Srbsko

Další témata

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: Brit Jensen vyhrála AudioReport. Vedení rozhlasu ztrácí o dokumenty zájem

Svaz rozhlasových tvůrců uděloval ceny rozhlasovým dokumentům. Zájem vedení Českého rozhlasu o tolik potřebnou práci ale klesá, na dokumentaristy se pohlíží jako na potížisty namísto toho, aby se jejich práce těšila podpoře.

17321688_1420103634686622_1288112444_n

Komentář

Milan Votypka: Nákladové nádraží v Bělehradě: uprchlický squat uprostřed velkoměsta

Skladiště nákladového nádraží v Bělehradě není koncentrační tábor, spíše místo, kde přijmete otřesné životní podmínky výměnou za alespoň malý díl svobody, říkají Milan Votypka a Radka Valová, terénní koordinátoři Pomáháme lidem na útěku.

A2

Zpráva

Volby v Srbsku vyhráli prounijní národovci, v parlamentu bude ale i Šešelj

Takzvaní pokrokovci zvítězili už potřetí v řadě. Znovu obsadí také více než polovinu parlamentních míst. Nově, respektive po pauze, se ovšem ve Skupštině objeví i staří nereformovaní národovci, které vede proslule temná postava z dob války.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Mužů, ze kterých mám strach, přibylo

Lenka Pitronová natočila dokument o uprchlících a obavách české veřejnosti z nich. Autorka podnikla cestu za lidmi, o kterých všichni mluví. Sama však zmiňuje svůj strach z někoho jiného. Situace se od natočení dokumentu dále posouvá.

Image

Analýza

Petr Pospíchal: Balkánská uprchlická cesta: evropská odpovědnost

Vánoční analýza situace na Balkánské uprchlické cestě pokračuje rozborem argumentace, která nabádá ke zdrženlivému přístupu vůči uprchlíkům, a podrobně se věnuje dobrovolnické pomoci v terénu.

Image

Analýza

Petr Pospíchal: Balkánská uprchlická cesta: popis stavu

Autoři v listopadu procestovali balkánskou uprchlickou cestu. Sestavili z ní podrobnou analýzu situace, možností dalšího vývoje a připravili na jejím základě návrhy dalšího postupu humanitárního zajištění migrace.

Tomas-j

Komentář

Tomáš Jungwirth: Jedna noc v životě dobrovolníka na srbsko-chorvatské hranici

Jak vypadá noční práce dobrovolníka v uprchlickém táboře, v němž musí pomáhat s klidným přechodem hranic a zároveň zajištěním základních lidských potřeb utečenců? Tomáš Jungwirth podrobně popisuje jednu takovou šichtu v Berkasovo.

013

Zpráva

Hraničních uzávěr na jihu EU přibývá, běženci váznou na Balkáně

Po Maďarsku uzavřelo většinu přechodů na hranici se Srbskem i Chorvatsko, Slovinsko zase přerušilo chorvatské vlakové spoje. Lídři EU mají o uprchlické krizi jednat znovu ve středu, balkánští hledají východisko právě nyní.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Francouzsky psaný telegram

Mezi zeměmi, které válku v létě 1914 nechtěly, stálo Srbské království v první řadě. Mělo před očima ztráty z dvou sotva skončených válek proti osmanské říši a Bulharsku. Jeho situace v tom nebyla nepodobná Francii o dvacet let později.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: My jdeme na Srba, nevíme proč

Adam Votruba připomíná výročí první světové války skrze lidové folklorní písně, které tehdy vznikly. Šlo o písně šířené převážně ústním podáním, které vykazují všechny charakteristické znaky folkloru.

Aa1

Zpráva

V Kosovu povládne opět Thaçi

Strana bývalého velitele povstalců, mafiána a předsedy posledních vlád zvítězila v dalších volbách. Na rozdíl od dřívějších let ale tentokrát mluvila zejména o ekonomice.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Před zrcadlem

Zvláštní tribunál pro zločiny UÇK bude nutně vyšetřovat významnou část politických elit současného Kosova. Pro řadu obyvatel země půjde o první nehrdinský popis války z konce devadesátých let.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Po patnácti letech

Dnes si připomínáme patnáct let od začátku útoku Severoatlantické aliance na tehdejší svazovou Jugoslávii. S důsledky předposledního konfliktu na území bývalé Jugoslávie se stále potýkáme.

A1

Zpráva

V Srbsku povládnou opět pokrokovci, tentokrát ale silnější

Volebním triumfem bloku okolo Srbské pokrokové strany se Srbsko stává další evropskou zemí, v níž drží jediné pragmaticko-nacionalistické uskupení parlamentní většinu.

