Španělsko

Další témata

Image

Zpráva

Obrat ve Španělsku: hlavní města povedou rozhořčené starostky

PSOE, Podemos, občanské bloky a důsledná levice překonaly vzájemnou nevraživost a ustavily koalice ve více než polovině velkých měst. Nejvíce pozornosti přitom poutají Madrid a Barcelona s novými starostkami přímo z protestních bloků.

Antosova

Rozhovor

Západ je pořád na křižovatce epoch

Adam Borzič vede rozhovor s novinářkou a spisovatelkou Monikou Zgustovou. Řeč bude „německé“ Evropě, vyrovnávání se se lží a pocitech ponížení. Rozhovor původně vyšel v literárním obtýdeníku Tvar.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Posun ve Španělsku zatím není revoluční, ale...

Nadšení z úspěchu protestních kandidátek v Barceloně a Madridu v posledních volbách poněkud zastínilo fakt, že celkově vyhráli opět pravicoví lidovci. Tento fakt ovšem neznamená, že se nic podstatného nemění.

Pj

Komentář

Petr Jedlička: Zázrak z Barcelony, zázrak z Madridu

Správu dvou největších měst Španělska bude po nedělních volbách spoluřídit nebývalý počet zástupců radikálních občanských a levicových koalic. Pozornost přitom poutají i životní příběhy žen, jež dovedly tyto koalice k úspěchu.

Bittner_profil

Komentář

Petr Bittner: Podemos: tajemství „španělské Syrizy“

V zadluženém Španělsku začal volební rok. Po pětatřiceti letech hegemonie dvou stran se do něj chystá výrazně promluvit i nová politická síla. Jak vlastně vypadá „španělská“ verze fenoménu Syriza?

A1

Zpráva

Ve Španělsku začala volební sezóna, v Andalusii vyhráli socialisté

V prvních z čtrnácti regionálních voleb, jež předcházejí volbám celostátním, získaly navrch tradiční strany. Podemos s patnácti procenty ale netruchlí. V politickém středu se navíc vynořuje další nová pokrokářská strana – Ciudadanos.

A3

Zpráva

Hospodářská krize ve Španělsku ustupuje, důsledky ale trvají

Španělský HDP je v černých číslech už více než rok, ekonomové chválí provedené reformy. Lidí bez práce ale ubylo méně, než se předpokládalo, a počet vystěhovaných kvůli problémům s hypotékami dokonce vzrostl.

Jungwirt_n

Komentář

Tomáš Jungwirth: Znovuobjevení politiky, řecká lekce pro Evropu

Evropská unie musí uznat, že každý jeden její členský stát má co mluvit do svého dalšího osudu a zároveň mu nabídnout rovné místo u jednacího stolu, kde se vedou jednání o tématech dotýkajících se celé osmadvacítky.

Horn_cek

Komentář

Jakub Horňáček: Podemos a Syriza, dostane levice ránu z milosti?

Syriza a Podemos ukazují, že lze vytvořit alternativní a emancipační politickou sílu, která není pod patronátem oligarchů či části etablované moci, se šancí zvítězit ve volbách. Výhra obou hnutí naruší koncept levice, na který jsme zvyklí.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Jsou Podemos levicoví?

Ve Španělsku sílí nové politické uskupení Podemos. Kam ale tuto stranu zařadit? Podle programu se Podemos profiluje levicově, ale sama strana dělení na levici a pravici odmítá.

A1

Zpráva

Španělsko se posouvá doleva, tradičním stranám roste konkurence

Podle sociologických měření zaujímají dnes Španělé nejlevicovější postoje od roku 1966. Tomu odpovídá i nárůst podpory nové straně Podemos navazující na požadavky hnutí rozhořčených, kteří okupovali španělská náměstí před třemi lety.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Stažení protipotratového zákona ve Španělsku

Španělská vláda se rozhodla stáhnout plánovanou novelu zákona o potratech. Návrh, který měl upevnit již tak nepopulární vládě pozici alespoň mezi těmi nejkonzervativnějšími, byl nakonec nepřijatelný i pro lidovecké voliče.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Mladí posilují vedení PSOE

Španělská socialistická dělnická strana zvolila nové vedení strany. Zajímavý je počet mladých, kteří vycházejí z radikální a aktivní organizace mladých socialistů.

