Porodnictví

Další témata

Image

Zpráva

Plně kojených dětí ubývá. Porodnice matky po porodu dostatečně nepodporují

Z nemocnic odchází stále méně plně kojených dětí. Žádná z českých porodnic nedodržuje standardy UNICEF pro podporu kojení. Česká gynekologická a porodnická společnost ovšem nedostatky ve zdejším porodnictví nespatřuje.

Image

Zpráva

Vzniku porodních domů brání nejasné zákony, upozorňuje Rada vlády

Český právní řád se vznikem porodních domů počítá, přesto v České republice doposud žádný nevznikl. Rada vlády pro rovnost žen a mužů uvádí, že na vině je nejasná právní úprava. Vyzývá proto vládu Andreje Babiše, aby se tématem zabývala.

Image

Zpráva

První pokuta za porod doma. Porodní asistentka má zaplatit přes sto tisíc

Středočeský kraj udělil stodvacetitisícovou pokutu Haně Kubaňové za vedení domácích porodů. Jde o první takový postih v České republice. Obhájci domácích porodů Kubaňovou brání a pokutu označují za kriminalizaci práce porodních asistentek.

Zuzanavlasat_1_

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Porody: a nešlo by to kompromisem?

Debata o porodech u nás připomíná spoustu jiných veřejných sporů: válku dvou nesmiřitelných a hluboko ve vlastních pozicích zakopaných táborů. Přitom by se možná dalo dospět ke kompromisu přijatelnému takřka pro všechny.

Foto3

Komentář

Petra Ali Doláková: Kdo má právo rozhodovat, kde bude žena rodit?

Spor, který minulý týden rozhodoval Evropský soud pro lidská práva, se týká postavení žen. Jsou svéprávné bytosti, které mohou rozhodovat o tom, kde porodí? Zatím se zdá, že ne. Proto je i dnes důležité být feministkami a feministy.

Image

Reportáž

Saša Uhlová: České porodnictví před Evropským soudem pro lidská práva

V úterý vynese Evropský soud pro lidská práva rozsudek. Dvě ženy žalují český stát, že jim svými restrikcemi znemožnil mít u svého domácího porodu porodní asistentku. Rozsudek je zásadní pro všechny ženy, které rodí, a to nejen doma.

Dsc_0078

Zpráva

Autorská práva mají přednost před přístupem k informacím, tvrdí soud

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu dalo zapravdu ministerstvu zdravotnictví, které už několik let odmítá poskytnout analýzu o trestní odpovědnosti rodiček za porod doma. Ministerstvo by tím podle soudu porušilo ochranu autorských práv.

Bergamo_cb

Komentář

Petr Bergmann: To je ta zem, epiduralem a oxytocinem oplývající

Dokument Pět zrození režisérky Eriky Hníkové ukazuje, že naše největší národní trauma spočívá v dehonestujícím přístupu všech pater porodnického systému k narozeným dětem a k jejich matkám.

Olga_1_

Komentář

Olga Richterová: Chvála důslednosti a ombudsmanky

Ombudsmanka se vyjádřila k tomu, zda je nutné, aby matka dítěte, které se narodí doma, musela gynekologickým vyšetřením doložit, že skutečně dítě porodila. Veřejná ochránkyně práv vnesla do věci jasno.

Image

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2014

Osobností roku 2014 je pro Deník Referendum kolínský starosta Vít Rakušan. Společnost mu tvoří Arnošt Novák, Matěj Hollan, Ivana Königsmarková, Jaromír Bláha a Anna Šabatová.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Stažení protipotratového zákona ve Španělsku

Španělská vláda se rozhodla stáhnout plánovanou novelu zákona o potratech. Návrh, který měl upevnit již tak nepopulární vládě pozici alespoň mezi těmi nejkonzervativnějšími, byl nakonec nepřijatelný i pro lidovecké voliče.

Mariana_otterov_grey

Komentář

Mariana Otterová: Porody tisíce a jedné noci

Česká republika je rájem feminismu a zemí, která nemá žádný problém s respektem k názorům žen. Aspoň tak to vypadá z debat nad muslimskými šátky. Myslí si to i návštěvnice českých porodnic?

Monika-horakova

Sloupek

Monika Horáková: Chcete-li svobodu, nevolte Svobodu!

Kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda by rád zakázal domácí porody bez dozoru lékaře. Podle Moniky Horákové se jedná o nebezpečný krok, který útočí na základní principy individuální svobody.

Karel_chlouba

Komentář

Karel Chlouba: Fašista v nás všech

JUDr. Mitlöhner vydal odborný článek, ve kterém měl prosazovat zabíjení postižených dětí. Skutečně nebezpečné není to, že je přesvědčen, že děti narozené takřka ve vegetativním stavu, nejsou lidmi, ale to, že ne-lidi lze „objektivně“ vymezit.

