Terorismus
Zpráva
ISIS po smrti Bagdádího: jako organizace rozrušen, jako značka však trvá
Samozvaný Islámský stát přišel po území i o zakladatele a symbolického vůdce. Co z něj zůstalo, kde stále působí a jakou hrozbu znamená do budoucna? Znalci dávají nezvykle shodné odpovědi.
Zpráva
Smrt Bagdádího potvrdili už i sami džihádisté, novým vůdcem IS má být Hašimí
Americké komando dopadlo o víkendu skutečně nejhledanějšího teroristu světa v jeho vlastní osobě. Celkově šestá zpráva o skonu, resp. likvidaci vůdce Islámského státu se tak ukázala jako pravdivá.
Komentář
Kateřina Paříková: Byznys a pouze byznys. Lidská práva šla u návštěvy Babiše v Turecku stranou
Krátce před současným vzruchem okolo tureckého vpádu do Sýrie byl u tureckého prezidenta na návštěvě český premiér. Kateřina Paříková přibližuje, o čem všem měl Babiš s Erdoganem mluvit, ale nemluvil.
Sloupek
Fatima Rahimi: Příběh jedné krvavé svatby
V Afghánistánu se nedávno odehrál zatím největší letošní útok na civilisty – sebevražedný atentátník zaútočil v kábulském sále, v němž se konala svatba. Podaří se v zemi dojednat mír a zabránit do budoucna podobným tragédiím?
Sloupek
Filip Outrata: Nedopřát nenávisti její slávu
Teroristé útočí dvakrát, přímým zabíjením a šířením svého zvráceného poselství. Této druhé fázi nenávistného útoku je možné, alespoň do jisté míry, zabránit.
Sloupek
Petr Bittner: TV Prima: Parlamentní listy na vašich obrazovkách
TV Prima před časem odvysílala konspirační reportáž o Georgi Sorosovi. Připomněla tak, že její zpravodajství neinformuje, ale pěstuje v lidech paniku.
Sloupek
Petr Bittner: Al-Balda: manifest českého terorismu
Faktická neexistence islámských fundamentalistů na českém území byla dlouhodobě jejich největší záludností. Čeští vlastenci nemohli využívat jejich činy k ilustraci jejich nebezpečnosti. A tak se do situace vložil důchodce Balda.
Zpráva
Sociální vyloučení je hlavní příčinou radikalizace džihádistů, tvrdí výzkumníci
Vědci z University College London zpracovali studii založenou na výzkumu mozkové aktivity mladých muslimských mužů. Dokládá, že příklon k násilnému extremismu je reakcí na pocit izolace a vyloučení ze společnosti.
Zpráva
Pakistán volí. Mezi dvěma konzervativci může rozhodnout progresivní strana
Dnešní volby v Pákistánu provází násilí a obvinění armády z pokusu zmanipulovat jejich výsledek. Největší šance na vítězství má kriketový hráč a oblíbenec islamistů Imran Chán, nebo bratr uvězněného premiéra Šebház Šaríf.
Sloupek
Fatima Rahimi: Teroristé vraždí novináře. Protože se jich bojí
V Afghánistánu bylo tento týden zavražděno rukou teroristů deset novinářů. Jsou to totiž právě žurnalisté, kdo prostřednictvím odhalování zvěrstev, páchaných extremisty, může společnost posouvat k větší míře demokracie.
Zpráva
Konec baskického terorismu: ETA plánuje vlastní rozpuštění
Baskická ETA, jedna z nejznámějších teroristických skupin v historii, zřejmě do poloviny června definitivně zanikne. Organizace založená za frankistické diktatury nese zodpovědnost za stovky mrtvých, v poslední době však odevzdala zbraně.
Zpráva
Útok džihádisty na jihu Francie byl letos první evropský, oběti nakonec čtyři
Zlodějíček a drobný dealer z Carcassonne, který se prohlásil za bojovníka ISIS, má na svědomí první letošní oběti islamistického terorismu v EU. Loni jich bylo celkově 69. V roce 2016 přitom zahynulo 86 lidí při jediném útoku.
