Národní parky

Další témata

156576572513608677

Komentář

Martin Škorpík: V přírodě blízkých podmínkách Národního parku Podyjí škody nevznikají

Jak působí klimatická změna na přírodu Národního parku Podyjí? Sucho tu sice hubí stromy, ale tím nepůvodní jehličnaté porosty ustupují navracejícím se přírodě blízkým společenstvům.

Hubeny_cb

Komentář

Pavel Hubený: Sucho, odumírání stromů, změny klimatu a Národní park Šumava

V seriálu o tom, jak se s postupujícími změnami klimatu vyrovnávají národní parky, tentokrát popisuje situaci na Šumavě tamější ředitel Pavel Hubený. A na pomoc si bere i Jaroslava Vrchlického.

Robin_b_hnisch

Komentář

Robin Böhnisch: Krkonoše za dob sucha

Ředitel Správy Krkonošského národního parku přibližuje, co se v krkonošských lesích a dalších ekosystémech s postupující klimatickou krizí mění. Podaří se lesy a rašeliniště zachránit?

156387826011972330

Komentář

Richard Nagel: Přírodou založené lesy budou proti změně klimatu odolnější

Národní park České Švýcarsko „zdědil“ po předchozích hospodářích, kteří se nepoučili z velké katastrofy minulého století, značnou plochu pokrytou smrkovými monokulturami. Ty nyní masivně hynou. Jaké řešení park zvolil?

Tet_ev_np_umava

Zpráva

Vyhraďme divočině polovinu Šumavy, žádají ekologové spolu s vědci

Hnutí DUHA spolu s vědci a místními ochranáři představilo návrh zonace národního parku Šumava, který by ponechal divočině polovinu jeho území. Ministerstvo životního prostředí a správa parku přitom počítají jen se sedmadvaceti procenty.

_umava

Zpráva

Hnutí Duha slaví vítězství: CHKO Šumava omezí jedovaté postřiky

Ekologové z Hnutí DUHA uvítali rozhodnutí správy CHKO Šumava, která zastavila používání jedovatých pesticidů v Národní přírodní rezervaci Černá a Čertovo jezero.

Robin_b_hnisch

Komentář

Robin Böhnisch: Pokud mu nepomůžeme, tetřívek zmizí z Krkonoš během dvaceti let

Jedním z hlavních faktorů ohrožujících ptáka přezdívaného černý rytíř je jeho vyrušování lidmi. K jeho ochraně naopak může přispět svým chováním každý návštěvník Krkonoš.

Decin-jez-vizual

Zpráva

Jez u Děčína má problém. Národní park České Švýcarsko jej odmítl

Národní park České Švýcarsko vydal stanovisko, podle kterého není možné kompenzovat ekologické dopady stavby jezu u Děčína. Přitom právě kompenzační opatření jsou klíčovou podmínkou pro jeho pokračování a dokončení.

03_demonstrace_za_narodni_parky_autor_jan_pinos_hnuti_duha

Zpráva

Senátoři neuspěli. Ústavní soud ponechal zákon o národních parcích v platnosti

Ústavní soud potvrdil platnost zákona o ochraně přírody a krajiny, jehož některé části požadovala zrušit skupina senátorů. Soud rozhodl, že zájem na ochranu přírody má přednost před vlastnickými právy.

Robin_b_hnisch

Zpráva

Cenu Josefa Vavrouška dostali ochránce rysů a odpůrce kožešinových farem

Ludvík Kunc známý jako ochránce šelem a bývalý poslanec za ČSSD Robin Böhnisch získali prestižní ekologickou cenu Josefa Vavrouška. Kunc jí získal za svou dlouholetou práci na ochranu vlků a rysů, Böhnisch za zákaz kožešinových farem.

Image

Rozhovor

České pohraničí z pohledu putujícího: Dobré hospody najdete všude

Letošní seriál o specifikách českého pohraničí končíme rozhovorem s Martinem Kolářem, vášnivým turistou, jenž obešel pěšky celou republiku, pohraničí prý miluje a stále se do něj vrací.