A1

Zpráva

Do evropských aerolinek vstupuje asijský kapitál

Aerolinky Spojených arabských emirátů Etihad Airways koupily 49 procent akcií srbských JAT a chtějí expandovat dále – zřejmě na Slovensko nebo do Polska. Další aerolinky z Asie přitom očekávají v Chorvatsku, Slovinsku a v Bosně.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Nejdůležitější zpráva minulého týdne

David Rath. David Rath. David Rath. Bronz z Helsinek. Dienstbier prezidentským kandidátem ČSSD. A přesto je třeba hledat nejdůležitější zprávu minulého týdne někde jinde. Otiskl ji deník Právo minulé úterý na straně devět vlevo uprostřed.

A1

Zpráva

Volby v Srbsku vyhráli pokrokovci, vláda demokratů však zřejmě přetrvá

Skupině stran kolem nacionalisty Nikoliče se podařilo porazit koalici demokrata Tadiče. Vzhledem k posílení tradičního partnera demokratů na levici je však pravděpodobné, že se dosavadní garnitura udrží.

Pavel_kopeck_-_fotografie

Komentář

Pavel Kopecký: Střepy znamenají štěstí

Vzájemný poměr mezi Prahou a Bělehradem bohužel nikdy v moderních dějinách nebyl tak problematický jako dnes.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Srbský, ruský a český skandál

Skandál, píše srbský senzacechtivý bulvár, protože na Bělehradském bezpečnostním fóru usnul český ministr. Skandál, říkají srbští liberální politici, protože z Bělehradského bezpečnostního fóra odešel ruský velvyslanec. Skandál, že česká seriozní média přebírají zprávy srbského bulváru.

Peichler_2010

Komentář

Patrik Eichler: Napadlo to někoho?

Českou republiku v pondělí navštívil srbský prezident Boris Tadić. České aerolinie v pondělí oznámily, že od října ruší přímou linku do Bělehradu.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Nové podmínky

Srbsko nezíská status kandidáta členství v Evropské unii, pokud nezruší své paralelní instituce na severu Kosova. Minulý týden to v Bělehradu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Srbský prezident Boris Tadić odpověděl, že je na toto riziko připraven.

Image

Zpráva

Ratko Mladič byl převezen do Haagu

Proces vydání bývalého bosensko-srbského generála nakonec nezabral ani šest dní. Mladič se bude zodpovídat z celkem 15 obvinění, včetně genocidy a zločinů proti lidskosti. Domů se nejspíš už nevrátí.

Image

Zpráva

Vydání Mladiče do Haagu se komplikuje

Srbský soud v pátek schválil vydání bývalého, ve čtvrtek dopadeného bosenskosrbského generála do Nizozemí. Jeho zdravotní stav údajně umožňuje jak převoz, tak chystaný proces. Obhájce a rodina zadrženého však výrok zpochybňují a chtějí se odvolat.

Image

Zpráva

V Srbsku byl dopaden Ratko Mladič, zamíří do Haagu

Srbským speciálním jednotkám se podařilo zadržet nechvalně proslulého generála. Bývalý velitel bosensko-srbských jednotek má být po vyřízení formalit převezen do Nizozemí, kde stane před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Image

Zpráva

Srbská televize se omluvila za někdejší šíření propagandy

Současné vedení RTS přijalo odpovědnost za zpravodajskou politiku svých předchůdců a po jedenácti letech od pádu Slobodana Miloševiče vydalo omluvné prohlášení. V balkánských, ale i středoevropských poměrech jde o výjimečný jev.

Image

Analýza

Patrik Eichler: Čeká Kosovo legalizace?

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu ve čtvrtek zveřejní posudek k otázce, zda bylo vyhlášení nezávislosti Kosova v únoru 2008 v souladu s mezinárodním právem. Co v něm bude a jaké bude mít důsledky?

Image

Zpráva

Začal proces s generálem Tolimirem kvůli Srebrenici

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu začal soudit bývalého generála Zdravka Tolimira, který je obviněn z genocidy, spiknutí ke genocidě, zločinů proti lidskosti a porušování válečného práva.

Image

Zpráva

Chorvatský prezident vyhrožuje válkou

Chorvatský prezident Stipe Mesić pohrozil včera vojenskou intervencí v případě, že Bosna vyhlásí referendum o rozdělení země. Srbskobosenský premiér odpověděl prohlášením, že Mesić touží svou kariéru ukončit stejně, jako ji začal. Válkou.

Image

Zpráva

Srbsko podává žádost o členství v Evropské unii

Srbský prezident Boris Tadić dnes ve 14.30 hodin ve Stockholmu podal oficiální žádost své země o členství v Evropské unii.

Zobrazeno 29 / 29