Komentář
Pavel Kantner: „Povstalci“ a „teroristé“ ve východní Ghútě
Pavel Kantner přibližuje složitou povahu skupin ovládajících předměstí Damašku, na nějž cílí už několik týdnů bestiální bombardování. Ilustruje přitom, jak složité je dnes v Sýrii vymezit hranici mezi povstalcem a teroristou.
Komentář
Martin Karim: Kdo je Salih Muslim
Martin Karim představuje v ČR zadrženého kurdského předáka jako důležitého spojence v boji s Islámským státem v Sýrii a připojuje i další argumenty, proč by neměl být v žádném případě vydán do Turecka.
Analýza
Pavel Kantner: Saúdský „únos“ libanonského premiéra v aktuálním i dějinném kontextu
Pavel Kantner se vrací k záhadné internaci Saada Harírího při státní návštěvě Saúdské Arábie na sklonku minulého roku. Obsáhle vysvětluje, o co Arábii v Libanonu jde, specifika tamní politiky i roli, jíž hraje ve všem hnutí Hizballáh.
Komentář
Vít Janeček: MF Dnes brutální manipulací zasáhla do prezidentských voleb
V roce 2013 to byli sudetští Němci, v roce 2017 lithium. Nyní noviny plní palcové titulky o islámském terorismu v Praze. Zprávu účelově vydanou MF Dnes přebírají další média, jako by se jednalo o téma aktuální reálné hrozby. Není to tak.
Sloupek
Fatima Rahimi: Co dělá Dáeš v Afghánistánu
Takzvaný Islámský stát byl poražen a ztratil svůj vliv jak v Sýrii, tak v Iráku. Nyní se zdá, že zbylí bojovníci přesouvají svou pozornost k nejbližší polorozpadlé zemi, kterou je Afghánistán.
Rozhovor
S Markem Čejkou nad situací v Sýrii: Asad válku zase tak úplně nevyhrává
Známý analytik blízkovýchodního dění přibližuje DR v rozhovoru svoji reflexi války v Sýrii a aktuální situace v zemi. Nedávným pádem Rakká podle něj konflikt zdaleka nekončí.
Zpráva
Útok na Manhattanu byl letos v USA čtvrtý teroristický, obětí nakonec osm
Teroristé zabili tento rok v USA celkem deset lidí. Ročně zde podniknou v průměru šest útoků, většinu s jedním nebo dvěma mrtvými, včetně útočníka. Obětí šílených střelců zůstává podstatně více.
Zpráva
Nejkrvavější útok za poslední dekádu? Minulý víkend v Mogadišu
Počet obětí teroristického útoku spáchaného v sobotu v somálském hlavním městě je i dle konzervativních odhadů přinejmenším srovnatelný s dosud nejkrvavějšími. Pachatel použil auto naložené výbušninami.
Komentář
Shaun King: Bělošské privilegium „osamělého vlka“ z Las Vegas
Spojené státy zažily nejsmrtelnější masovou střelbu v moderní americké historii. Nejméně osmapadesát lidí je mrtvých a více než pět set zraněných. Jak se tato událost veřejně interpretuje?
Komentář
Vendula Filipová: Tekuté hranice nacionalismu
Jak vnímat katalánské referendum z hlediska mezinárodně-právních zásad? Jde spíše o sebeurčení, anebo o zneužitý národní sentiment? Vendula Filipová přibližuje další rovinu debaty o soudobém separatismu se zřetelem na jeho kritiku.
Komentář
Jiří Horský: No tinc por! Česká televize selhala v informování o náladách v Katalánsku
Po tragédii v katalánské metropoli se sešli její obyvatelé na hlavním náměstí, aby uctili památku obětí a vyjádřili odhodlání čelit teroru odmítnutím strachu. Proč jsme se o tom z České televize prakticky nedozvěděli?
Zpráva
Vyhánění a násilí v Barmě trvá už dva týdny, 340 tisíc uprchlých, mrtvých stovky
Z Barmy utekla už takřka polovina rohingské populace. Podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva jde o „učebnicový příklad etnického čistění“. Na přímou intervenci v oblasti však žádná z velmocí zatím netlačí.
Komentář
Linn Thant: Násilí na Rohinzích ohrožuje přechod Barmy k demokracii
Neochota držitelky Nobelovy ceny míru Su Ťij odsoudit vyhánění barmských muslimů vyvolala vlnu kritiky a nepochopení. Exilový novinář Linn Thant přibližuje vnímání současné krize i z barmské strany – kontext, z něhož postoj Su Ťij vychází.
