Potraviny

Další témata

A1

Zpráva

OSN: I bez pesticidů může současné zemědělství nasytit až devět miliard lidí

Zvláštní expertní tým OSN zkritizoval v rozsáhlé zprávě nadužívání chemických postřiků, jež škodí lidskému zdraví. Na vině je dle něj často manipulativní lobbing výrobců pesticidů a absence jejich regulace ve třetím světě.

Supermarket_

Zpráva

Není zboží jako zboží: Česka se týká dvojí kvalita potravin

Český ledový čaj obsahuje o čtyřicet procent méně čajového extraktu než stejný ledový čaj v Německu. Na rozdílnou kvalitu značkových potravin v Evropské unii upozorňují politici šest let. Téma oživil čtvrteční summit Visegrádské čtyřky.

A3

Zpráva

Německo debatuje o přínosech bezmasé stravy, ministerstvo ŽP jde příkladem

Rozhodnutí německé ministryně životního prostředí podávat na oficiálních akcích úřadu už jen bezmasé občerstvení přitáhlo pozornost i k ekologickým a sociálním aspektům chovu zvířat a konzumace masných výrobků.

A13

Zpráva

Východní Afriku trápí mimořádná sucha, v Keni hrozí i hladomor

Dlouhé období bez deště vyhnalo ceny obilovin do nedostupných výšek. Lidé v Keni a okolních zemí se tak musejí živit hmyzem či jedovatými hlízami. Za hlavní příčiny mimořádnosti letošní situace označují znalci odlesňování a změny klimatu.

Uhn_k

Komentář

Tomáš Uhnák: Fórum Nyéléni: sedmdesát procent potravin je vyprodukováno ženami

Tomáš Uhnák komentuje průběh fóra Nyéléni – největšího evropského setkání rolnických, feministických a antikapitalistických hnutí.

Bican

Sloupek

Jaroslav Bican: Obchody zavřely a konec světa se odkládá

Velké obchody v pátek poprvé zavřely podle nového zákona. Přestože zaměstnavatelé mluví o narušení tržně liberálního prostředí, lidem to nevadí. Zákon by byl méně sporný, kdyby se týkal všech svátků a prodejen bez ohledu na prodejní plochu.

A1

Zpráva

„Jedno pivo“ činí člověka společenštějším, doložili vědci

Skupina švýcarských výzkumníků dokázala svým experimentem platnost obecné zkušenosti. „Jedno pivo“ zvyšuje u zdravého člověka sociální a emocionální citlivost. Posiluje též odhodlání trávit čas ve společnosti.

222329_mediafax_david_spidlen

Zpráva

Přes tři tisíce dětí z chudých rodin dostane v tomto školním roce obědy zdarma

Ministerstvo práce a sociálních věcí pokračuje v projektu „Obědy do škol“. V letošním školním roce se do něj zapojí více než dvě stě škol. Obědy podle odhadů může dostat až 3 300 dětí, jejichž rodiče se nachází alespoň tři v hmotné nouzi.

Luk_hr_bek

Komentář

Lukáš Hrábek: Zlatá rýže je jen mýtus

Na nedostatek vitamínu A ve stravě se umírá. Světoví vědci se proto postavili za výrobu GMO potraviny, zlaté rýže, a odsoudili kampaň Greenpeace proti genetické modifikaci. Situaci těch nejchudších však nevyřeší zázračná pilulka.

A2

Zpráva

Svět čelí novému civilizačnímu problému: podvýživě spojené s obezitou

Stále více lidí nahrazuje vyváženou stravu pochutinami, a jejich těla pak nedostávají nezbytné výživové složky. V důsledku roste skupina podvyživených tlouštíků, jež podle nové Global Nutrition Report čítá už řádově stovky milionů lidí.

Skladka_buldozer

Zpráva

Ekologické organizace navrhly deset klíčových kroků proti plýtvání surovinami

Jedenáct evropských ekologických organizací v úterý představilo deset klíčových opatření, aby Evropskou komisí předkládaný balíček pro oběhové hospodářství skutečně zajistil koloběh cenných surovin a omezil naši závislost na jejich dovozu.