Iva

Komentář

Iva Ch. Růžičková: Pověste ty domarodiče vejš

Zatímco plánovaný porod v domácím prostředí je ve vyspělých západních zemích respektovanou variantou, při které je péče porodní asistentky hrazena z veřejného pojištění, v naší krásné české kotlině je totéž hazardem na pokraji zákona.

Evickacb2

Komentář

Eva Kaličinská: Zadlužen hned v porodnici

Přestože systém zdravotního pojištění pro migranty kritizují nevládní organizace, Kancelář veřejného ochránce práv nebo Výbor OSN, lobby komerčních pojišťoven byla zatím silnější.

Zuzana_valkova_cb

Sloupek

Zuzana Válková: O žurnalismu občana Kozelky a křivdě na život dopředu

Člověk si myslí, že v médiích viděl všechno. Pak přijdou Novinky.cz se zprávou o vývoji v kauze porodní asistentky Zuzany Štromerové a hranice známého vesmíru se rozplynou.

5068966946_b414744e2b_o

Zpráva

Šabatová: V případě domácích porodů musí matrika postupovat přiměřeně

Veřejná ochránkyně práv připomíná, že se matriční úřady nemohou spoléhat na pouhé prohlášení rodičů o domácím porodu. Současně ale musí v požadavcích na rodiče respektovat princip přiměřenosti.

Image

Rozhovor

Porodní asistentka: Od žen jsem se naučila velmi mnoho

Přinášíme rozhovor s rakouskou samostatnou porodní asistentkou Johannou Sengschmidovou. Rozhovor s ní vedla začátkem června na Světovém kongresu porodních asistentek v Praze Monika Horáková.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Jak jsem se rozhodla být novinářkou, příběh jedné fotografie

Saše Uhlové včera dopoledne telefonoval přednosta gynekologicko-porodnické kliniky prof. MUDr. Michael Halaška, DrSc. kvůli fotografii staré sedm a půl roku z porodnice na Bulovce. Na sociální síti Facebook se pod ní totiž strhla diskuze.

Monika-horakova

Sloupek

Monika Horáková: Děti rodí porodníci a záchranáři a českým médiím se to zdá normální

Od pondělí probíhá Světový týden respektu k porodu. Česká média o něm informují ale jen výjimečně. Jak jsou na tom naše média celkově, co se týče zastoupení ženských témat?

Monika-horakova

Komentář

Monika Horáková: Zlepší světový kongres porodních asistentek situaci českých rodiček?

V Praze se v červnu koná celosvětové setkání porodních asistentek. Toto setkání by mohlo pomoci získat příslib politiků aktivně se podílet na tolik nutných změnách českého porodnictví.

Oleg

Zpráva

Soud ve Štrasburku rozhodne o právu českých žen na asistovaný domácí porod

Evropský soud pro lidská práva bude v úterý projednávat stížnosti dvou žen z České republiky, kterým bylo zabráněno v možnosti svobodně rozhodovat o okolnostech svého porodu.

Igor_demo20

Komentář

Saša Uhlová: Je to doma. Vše nejlepší, Ivano!

Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti porodní asistentky Ivany Königsmarkové, která byla odsouzena za údajné pochybení u plánovaného domácího porodu. Pěkný dárek k narozeninám.

Dr-cb-mala

Komentář

Daniela Rendl: Neobhajitelný humanismus

Další reakce na text Davida Ungera o levicovém pseudohumanismu objasňuje, že humanismus postavený na poslušnosti expertnímu vědění je neobhajitelný.

M_a

Komentář

Michaela Mrowetz: Institucionalizační syndrom a riziko jeho šíření

Klinická psycholožka reaguje na text psychologa Davida Ungera. Vysvětluje, co je posttotalitní a institucionalizační syndrom. A jaké jsou možnosti nápravy.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: Kyselé jablko levicového pseudoracionalismu

Saša Uhlová reaguje na text Davida Ungera shrnující představy části levice o individuálních svobodách člověka. Pseudohumanistická levice vrací úder.

Unger2

Komentář

David Unger: Lesk a bída pseudohumanismu

Mnozí představitelé humanistické levice, přestože si to neuvědomují, podléhají principům neoliberálního myšlení. Přiklánějí se totiž k názoru, že žena má výhradní a nikým neomezené právo na to určit si místo a způsob porodu.

Zuzana_valkova_cb

Sloupek

Zuzana Válková: Jím bio, myslím green, rodím s radostí

Když budu mít velké štěstí, bude moje střetnutí se systémem porodní péče po všech stránkách méně bolestivé, než jak ho popisují zasvěcovací historky zkušených matek. Ale obstojím jako amatérka před nimi samými?