A1

Zpráva

Španělští odboráři se chystají „obsadit“ Gibraltar, vadí jim jako daňový ráj

Členové Svazu andaluských pracujících jsou podobnými akcemi proslulí. Nikdy je ale doposud nepodnikali mimo španělské území.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: K čemu dnes monarchie?

Na začátku června abdikoval španělský král Juan Carlos. Ještě týž den započaly v několika španělských městech pochody proti monarchii. Volající po španělském referendu o monarchii mají ale v cestě několik překážek.

Foto_is

Reportáž

Gustav Novotný: V březnu v Madridu

Autor zavítal do španělského hlavního města na konci minulého měsíce – v době kulminace poslední vlny protestů. Pro DR shrnul své postřehy do reportážního zamyšlení.

Horn_cek

Komentář

Jakub Horňáček: Návrat regionálních separatistů

V posledních třiceti letech byl regionální separatismus ve velké míře doménou silně pravicově orientovaných uskupení, ale síly podporující referenda o nezávislosti v Katalánsku a Skotsku mají výraznou levicovou konotaci.

Recmanov__profil

Komentář

Ivana Recmanová: Nijak radikální studentské protesty v Granadě

Ivana Recmanová popisuje protesty, které probíhají na Granadské univerzitě ve Španělsku. Jestliže se má španělské terciární vzdělávání reformovat odspodu, je potřeba, aby studenti formulovali požadavky, které skutečně povedou k jeho zlepšení.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Války morální a nemorální

Adam Votruba se zamýšlí nad fenoménem války, nad tím jak se vztah k válce proměnil. Války se dnes už neospravedlňují prospěchářskými důvody, ale morálními.

Image

Reportáž

Gustav Novotný: V Katalánsku po sezóně

Mladého sociálního geografa upoutaly při listopadové návštěvě Španělska změny, jež kdysi výstavní Barcelona a její okolí zažívají v poseldní době. Pro DR shrnul své postřehy do reportážního textu.

A1

Zpráva

Stovky Pamploňanů chránily mládežníka z ETA před policií

Gesto zaznamenané v navarrském hlavním městě dle španělských novinářů ukazuje, jaké podpoře se baskičtí autonomisté stále těší.

A1

Zpráva

Španělští aktivisté bojují proti týrání zvířat při fiestách. Nejde jen o koridu, říkají

Na konci léta tradičně vrcholí kampaně španělských aktivistů bojujících za práva zvířat. Letos se psalo nejvíce o protestech proti festivalu Toro de la Vega ve městě Tordesillas.

A1

Zpráva

Kampaň pomáhající týraným dětem zaujala zvláštní reklamou

Reklamní agentura Grey Group vytvořila pro španělskou nadaci ANAR plakát, který zobrazuje jiné sdělení dospělému a jiné dítěti.

Jberanek

Sloupek

Jan Beránek: Energetika po Fukušimě III: Úspěch obnovitelných zdrojů v Německu, Dánsku a Španělsku

Seriál Jana Beránka o globálních výhledech energetiky pokračuje třetím dílem – dnes o Německu, Španělsku a Dánsku: v těchto zemích představují obnovitelné zdroje až třetinu celkového energetického mixu a jejich podíl bude dále růst.

A1

Zpráva

Španělské banky ustupují tlaku - omezí vystěhovávání neplatičů

Sdružení bank působících ve Španělsku se rozhodlo omezit vystěhovávání dlužníků, kteří ručí za půjčku bydlením. Stalo se tak po četných protestech, pravo-levé debatě o změnách legislativy a páteční sebevraždě vystěhovávané ženy.