Uhn_k

Rozhovor

Emancipace skrze zemědělství

Zveřejňujeme rozhovor s aktivistkou a odbornicí na financializaci přírody Magdalenou Heuwieserovou. Ta byla hostem semináře Otevřený prostor 2015: Jídlo, zemědělství, krajina, organizovaného Naďou Johanisovou v Moravském Krasu.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Klimatický mýtus číslo pět: Klimatickou krizi vyřešíme změnou našeho životního stylu

Kvůli mimořádným událostem s jednodenním zpožděním přinášíme další, v pořadí již pátý klimatický mýtus, demaskovaný perem Přátel země. Tentokrát je tématem náš životní styl.

Radovan_bartosek_cb_ctverec

Komentář

Radovan Bartošek: Podivuhodná cesta pana řízka

Jednou z posledních věcí, v nichž hledá vykořeněná část společnosti svou identitu, je jídlo. Právě skrze něj odpůrci islámu či uprchlíků často formulují to „naše“, ohrožené tím „cizím“.

01sklizeno

Analýza

Zuzana Vlasatá: Obchody Sklizeno hlásají: U nás víte, co jíte. Ale nemluví pravdu

Řetězec s „opravdovým“ jídlem Sklizeno přikrášlil původ svého zboží pod značkou Ježkův statek tak, že svým zákazníkům jednoduše lhal. A sklidil za to rozhořčené reakce.

Image

Fotogalerie

Agrodružstvo Miroslav. Fikce a realita

Agrodružstvo Miroslav firma Sklizeno na svém webu prezentuje jako bukolickou idylu. Ve skutečnosti se jedná o normální postkomunistický moravský zemědělský podnik. Jako bonus se za plotem válí mrtvé prase.

Muz_vs_regaly

Zpráva

Výzkum mezi dodavateli: Řetězce se řídí heslem vysát, ale nezabít

Ve čtvrtek byl představen výzkum mezi dodavateli obchodních řetězců, který provedla Ekumenická akademie. Výzkum přinesl celou řadu informací o tom, jaké praktiky řetězce při jednání s dodavateli uplatňují.

A4

Zpráva

Nový průzkum: od místních farmářů nakupuje třetina lidí

Jedna třetina lidí nakupuje v České republice jídlo přímo od farmářů, tj. například ve farmářských prodejnách nebo na farmářských trzích. Vyplývá to z výzkumu agentury TNS opinion, který byl proveden v osmi zemích Evropské unie.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Život s GMO

Zveřejňujeme otevřený dopis z USA občanům, politikům a regulátorům ve Velké Británii a zbytku EU o rizicích geneticky modifikovaných plodin, který podepsalo více jak šedesát milionů Američanů.

Axx2

Zpráva

Švédské nadšenkyně začaly vařit „feministické“ pivo

Angažovaná skupina milovnic piva se rozhodla prosadit odvětví, v němž jsou genderové stereotypy dosud až překvapivě silné. Název jejich prvního produktu je tak logicky inspirován proslulým heslem We Can Do It z kampaně s Rosie Nýtovačkou.

Ljelinek

Sloupek

Lukáš Jelínek: O potřebách, pochybách a bariérách

Už rok a půl vyjednává Evropská unie s USA o dohodě o volném obchodu. Argumenty vznášejí odpůrci i zastánci smlouvy. Co si ale o smlouvě myslí ČSSD? Dokáže se největší vládní strana shodnou na společném postoji?

A1

Komentář

Vladimír Hanáček: Čeští a polští lidovci, sourozenci, kteří se neznají

KDU-ČSL udržuje poměrně intenzivní přeshraniční kontakty se svými partnerskými křesťanskodemokratickými stranami v sousedních zemích, ale v Polsku čeští lidovci svého přirozeného partnera zatím postrádali. Nastává v tomto ohledu změna?

Semotamov_

Sloupek

Tereza Semotamová: Magie okamžiku, jak ji snést?

Vánoce jsou spjaté s určitými rituály. Jedná se o obřad, který zpravidla sestává z předem daného průběhu. Rituály jsou tu pro to, aby se čas na chvíli zastavil.

Zuzka_7g_cb

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Nejprodávanější tlačenka v trojobalu

Konec světa je blízko a jeho jméno zní Láďa Hruška. Kuchařská kniha, která usiluje o zdraví národa, se totiž prodává v rekordních počtech.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: Nulová DPH z darovaných potravin může pomoci mnoha lidem

Ministerstvo financí a potravinová banka se dohodly na zavedení 0%, nebo nule se blížící, sazbě DPH z darovaných potravin. Současná praxe je taková, že supermarkety do potravinové banky kvůli daním darují jen část potravin.

