stanovila v roce 2008 evropská směrnice o kvalitě ovzduší a které jsou právně závazné také v České republice.

Dejchej_brno

Zpráva

Živé sochy upozornily v centru Brna na znečištěné ovzduší

Iniciativa Dejchej Brno v pondělí instalovala v centru Brna netradiční výstavu. Sochy pojmenované pasivní obyvatelka, matka, politik, uživatelka veřejného prostoru a řidička ztvárnily hlavní body kampaně za zlepšení ovzduší.

A3

Zpráva

Ústecké ovzduší překročilo smogovou kvótu o devět měsíců dříve než loni

Znečištění ovzduší v Ústí nad Labem již vyčerpalo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach. Opakuje se tak situace z minulých let, kdy byly v Ústí překračovány limity pro z nečištění ovzduší prachem.

Wqa4dp56

Zpráva

Mostecko přečerpalo celoroční smogovou kvótu pro znečištění prachem

O čtyři měsíce dříve než v loňském roce byla na Mostecku překročena zákonem povolená mírá znečištění ovzduší prachem. Region se tak zařadil k místům s nejvíce znečištěným ovzduším v České republice.

A2

Zpráva

Kladno již vyčerpalo celoroční kvótu znečištění ovzduší prachem

Kladno přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach. Zamoření nad limitem tu bylo letos naměřeno každý druhý den. Stalo se tak třetím místem s vyčerpanou smogovou kvótou po Ostravě a Věřňovicích.

115717_mediafax_jan_maly

Zpráva

Znečištění Prahy ultrajemným prachem ohrožuje zdraví lidí

Znečištění ovzduší ultrajemným prachem je v české metropoli významně vyšší, než na srovnatelných lokalitách v Berlíně nebo v Kodani. Pro obyvatele to může představovat vážné ohrožení jejich zdraví.

Sobotka_3

Zpráva

Ekologové: Sobotkova vláda zcela selhala v ochraně obcí před těžbou uhlí

Ekologické organizace kritizují programové prohlášení vlády. Sobotkův kabinet se totiž nakonec nezavázal garantovat ochranu obcí ohrožených těžbou uhlí, a to navzdory četným deklaracím, že města a vesnice před rozšiřováním dolů ochrání.

287835_mediafax_bohuslav_stepanek

Zpráva

Hradec Králové vyčerpal celoroční kvótu znečištění ovzduší prachem

Znečištění ovzduší prachem v Hradci Králové letos vyčerpalo zákonem povolenou míru. Začátkem prosince tu byl překročen počet dní, po které smí být porušen denní limit pro polétavý prach. Smogovou kvótu přečerpal Hradec i v předchozích třech letech.

614zamzv

Zpráva

Kladno překročilo dvojnásobně celoroční smogovou kvótu

Kladno už více než dvojnásobně přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach. Stalo se prvním městem mimo Moravskoslezský kraj s takto vysokým počtem překročení limitu.

137845_mediafax_ales_kartal

Zpráva

Tábor vyčerpal celoroční kvótu zamoření prachem

Tábor se stal prvním jihočeským městem s vyčerpanou celoroční kvótou počtu dní s překročeným denním limitem pro polétavý prach. I další jihočeská města trápí znečištění prachem a benzo-a-pyrenem.

Ostrava__pohled_z_nov__radnice_2

Zpráva

Ostrava trojnásobně překročila roční kvótu zamoření prachem

Zamoření vzduchu prachem v Ostravě–Radvanicích už trojnásobně přesáhlo počet dní za rok, po které smí být legálně překročen limit. Radvanice tak patří mezi místa s vůbec nejznečištěnějším ovzduším v celé Evropě.

Prunerov_by_petr_tefek

Zpráva

Už jen tři týdny lze vznášet námitky k návrhu státní energetické koncepce

Ekologické organizace požadují, aby státní energetická koncepce byla vrácena k přepracování. Ministerstvo průmyslu totiž opakovaně nerespektuje zákonný požadavek na důkladné posouzení více variant.

Dejchej_brno

Zpráva

Množství prachu v brněnském ovzduší lze od listopadu zjistit na webu i v rozhlase

Od listopadu mohou obyvatelé Brna zjistit, kolik je polétavého prachu v ovzduší. Téměř aktuální informace najdou na webu iniciativy Dejchej Brno a několikrát denně ve zpravodajství Českého rozhlasu Brno.

A3

Zpráva

Znečištění ovzduší prachem vyčerpalo celoroční kvótu už i v Olomouci

Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace i platné limity. Po Prostějovu a Přerovu je tak Olomouc dalším městem regionu, jež vyčerpalo celoroční kvótu.