A5

Zpráva

Španělští studenti opět protestují, tentokrát na popud rodičů

Odpůrci školských reforem ve Španělsku se brání podobně jako v zimě a na jaře: demonstracemi a stávkou. Nyní poprvé tak ale činí z podnětu rodičovských sdružení. Média při té příležitosti připomínají argumenty obou stran sporu.

Michalspina

Komentář

Michal Špína: Uhlí a hněv

Stávka španělských horníků nás vrací zpět k zapomenuté podstatě industrializace a připomíná také, že hněv, dnes většinou tekutý, býval dříve kamenný.

A1

Zpráva

Španělská policie rozehnala další protest, napětí roste

Úterní demonstrace v Madridu patřila k menším. Snímky ze zásahu, průvodní dění i fakt, že šlo už o několikátý protest proti politice vlády Mariana Rajoye v řadě, však vykonaly své.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Pootvorené dvere

Európske politické elity možno dokázali ubiť protiargumenty tvrdením, že súčasný hospodársky kurz „nemá alternatívu“. Ťažko však dokážu presvedčiť ľudí, že je spravodlivý. Či jednoducho férový.

A1

Zpráva

Španělsko debatuje nad krádežemi jídla pro chudé, jde i o politiku

Španělská média neztratila ani po týdnu zájem o první úder tzv. gangu Robina Hooda – organizovanou a sociálně motivovanou krádež potravin, kterou provedli andaluští odboráři. Akce se navíc zúčastnil i známý starosta, čímž věc získala další politický rozměr.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Bezprecedentná jeseň

Predchádzajúci polrok bol pre Európu vyčerpávajúci. Predovšetkým politicky. Závery júnového summitu, no najmä jeho dohra, dávali málo dôvodov na optimizmus. Dominantná interpretácia príčin krízy i spôsobov jej riešenia sa vyprázdnila.

A1

Zpráva

Španělé protestují proti dalšímu balíčku škrtů, od zimy už čtvrtému

Vedle horníků demonstrovali v Madridu v minulém týdnu i rozhořčení. Tento čtvrtek chtějí jít do ulic odbory. Podle obecného mínění jsou nové škrty vynuceny Bruselem. Dle znalců jde ale spíše o dílo samotné vlády.

A1

Komentář

Radovan Geist: Hasta la vista, baby!

V současnosti je důležité upírat pozornost ke Španělsku. A to nikoli kvůli letním dovoleným nebo fotbalu. Na jeho osudu se láme budoucnost měnové unie. A tím i evropské integrace.

A1

Zpráva

Španělsko si vyjednalo zajišťovací úvěr pro banky, trhy to neuklidnilo

Premiér Rajoy získal svou rétorikou trhy na jediný den – v pondělí odpoledne začaly úroky španělských dluhopisů opět růst. Dle znalců však situace jiné východisko nepřipouštěla. V bezpodmínečné povaze půjčky se navíc shlédla řecká SYRIZA.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Horúce španielske leto

Zabudnite na Grécko a jeho voľby. Bitka o záchranu eura sa odohrá v Španielsku. Vlastne už prebieha.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: V Španielsku ide do tuhého

Španělská vláda se dostává pod stále větší tlak, aby požádala o pomoc z tzv. evropského fondu záchrany. Tlak vyvíjí podle médií zejména německá vláda. Otázkou je, proč právě teď a co z toho vyplývá.

A2

Zpráva

Španělské vládě se po studentech postavili i rektoři

Čelní přestavitelé španělských univerzit odmítli jednat s ministrem, který bez diskuse prosadil 21procentní snížení výdajů na vzdělání. Aktu předcházela celonárodní stávka, k níž se nezvykle připojily i soukromé školy.