Jirka

Komentář

Jiří Silný: Černá smrt

Kolem epidemie krvácivé horečky ebola zůstává stále mnoho nejasností. Shoda nepanuje ani na způsobu šíření této nemoci. Jedna z mála jistých věcí je, že reakce mezinárodního společenství byla dosud pomalá a nedostatečná.

_ern_k

Komentář

Mikuláš Černík: Podzimní festival na berlínském Kollwitzplatzu

Na Kollwitzplatzu v Berlíně se už dlouhou dobu pořádá pravidelně každý týden ekologický trh. Tento týden se tam koná festival podzimu. Jeho tématem jsou jablka. Proč má smysl podobné akce navštěvovat?

B1

Sloupek

Jan Bittner: Proč viníme spotřebitele?

Ekonomie pracuje s člověkem jako racionální bytostí, která je dokonale informovaná. Ani jeden z těchto dvou předpokladů ale není naplněn. Z nynějších spotřebních košů proto nelze absolutně vyvozovat zájem či nezájem o problémy světové ekonomiky.

Projekt_museo-mundial

Zpráva

Ve čtvrtek bude zahájena výstava o problematice místního i globálního rozvoje

Expozice Museo Mundial – Muzeum světa představí světové základní potraviny, jejich využití a zpracování. Ukáže na jejich nedostatek i obrovské plýtvání a také energetickou chudobu, spojenou s jejich zpracováním.

Zuzka_7g_cb

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Jezme prosím méně masa

Nemusíte chtít projevit skutečnou dobrotu člověka, nemusíte se snažit o vyšší lidství, nemusíte ani okázale manifestovat svůj soucit, ba ani bojkotovat Babiše. Nějaký důvod si ale z té spousty možností vyberte. A prosím: jezte méně masa.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Zatočí česká vláda s oligopoly a kartely?

Potravinářská komora zveřejnila přehled průměrných obchodních marží vybraných druhů potravin v šesti českých supermarketech. V podstatě oligopolní uspořádání potravinářského maloobchodu u nás vede k udržování vysokých cen.

Milansmr_

Komentář

Milan Smrž: Otevřený dopis poslankyni Evropského parlamentu Ditě Charanzové

Zveřejňujeme otevřený dopis viceprezidenta evropské asociace pro obnovitelnou energii EUROSOLAR Milana Smrže poslankyni Evropského parlamentu Ditě Charanzové.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Test pro Evropu. Smlouva TISA o liberalizaci obchodu se službami

Dohody o liberalizaci mezinárodního obchodu v sobě obsahují nebezpečí podvázání demokratické politiky. Jak se k jejich projednávání a schvalování postaví evropská politická reprezentace a evropská veřejnost je testem zralosti evropské demokracie.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Ideologie, anebo rozum?

Jiří Paroubek popisuje narovnání vztahů s Čínskou lidovou republikou a dopady ruských sankcí na světový trh potravin. Z nastalé situace bude těžit především Brazílie.

Marek

Komentář

Marek Adam: Jídlo jako přítel

Statistiky varují před zvyšující se obezitou. Důležitou složkou zdravého životního stylu musí být aspekt míry a vyváženosti. Ke štíhlosti, resp. optimální hmotnosti, se ale člověk musí projíst zdravou a pestrou stravou.

A4

Zpráva

Biopotraviny jsou nutričně hodnotnější než produkty konvenčního zemědělství

Tento týden byla zveřejněna nejrozsáhlejší mezinárodní analýza, která prokázala, že biopotraviny obsahují výrazně vyšší hladinu nutričně hodnotných antioxidantů a nižší hladinu toxického kadmia a reziduí pesticidů.

Monika_dr

Sloupek

Monika Horáková: Město k sežrání

Praha 2 v sobotu otevřela svoji komunitní zahradu. Komunitní zahrady reflektují skutečnost, že plochy k pěstování zeleniny je ve městech stále méně. Kvalita potravin, které nám servírují velké obchody, je také nejistá.