Komentář
Petr Jedlička: Španělé to zvládli
Petr Jedlička se ohlíží za dny, jež uplynuly od srpnových teroristických útoků v Katalánsku, a argumentuje, proč je v podobných situacích nejlepší zachovat se právě tak, jako to v minulých týdnech zvládla španělská společnost.
Zpráva
Katalánské útoky po týdnu: osm teroristů mrtvých, dva ve vazbě, obětí nakonec 16
Během posledního týdne se dostaly na veřejnost další důležité informace o pozadí útoků v Barceloně a městě Cambrils. V rámci EU šlo letos již o pátý větší útok. Velmi specifičtí však byli jeho pachatelé i reakce španělské veřejnosti.
Komentář
Jan Motal: Na titulky by se hodila koťátka
Česká média už zvládají lépe informovat o terorismu v Evropě. Mediální pokrytí útoků ve Španělsku ale stále ukazuje na velké rezervy.
Komentář
Barbora Bakošová: Vzkaz z Barcelony: teror nezmění, kým jsme
Volba Barcelony jako terče napovídá, co vadí islámských fanatikům: solidarita, vstřícnost a otevřenost – základy evropského humanismu. Nevadí jim nenávist, protože ta je jim vlastní. Barcelona se nezmění. Strach mějme o nás – a z nás.
Komentář
Tim Ramadan: Civilistou ve městě Rakká. Přežít obléhání je den ode dne těžší
Syrský novinář žijící ve městě Rakká, hlavním městě ISIS v Sýrii, přibližuje realitu tamního každodenního života. Provází ji neustálé schizofrenické předstírání, přetvářka, nedostatek jídla, strach...
Zpráva
Útok ve Virginii je jedním z mnoha, auto jako zbraň neužívají jen džihádisté
Počet záměrných nájezdů do lidí narůstá od roku 2014. V letošním roce jsou islamističtí teroristé pachateli přibližně čtyřiceti procent z nich.
Komentář
Petr Jedlička: Víkend v Charlottesville přiblížil také současnou podobu americké krajní pravice
Vedle hrůzného nájezdu mladého neonacisty do antifašistických demonstrantů ve virginském Charlottesville se patří nepřehlédnout také proměny, jimiž americká krajní pravice v poslední době prochází. Právě v Charlottesville byly dobře patrné.
Komentář
Ivan Štampach: Manchester proti náboženskému teroru
V květnu byl v Manchesteru spáchán nábožensky motivovaný útok. Nejvýraznější reakcí nebyla vlna nesnášenlivosti, ale naopak pietní vzpomínka, k níž se připojili zástupci různých náboženských tradic.
Komentář
Petr Jedlička: Z případu Markéty a Mirka netřeba dělat kýč
Turecké odsouzení Markéty Všelichové a Miroslava Farkase za podporu terorismu vyvolalo nejrůznější reakce. Dle Petra Jedličky přitom poskytuje nejlepší vhled do aktivit dvojice to, co o nich publikovala ona sama.
Sloupek
Filip Outrata: Obchodníci s lidmi a naše názorové škatulky
Pozoruhodná kniha odbornice na financování mezinárodního džihádismu, jejíž český překlad se chystá k vydání, překračuje hranice názorových škatulek a podněcuje ke kritickému pohledu na závažné otázky.
Zpráva
Donald Trump přiznal ukončení podpory protiasadovským povstalcům
USA ukončují program CIA, v rámci něhož byli trénováni a vyzbrojování bojovníci proti syrskému režimu. Další programy na podporu opozice i bojovníků proti ISIS pokračují. Krok podnítil opět debatu o Trumpově vztahu k Putinovu Rusku.
Zpráva
Teroristických útoků loni ubylo, v Evropě je jich páchán jen zlomek
Ve světě bylo v roce 2016 spácháno celkem jedenáct tisíc útoků, což je o sedm set méně než předloni. Výrazně ubylo také mrtvých. V zemích EU bylo zaznamenáno 142 útoků, přičemž jen v šesti případech šlo o útok džihádistů s více oběťmi.
