Samospráva

Image

Zpráva

Starostové na sněmu schválili vytvoření koalice s lidovci

Sněm hnutí Starostové a nezávislí schválil vytvoření volební koalice s KDU-ČSL. Zároveň představil programové priority pro podzimní volby. STAN bude usilovat o posílení pravomocí samospráv nebo o zrychlení elektronizace veřejné správy.

Profilovka_2

Sloupek

Tomáš Schejbal: Všechnu moc sovětům

Zelená re:vize přišla ve svém programu s radikálně demokratickým požadavkem zaměstnanecké samosprávy, o níž se podle odpůrců nezdálo ani komunistům. Komentář Tomáše Schejbala.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Strategický plán revitalizace společnosti

Kvůli formálnímu uvažování nám uniká společenský přínos drobných lokálních aktivit. Ondřej Vaculík o tom, jak se i přesto časem mění vnímání prostředí, ve kterém žijeme.

Rodina9

Reportáž

Saša Uhlová: Mariánské Lázně na prahu pirátské radnice

V Mariánských Lázních komunální volby vyhrála Pirátská strana. Z její kandidátky patrně vzejde také nový starosta. Jaké jsou příčiny úspěchu pirátů? Proč se voliči rozhodli podpořit mladé a nové politiky?

Zuzka_7g_cb

Reportáž

Zuzana Vlasatá: Kolínská politická laboratoř aneb jak vyhrát volby a nezklamat

Víta Rakušana lze označit když ne za největší, tak jistě za jednu z největších hvězd mezi starosty, kteří teď usednou na radnicích. Co udělal pro to, že nyní dostal v Kolíně dvě třetiny hlasů?

465623_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Oživení: Každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji nelze dohledat

Průzkum Oživení odhalil pochybení v hospodaření s majetkem krajů. Nelze dohledat každou pátou veřejnou zakázku, u téměř každé třetí zakázky chybí smlouvy, samosprávy taktéž podle dokumentu nehospodárně pracují s volnými finančními prostředky.

_olc

Komentář

Roman Šolc: Volby se blíží! I na Univerzitě Karlově…

Volba nového rektora UK je velmi odpovědným úkolem, neboť se jedná o náročnou funkci vyžadující na svém držiteli množství znalostí, schopností i zkušeností. Jedná se o akt zásadní nejen pro univerzitu, ale pro celou českou společnost.

Azemancikova1

Sloupek

Alena Zemančíková: K vodě

Koupaliště, která dříve poskytovala klid a možnost si odpočinout a ponořit se do sebe, jsou dnes zavřená. Nahradily je aquaparky, kde všechno jen třeští a míří na vaši kapsu.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: O nesnesitelném kusu pravdy

Problémem české samosprávy je, že i ona hájí zájmy především středních vrstev. Pro zlepšení situace sociálně vyloučených by ovšem bylo třeba přesměrovat část prostředků vylepšujících ostrovy blahobytu těch, co mají dost, k těm potřebnějším.

Vel_ovsk_

Komentář

Václav Velčovský: Kolik je vlastně těch úředníků?

Česká republika není státem s přebujelým byrokratickým aparátem – úředníků je zde ve srovnání s jinými zeměmi EU spíše podprůměrné množství. Problémem je ovšem politizace státní správy a nepochopení smyslu veřejného prostoru.

Sapakaktual

Komentář

Jan Sapák: Kraje umělé a přirozené

Krajská samospráva, rozdělení země na vyšší územně správní celky, je tématem, o němž by se měla znovu otevřít principiální politická debata.

398695_mediafax_david_polivka

Zpráva

Jihomoravský kraj navrhl omezení přístupu k informacím

Poslanci budou projednávat návrh novely Jihomoravského kraje, která výrazně omezuje možnosti veřejnosti dozvědět se více o záměrech politiků. Novelu kritizuje spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek i předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Image

Zpráva

Sčítání za dvě a půl miliardy je tu

Letošní sčítání lidu, domů a bytů provází obtíže. Informační linky kvůli nejasnostem vytočí denně i šedesát tisíc občanů, ale odpověď obdrží jen desetina. Mezi dvanácti tisíci komisaři převažují pošťáci, kteří jsou k roznosu formulářů v přesčasech.

Zpráva

Pošta se na pobočkách dohodla s městy, obce vynechala

Česká pošta podepsala se Svazem měst a obcí memorandum o rušení svých poboček. Sdružení více než tisícovky malých obcí ale s plány na rušení nesouhlasí. Hájí dostupnost veřejných služeb a společenskou funkci pošt a pošťáků na venkově.

Zobrazeno 14 / 14