Poc

Komentář

Pavel Poc: Zabiják v koupelně

V posledních dvou desetiletí přibývá onemocnění, která souvisejí s nesprávným fungováním hormonů. Vědecké studie přitom ukazují, že v případě mnoha onemocnění hrají roli chemické látky vyvolávající hormonální poruchy.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Zmůže se ČSSD v evropské kampani na více než pouhé politikaření?

KDU-ČSL si jako své téma pro evropské volby vzala zvýšení kvality potravin. ČSSD upozorňuje, že lidovci neobjevili Ameriku. Podle Tomáše Zdechovského jsou podobné výpady patrně známkou toho, že ČSSD není schopná nabídnout vlastní kvalitní program.

Tomas_zdechovsky

Komentář

Tomáš Zdechovský: Za nekvalitní potraviny může Babiš?

Za nekvalitní potraviny a výrobky si můžeme z části sami. A až teprve poté, co si tuto myšlenku připustíme, budeme schopni s tím třeba něco udělat. Zdraví našeho organismu za to určitě stojí.

Andrea2-foto

Komentář

Andrea Cerqueirová: O odvádění pozornosti…

V médiích je mnohem větší důraz kladen na to, co se přímo nebo vůbec nedotýká života většiny lidí. Dokola se tak omílá někdejší indispozice Miloše Zemana u korunovačních klenotů, než aby se řešilo, že v ČR žije až milion lidí pod hranicí chudoby.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Dotace pro Agrofert a lidská práva

Důležitým tématem, které je během koaličních jednání upozaděno, jsou lidská práva. Už ani Bohuslav Sobotka neusiluje o to, aby členem vlády byl i ministr/ministryně pro lidská práva, stačí mu vládní zmocněnec.

Ulrich

Komentář

Lukáš Ulrych: Ozvěny národní potravinové sbírky

O víkendu se uskutečnila první celonárodní potravinová sbírka, vybralo se přes šedesát pět tun potravin. Naše legislativa ale darování potravin příliš nepřeje.

A1

Zpráva

Tesco přiznalo množství a skladbu potravin, které vyhazuje

Přiznání britského řetězce je sice součástí PR jeho nové politiky, zároveň ale poskytuje vzácné informace o tom, jakými potravinami se plýtvá ve velkých obchodech nejvíce.

Kalneda

Sloupek

František Kalenda: Jak pokračují protesty v Kolumbii?

Stalý spolupracovník DR zaměřený na Latinskou Ameriku zde na začátku měsíce upozornil na vnitrokolumbijský sociální konflikt, jenž se připomněl velkými farmářskými protesty. Nyní se k tématu vrací.

V_ez

Komentář

Roman Sikora: Peču chleba

Chleba kupujeme v obchodě. Nevíme, kolik práce stojí chleba upéct, stejně jako v případě jiných potravin nevíme, kolik energie stála jejich výroba. Možná i to je důvod, proč jimi tolik plýtváme.

Zachran_jidlo

Zpráva

Václavské náměstí posloužilo jako velká jídelna, rozdalo se tisíc obědů

V úterý se Václavské náměstí proměnilo ve velkou jídelnu. Organizátoři akce Hostina pro tisíc v centru Prahy rozdávali netradiční pokrm vyrobený z jídla, které by se jinak vyhodilo.

Petrpavek

Komentář

Petr Pávek: Na Hostině pro tisíc chybí druhý chod, antikonzumerismus

Plýtvání jídlem je ožehavé téma, kterého se úterní Hostina pro tisíc dotýká. Nakolik však nabízí skutečné řešení problému?

A1

Zpráva

Václavské náměstí se promění v jídelnu. Rozdá se tisíc obědů zadarmo

Dolní část Václavského náměstí se příští úterý promění ve velikou jídelnu. Během několika hodin se tu rozdá tisíc obědů zadarmo. Vařit se bude ze surovin, které by obchody musely vyhodit, přestože se ještě dají použít.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Napsala nám Kofola. Tak jsme jí odpověděli

PR manažerka Kofoly Československo nám napsala žádost, abychom stáhli z našich stránek článek Magdaleny Špačkové Bijí manažeři Kofoly své ženy. Tak jsme jí odpověděli a v souladu s odpovědí nyní naši korespondenci zveřejňujeme.

Zobrazeno 50 / 84