Rumunsko

Další témata

Image

Zpráva

Jedinečné rumunské lesy čelí nájezdům těžařských gangů. Kvůli dřevu se i vraždí

Ilegální těžba dřeva v Rumunsku nejen že ničí rozsáhlé lesy, ale má na svědomí i lidské životy. Zloději za poslední měsíc zavraždili zřejmě dva strážce chráněných oblastí. Ekologové kritizují vládu za to, že není s to účinně zasáhnout.

Image

Zpráva

V Rumunsku neprošel ústavní zákaz sňatků mezi lidmi stejného pohlaví

V Rumunsku se o víkendu hlasovalo, jestli má být manželství ústavně chráněno výhradně jako svazek mezi mužem a ženou. Referendum však ztroskotalo kvůli nízké účasti, k níž přispělo i volání po bojkotu.

S200_lud_k

Komentář

Luděk Jirka: Cesta Moldavanů do Evropské unie

Obyvatelé jedné z nejchudších evropských zemí si buď musí vystačit s šesti tisíci korunami měsíčně, podniknout komplikovaný proces získání pracovního víza či se stát formálně občany sousedního Rumunska. To však vůbec není jednoduché.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Česká chytrá horákyně na cestě mezi Tel Avivem a Jeruzalémem

Postoj České republiky k přesunu ambasády v Izraeli do Jeruzaléma je v souladu s politikou států EU, i když se čeští předáci velmi snaží vycházet vstříc vyhraněně proizraelskému zaměření nemalé části společnosti.

A1

Zpráva

Rumunští rozhořčení si vymohli odchod dalšího premiéra

Masové pobouření nad tragickými důsledky korupce v zemi přimělo rezignovat i Victora Pontu – protřelého politika, jenž přestál několik hlasování o nedůvěře a řadu afér. Podle pozorovatelů se nyní protesty uklidní, avšak jen na čas.

Pogatsa_orez

Komentář

Zoltán Pogátsa: Velký Ceausescův plán pro Řecko

Evropská unie provádí Řecku to, co prováděl v 80. letech minulého století Ceaucescu Rumunům. Jedná se o ekonomický nesmysl, v jehož funkčnost nevěří ani jeho autoři, který ve všech směrech situaci v Řecku zhorší.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Příšera jménem Orbán. Nad rumunským projevem maďarského premiéra

Jedním ze základů úspěchu Viktora Orbána je schopnost srozumitelně pojmenovat nebezpečí dnešního globálního kapitalismu a nabídnout jistou alternativu.

Peichler_2010

Komentář

Patrik Eichler: Lidové noviny přitakávají lháři

Viktor Orbán ve svém rumunském projevu lže. Lidové noviny, které Orbána doporučují jako řešení pro dnešní dobu, se zcela odtrhly od vlastní demokratické tradice.

A1

Zpráva

Rumunský prezident dostal pokutu za rasistické poznámky o Romech

Pokutu udělila vládní agentura pro boj s diskriminací, jíž nařídil konat soud. Stalo se tak i přesto, že prezident Basescu pronesl příslušné výroky v zahraničí.

A1

Zpráva

Rumunští sedláci zvítězili nad Chevronem, dle znalců ale jen prozatím

Lidé z okolí Pungesti a rumunští ekoaktivisté obsadili po řadě protestů lokalitu, na níž chtěla korporace těžit břidlicový plyn. Chevron se následně stáhl. Znalci však upozorňují, že rozhodující střet teprve přijde.

A1

Zpráva

Rumunsko posílí spolupráci s MMF, musí pokročit v privatizacích

Vláda Victora Ponty se rozhodla požádat Mezinárodní měnový fond o další zajišťovací půjčku. Výměnou musí však plnit jeho doporučení. Ta počítají kromě jiného s privatizací dotovaných podniků, v první řadě pak části rumunských drah.

A1

Zpráva

Rumunsko začne odměňovat udávání daňových úniků

Osm let vládnoucí pravice chtěla únikům předcházet snižováním daňové zátěže. Rumunský výběr daní přesto dnes patří k nejméně efektivním v celé EU. V květnu nastoupivší kabinet Victora Ponty se tak rozhodl pro jiný přístup.

A8

Zpráva

Rumunský prezident přestál i druhý impeachment, pomohla mu účast

Pro sesazení Traiana Basesca se v neděli vyslovilo přes 88 procent hlasujících, k referendu jich ale nepřišlo dost. Pokus vládnoucí koalice využít instituce impeachmentu tak skončil podobně jako před pěti lety. Kritiků rumunského prezidenta přesto přibývá.