Ay899

Zpráva

Španělští rozhořčení si připomínají rok od vzniku hnutí

Na 160 sobotních demonstrací zahájilo sérii protestů, jež má vyvrcholit v úterý – na první výročí zrodu Hnutí 15. května. Srocení nejsou tak mohutná jako loňský rok a také zakládání stanových městeček policie brání. Zájem Španělů o protest přesto trvá.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Španielsky prázdny dom

Po Maďarsku, Řecku, Irsku a Portugalsku se pozornost finančních spekulantů obrací ke Španělsku. Až do roku 2008 byla přitom tato země oslavovaná jako příklad úspěchu neoliberální politiky.

A2

Zpráva

Po Argentině znárodňuje i Bolívie, s vlastníkem se ale prý dohodne

Bolivijský prezident Morales nařídil znárodnění největšího provozovatele elektrické přenosové soustavy dekretem a povedl pomocí vojska. Na rozdíl od argentinského případu mu přitom Španělsko žádnými sankcemi nehrozí.

A1

Zpráva

První máj ve světě zaujal rozličnými demonstracemi

Nejmohutněji se tento rok protestovalo ve Španělsku, v Asii překvapil průvod Jakartou. V USA nakonec k „první celostátní všeobecné stávce“ nedošlo. Po zimní odmlce se ale znovu zmobilizovalo hnutí Occupy.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Turecký hospodársky zázrak s otáznikom

Turecký hospodářský zázrak se velmi podobá španělskému zázraku z období před krizí. Klíčová je podobnost, která se zakládá na dluhu.

A1

Zpráva

Madridské prostitutky vyhlásily vlastní "stávku", odmítají manažery bank

Britský bulvár a servery s lehčími zprávami poukázaly na svérázný protest, který odhaluje závažný jev – využívání zvýhodněných půjček z ECB k investicím do rizikových fondů.

Ay899

Zpráva

Španělsko bilancuje čtvrteční stávku, vláda upraví rozpočet

Odhad rozsahu stávky se u jednotlivých zdrojů liší, mohutností však překvapily průvodní protesty. Vláda Mariana Rajoye následně zveřejnila další reformní plány.

A4

Zpráva

Vláda španělské pravice zažila první generální stávku

Největší centrály vyzvaly k protestu už sto dní poté, co začal kabinet Mariana Rajoye úřadovat. Stávka byla vyhlášena po novém rozvolnění pracovního práva. To má být ale jen první fází takzvané velké reformy.

A1

Zpráva

"Týden neklidu" proběhl i ve Španělsku, byl mnohem radikálnější

Španělští studenti nedemonstrovali tolik dní jako čeští, psala však o nich i světová média. Zásluhu na tom měl zejména protest v Barceloně, podle El País nejradikálnější za posledních 20 let.

Image

Recenze

Vít Janeček: Pohyb, ruch a migrace

Pražský institut Cervantes připravil přehlídku španělských sociálních dokumentů Limity hranic, jimž se věnuje následující přehledová recenze.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Nebezpečné nerovnosti

Nemôžeme si myslieť, že hospodárske problémy v eurozóne vyrieši nástup technokratických vlád, ktoré presadia ešte drastickejšie škrty. Dlhodobú udržateľnosť EU ohrozujú rastúce sociálne nerovnosti, píše Rado Geist v pravidelné víkendové rubrice.

Image

Zpráva

Volby ve Španělsku vyhrála pravice, uspěly ale i malé strany

Osm let vládnoucí socialisty vystřídají lidovci. Podle výsledků nedělních voleb budou mít ve sněmovně jasnou většinu. Socialisté v hlasování propadli, vcelku se ale dařilo malým stranám. Otázkou zůstává, jak volby ovlivnilo hnutí rozhořčených.

Ostampach

Sloupek

Ivan Štampach: Katalánské imprese

Přes viditelnou přítomnost globální ekonomické krize je celkový dojem z Barcelony jiný než v cynické, unavené a permanentně otrávené České republice. Kultura se tam jeví jako vrostlá do všedního života.

Zobrazeno 50 / 83