Komentář
Miroslav Hudec: I blázni a devianti reagují na témata doby
Miroslav Hudec se zamýšlí nad souvislostmi teroristických a násilných činů a motivací jejich pachatelů. Je kořenem všeho zla skutečně jen ideologie?
Sloupek
Fatima Rahimi: Facebookové profily pro negramotné
Role sociálních sítí se mění také v Afghánistánu. Nejprve sloužily jako komunikační kanál, dnes je využívají rovněž političtí představitelé k prosazování svých názorů a slouží jako místo inzerce. Stále častěji je ale užívají také fundamentalisté.
Komentář
Martin Karim: Dostanou se Markéta a Mirek domů?
Martin Karim připomíná loňské zatčení českých prokurdských aktivistů Markéty Všelichové a Miroslava Farkase v Turecku, rozporuje oficiální zdůvodnění jejich internace a zamýšlí se nad tím, jak dosud zadržovanému páru pomoci.
Sloupek
Filip Outrata: Jak skutečně porazit Islámský stát
Kniha Islámský stát. Cesta k moci Fawaze A. Gergese ukazuje spletité kořeny vzestupu obávané skupiny, ale nabízí i zamyšlení nad cestami, jak salafistické džihádisty skutečně porazit.
Zpráva
Ofenzíva u Rakká drtivě pokračuje, v Mosulu drží džihádisté poslední čtvrť
Kurdosko-arabské Syrské demokratické síly dobývají za pomoci amerických náletů hlavní město džihádistů, assadovci vytlačují ISIS z jihu Sýrie. V iráckém Mosulu se bitva pomalu chýlí ke konci. Otázkou zůstává, co nastane poté.
Komentář
Marek Čejka: Katar v žaludku Blízkého východu
Známý analytik blízkovýchodního dění přibližuje možné příčiny aktuální roztržky mezi Katarem a saúdsko-egyptským blokem a připomíná, v čem konkrétně se katarská politika protiví saúdskoarabským, respektive egyptským zájmům.
Sloupek
Jiří Dolejš: Pomůže obava o bezpečí toryům ve volbách?
Mimořádné volby v Británii může ovlivnit strach a nervozita vyvolaná nedávnými teroristickými útoky i obavy, co bude po brexitu. Emoce jsou totiž někdy důležitější než program, upozorňuje Jiří Dolejš.
Zpráva
ISIS udeřil poprvé v Íránu, 12 mrtvých
Sunnitští teroristé zaútočili na dvě místa zásadní pro šíitské islámsko-republikánské zřízení – íránský parlament a mauzoleum ajatolláha Chomejního v Teheránu. Pozorovatelé debatují, jaká bude reakce režimu.
Zpráva
Odhalení z USA: proti Siouxům byla nasazena i protiteroristická agentura
Firma stavící sporný dakotský ropovod si dle odhalení serveru Intercept najala na pacifikaci protestujících agenturu TigerSwan. Ta vznikla původně jako protiteroristická a proti Siouxům používala stejné postupy jako proti džihádistům.
Zpráva
Souvislost mezi terorismem a změnami klimatu? Leckde zřejmá už dnes
Dopady klimatických změn usnadňují již nyní působení extremistickým skupinám v Nigérii nebo Afghánistánu. Podle tematické studie think-tanku Adelphi zpracované pro německou diplomacii se přitom bude situace zhoršovat.
Zpráva
Útok v Manchesteru spáchal džihádista, po dalších se pátrá
Britská policie již potvrdila, že výbuch z pondělní noci před halou, kde vystupovala teenagerská pop star Ariana Grande, byl dílem teroristy. Exploze roztrhala i útočníka samotného. Meti oběťmi je řada mladistvých a také několik dětí.
Zpráva
Zpráva o extremismu: útoky na Romy vystřídala nenávist vůči muslimům
Ministerstvo vnitra říká, že extremistickou scénu v minulém roce charakterizoval spíše útlum a štěpení. Všímá si pádu Martina Konvičky nebo aktivit pražského Autonomního sociální centra Klinika.
Sloupek
Ivan Štampach: Mediální terorismus
Média se při informování o teroristických útocích mnohdy dopouští podobně zjednodušeného a černobílého vidění světa, kterým se vyznačují samotní teroristů.