A6

Zpráva

Rumuni budou mít příležitost sesadit prezidenta

Rumunský Ústavní soud potvrdil legálnost procesu, jímž se současná středolevicová vláda pokouší odvolat pravicovou hlavu státu. Konečné rozhodnutí má padnout ve zvláštním referendu.

A1

Zpráva

V Rumunsku uvěznili expremiéra za financování kampaně

Adrian Nastase je dosud nejvýše postaveným politikem v zemi odsouzeným za příslušný druh korupce. Rumunsko zažívá v posledních týdnech celou sérii odhalení, kterou dle pozorovatelů pomohly podnítit i zimní protesty.

A1

Zpráva

Rumunsko začne po 22 letech lustrovat komunistické kádry

Rumunský parlament schválil zákon, jenž zakazuje starým komunistickým kádrům výkon většiny veřejných funkcí. Podle kritiků ale lustrace nemají po 22 letech opodstatnění.

Image

Zpráva

Protestující v Rumunsku dosáhli pádu vlády, zřejmě se zvýší i mzdy

Po ministru zahraničí skončil ve funkci i sám premiér Boc. Protesty v ulicích stále pokračují, účast však snižuje mrazivé počasí.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Protesty v Rumunsku: Co zatím víme

Rumuni vycházejí do ulic už čtrnáct dní. Výklady jejich protestů se ale různí. Zahraniční rubrika DR tak připravila alespoň základní souhrn informací, ve kterém nabízí odpovědi na stěžejní otázky: Kolik, Kdo, Jak a Proč.

A2

Zpráva

Rumunské protesty oslabila vánice, přesto pokračují

Rumunští rozhořčených demonstrují už čtrnáctý den v řadě. V pondělí byl odvolán vlivný ministr zahraničí, v úterý promluvil poprvé prezident Basescu. Pozornost médií poutá též případ důstojníka, který se rozhodl protestovat navzdory hrozbě disciplinárním řízením.

A1

Zpráva

Protesty v Rumunsku neutichají, odbory slibují stávku

Větší či menší demonstrace se zatím konaly v přibližně šedesáti městech. Pokračují i přesto, že vláda napravila skutek, který je bezprostředně podnítil.

Image

Zpráva

V Rumunsku sílí protivládní protesty, připomíná se i rok 1989

První demonstrace začaly ve čtvrtek na podporu úředníka, který kritizoval privatizační reformu zdravotnictví. Od soboty se volá po odchodu celé vlády. V ulicích jsou opět k vidění vlaky s vykrojeným středem. Postupně stoupá i radikalita.

001a

Analýza

Raluca Dan: Demolice jedné z historicky cenných částí Bukurešti

Projekt výstavby dopravní tepny, která má protnout Bukurešť, vzbuzuje mnoho kontroverzí, a to především kvůli brutalitě, se kterou radnice hlavního města provádí vyvlastňování a demoluje památkově chráněné budovy.

Image

Zpráva

MMF chválí rumunské neoliberály, dostanou další peníze

Rumunsku končí dvouleté období, ve kterém čerpalo sanační protikrizový úvěr a provádělo reformy doporučené Mezinárodním měnovým fondem. Ty v zemi vyvolaly stávky a protesty, místní vláda však plánuje v neoliberální politice pokračovat.

Image

Zpráva

V Rumunsku pokračují protesty proti neoliberální politice vlády

Dělníci z automobilky Dacia se úterním protestem připojili k vlně nevole vůči krácení sociálních výdajů a novému zákoníku práce, jenž kromě jiného usnadňuje propouštění. Vláda k opatřením přistoupila po dohodě s MMF a EU, které jí loni poskytly sanační úvěr.

Image

Zpráva

Rumunské čarodějnice plánují proklít vládu, nechtějí platit daně

Mediálně vděčný akt protestu proti poslední novele zákoníku práce skrývá krom specifických kulturních přesahů i zajímavý sociální podtext.

Zpráva

Rumunský kritik škrtů skočil z balkonu ve sněmovně přímo na poslance

Čtvrtý z letošních pokusů rumunské opozice svrhnout pravicovou vládu poznamenal nezvyklý způsob protestu. Jeden z kritiků asociální politiky se vrhl ze sněmovního balkonu přímo na poslance. Utrpěl přitom středně těžké zranění.

Image

Zpráva

Rumunská vláda chce z Romů učinit zákonem Cikány

Vláda Emila Boca podpořila poslanecký návrh na změnu zákona, kterým se nahrazuje oficiální termín Rom pejorativním Cikán. Předlohu kritizují občanské organizace i odborníci.

Zobrazeno 27 / 27