A3

Zpráva

Znečištění ovzduší prachem již vyčerpalo celoroční kvótu i v Uherském Hradišti

Po Zlínu je Uherské Hradiště druhým městem regionu, ve kterém letos míra znečištění ovzduší prachem přesáhla legální limity, když byl překročen počet dní, po které smí být porušen denní limit pro polétavý prach.

A3

Zpráva

Přerov vyčerpal celoroční kvótu znečištění ovzduší prachem

Obyvatelé Přerova dýchají „na dluh“, znečištění ovzduší prachem již vyčerpalo celoroční kvótu. Přerov má problémy také s vysokou mírou znečištění rakovinotvorným benzo-a-pyrenem.

A2

Zpráva

Tlak veřejnosti nutí firmy snižovat emise. Přesto by mohla být situace lepší

Dlouhodobý tlak místních obyvatel a fungující Integrovaný registr znečišťování začínají nést podle sdružení Arnika výsledky. V řadě ukazatelů totiž podniky v loňském roce vypustily do životního prostředí méně škodlivin než v roce předcházejícím.

2409645659_51b1876c19_b

Zpráva

Kvůli znečištěnému ovzduší zemřelo v loňském roce několik tisíc lidí

Největší nebezpečí představovalo vdechování vzduchu znečištěného prachem, které mělo na svědomí asi 5500 předčasně zemřelých a zhruba 1800 pacientů, kteří byli hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.

Pj

Glosa

Ještě než vyjede Nakoleon

Přestože letošní Evropský týden mobility měl mít společné téma „Čistý vzduch – je to na nás“, žádné z velkých českých měst nenechalo své občany jezdit v průběhu příslušného týdne MHD zdarmo.

2797_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Analýza: o životním prostředí hlasovali poslanci hůře, než kdykoli v minulosti

Asociace Zelený kruh zveřejnila analýzu hlasování Poslanecké sněmovny v posledním roce. Zaměřila se na sedmnáct zásadních hlasování o životním prostředí. Z rozboru vyplývá, že zákonodárci hlasovali o životním prostředí hůře, než kdykoliv předtím.

Prunerov_by_petr_tefek

Zpráva

Každý Čech dává tisíc korun ročně Pavlu Tykačovi a dalším fosilním miliardářům

Přestože vláda chtěla uzavřít vysloužilé elektrárny Počerady a Chvaletice, ČEZ se domluvil s fosilními barony Pavlem Tykačem a Janem Dienstlem, majiteli velkodolů na severu Čech, že jim je prodá. Eelektrárnu Chvaletice již předal do rukou těžařů.

A3

Zpráva

Mostečané opět dýchají na dluh. O tři měsíce dříve, než v roce loňském

Znečištění prachem vyčerpalo v Mostě celoroční legální kvótu. Zařadil se tak opět mezi města s nejšpinavějším ovzduším v České republice. Prach přitom vážně ohrožuje zdraví i životy lidí.

614zamzv

Zpráva

Znečištění ovzduší prachem vyčerpalo celoroční kvótu také v Prostějově

Míra znečištění ovzduší prachem v Prostějově už v tomto roce přesáhla legální limity. Prostějov se tak zařadil k městům, která jsou známa svým notoricky znečištěným ovzduším jako Ostrava, Karviná, Kladno, Praha nebo Brno.

Prunerov

Zpráva

Nová evropská studie: české uhelné elektrárny zabijí téměř 1 700 lidí ročně

Provoz českých uhelných elektráren a tepláren zkrátí podle výsledků nové studie životy Evropanů o 18 088 roků života, což odpovídá 1 686 předčasným úmrtím. To je více než dvojnásobek počtu lidí, kteří v loňském roce zemřeli na českých silnicích.

Dejchej_brno

Zpráva

V Brně proběhla blokáda dopravního provozu jedné z nejrušnějších ulic

V rámci oslav Mezinárodního dne čistého ovzduší uspořádala iniciativa Dejchej Brno blokádu dopravního provozu na jedné z dopravně nejrušnějších ulic ve městě - Úvoze. Cílem akce bylo upozornit na to, že Brno překračuje limity polétavého prachu.

2409645659_51b1876c19_b

Zpráva

Ostravské Radvanice překročily celoroční smogovou kvótu již dvakrát

Zamoření vzduchu v Ostravě Radvanicích na konci dubna dosáhlo dvojnásobku počtu dní, po které smí být během roku legálně překročen limit pro polétavý prach. Děti tam mají také vyšší výskyt astmatu, alergické rýmy a ekzému než jinde v Ostravě.

Ka_ny

Zpráva

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Plzeňský kraj

Přízemní ozón ohrožuje hlavně zdraví dětí a chronicky nemocných. Fotochemický smog tvoří směs ozónu, oxidů dusíku a dalších reaktivních složek a patří spolu s prachem k nejzávažnějším problémům znečištění ovzduší v Evropě.

Zobrazeno 50 / 113