Image

Reportáž

Saša Uhlová: Porodnice instituce separace

Ženy, které chtěly rodit doma, zažalovaly ČR, neboť jim odpírá odbornou péči. Vláda se ve Štrasburku hájí tím, že podmínky v porodnicích jsou k rodičkám příznivé. V souvislosti s touto obhajobou zveřejňujeme reportáž Saši Uhlové z porodnice.

Marketpavlik

Komentář

Markéta Pavlíková: Jak pracují čeští novináři?

Ač jsou nepřesné informace na českých portálech poměrně častým jevem, zpráva o smrti ženy v Austrálii, která se objevila ve středu, byla množstvím nepravdivých informací unikátní.

Adelahorejsi

Komentář

Adéla Hořejší: Porod jako měřítko demokracie

Soud rozhodl, že rodičky mohou vyžadovat péči nemocniční porodní asistentky u domácího porodu. Toto rozhodnutí reaguje na stav, kdy v ČR není dostupná péče soukromých porodních asistentek. Je tedy dalším krokem ke skutečně svobodné společnosti.

Image

Zpráva

Porodní asistentky nabízejí Hegerovi roční úsporu 200 milionů

Zavést registr porodních asistentek, a umožnit tak porodním asistentkám vykonávat svou práci, nabízí UNIPA ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09). Argumentuje nadbytečnou péčí a tím, že by opatření ušetřilo státu dvě stě milionů korun ročně.

Marie_vnouckova

Komentář

Marie Vnoučková: Péče porodní asistentky je zdravotní služba

Pokud má být reforma českého zdravotnictví účinná, neobejde se bez reformy českého porodnictví. Je třeba začít s diferenciací péče tak, jak je tomu zvykem v mnoha státech Evropské unie. Porodní asistentky pečující o zdravé ženy a zdravé děti mohou být řešením při hledání úspor.

Eva_labusova

Komentář

Eva Labusová: Zase ty porody aneb Případ Ágnes Gerébové

Maďarská lékařka desítky let pomáhá ženám, které chtějí rodit bez rutinních medicínských intervencí. Maďarský státní systém porodnických služeb podobným přáním není nakloněn, tak chodívá Ágnes Gerébová i k porodům doma. Totiž – chodívala. Momentálně je ve vězení.

Image

Zpráva

Ágnes Gerébové hrozí za domácí porody pět let vězení

V Maďarsku bude souzena jedna z nejznámějších porodních asistentek a odbornic na přirozené porody. Její kauza odráží jak místní specifika, tak obecný spor, který se nad právem ženy na přirozený porod vede ve většině států Evropy.

Igor_demo20

Sloupek

Saša Uhlová: O porodech, jak jinak

Diskuze o porodech vyvolávají často velké emoce. Přitom zastánkyně normálních porodů pouze poukazují na vážné nedostatky, kterými české porodnictví trpí. A lze udělat i paralelu se zdravotnictvím jako takovým.

Igor_demo20

Zpráva

Začal Světový týden respektu k porodu 2010

Česká republika se letos popáté připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu. Je to příležitost, jak se dozvědět velké množství zajímavých informací o tématu, které je navýsost důležité a mediálně stále opomíjené.

Gabriela_fotka

Komentář

Gabriela Chrastilová: Porod jako bolest, porod jako radost

Porod je velká událost v životě každého z nás. To, jak proběhne, je často určující pro vztah matky a dítěte. Přístup zdravotníků i další okolnosti mohou tento okamžik významně ovlivnit.

97835_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Sněmovna schválila mateřskou, zamítne ji až Senát

Poslanecká sněmovna odsouhlasila zvýšení příjmů pro rodiče na mateřské dovolené. Jejich výše by se tedy měla vrátit na úroveň roku 2009. Pravice však změnu zřejmě zablokuje v Senátu i na Hradě.

Image

Zpráva

Evropanům se rodí stále méně dětí, prý lze žít bez nich

V celé Evropě se rodí stále méně dětí. Na některých místech, jako je městečko Hoyerswerda na východ od Drážďan proměnili obce své porodnice v domovy důchodců. Evropě hrozí, že do konce století přijde o většinu obyvatel.

Image

Zpráva

Irští protipotratoví aktivisté obviněni z šíření dezinformací

Irské skupiny odmítající potraty šíří mezi ženami dezinformace o jeho škodlivých účincích. Očekává se rozhodnutí Evropského soudu v případě tří žen, které viní vládu z ohrožení svého zdraví tím, že je nutí cestovat kvůli potratu do zahraničí.

Image

Analýza

Michaela Mrowetz: Psychologie porodu: chiméra nebo realita?

Celospolečenská debata týkající se přístupu porodníků k rodičkám a novorozencům se ještě nerozběhla. Možná je čas začít, neboť okolnosti zrození nás provázejí celý život.

Zobrazeno 43 / 43