_umava

Zpráva

Šumava: Poslanci přehlasovali prezidentské veto

Poslanci v úterý přehlasovali veto prezidenta Zemana a schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Za ochranu národních parků podepsalo petici více než šedesát pět tisíc lidí. Hnutí Duha může slavit úspěch.

Brabec

Zpráva

Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát, ochrana národních parků zůstává

Novela zákona o ochraně životního prostředí byla schválena, senátní verze podporující rozvoj obcí v národních parcích podpořilo jen 28 poslanců. Novelu ale pravděpodobně čeká veto prezidenta.

Datel_20170228_153344_2_

Zpráva

Ptákem roku 2017 je datel černý – lékař stromů

K čemu tak může sloužit mrtvé a odumírající dřevo? Domov v něm nalézá Pták roku datel černý stejně jako mnoho druhů hmyzu či hub. Česká společnost ornitologická proto upozorňuje na potřebu mrtvé stromy v lesích zachovat.

363143_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Národní parky přinášejí miliardy, omezení volné přírody by zájem mohlo snížit

Poslanecká sněmovna bude ve středu hlasovat o ochraně národních parků. Senátní verze chce údajně napomoct rozvoji obcí v parcích. Ty jsou na tom ale již dnes ekonomicky mnohem lépe než obce mimo národní parky.

03_demonstrace_za_narodni_parky_autor_jan_pinos_hnuti_duha

Zpráva

Za ochranu národních parků demonstrovalo pět set lidí. Podle Zemana fanatici

Poslanci v úterý projednávali novelu zákona o ochraně přírody. Na jednání vystoupil i Miloš Zeman, podle kterého se aktivisté bojující za záchranu národních parků chtějí jen zviditelnit. Hlasovat poslanci nestihli.

42873

Zpráva

Zasaďte se o ochranu národních parků, apeluje na poslance veřejnost

Hnutí DUHA spustilo podpisovou akci, ve které vyzývá poslance a poslankyně, aby zamítli senátní návrh zákona o národních parcích. K akci se za den připojilo přes tři a půl tisíce lidí. Senátní verzi zákona podporuje naopak prezident Zeman.

78227_mediafax_marketa_panyova

Zpráva

Ochrana, nebo destrukce národních parků? Rozhodnou poslanci

Těsnou většinou senátoři schválili třicet bodů předložených Jaroslavem Větrovským z hnutí ANO, které torpédují ochranu národních parků. A to navzdory kritice ekologů i ministra životního prostředí. Definitivní slovo ale budou mít poslanci.

363143_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Senátor z hnutí ANO prosazuje zájmy spekulantů s pozemky národních parků

Senátor Jaroslav Větrovský z ANO torpéduje ochranu přírody v národních parcích. Pokud by na svou stranu získal většinu senátorů, hrozí rozprodej pozemků a jejich další zástavba. O podobě zákona o národních parcích rozhodne Senát ve středu.

45809_mediafax_marketa_panyova

Zpráva

Sněmovna schválila novelu zvětšující ochranu divoké přírody, ale bez termínů

Dolní komora Parlamentu v pátek poslala do Senátu vládní novelu zákona stanovující nová pravidla pro národní parky. Poslanci odmítli většinu pozměňovacích návrhů, které by ochranu parků ještě dále zpřísnily, ale i ty, které by ji oslabily.

Img_7907

Zpráva

Strany se shodují na vzniku národního parku Křivoklátsko, ekologové to vítají

Hlavní politické strany prosazují ve svých programech ve Středočeském kraji vznik nového národního parku Křivoklátsko. Shodne se na tom ČSSD, hnutí ANO i koalice tvořená SZ, KDU-ČSL a SNK-ED. Podle Hnutí DUHA se jedná o velkou šanci.

Dsc09077_marketajedlicka

Zpráva

Dejte prostor divočině, vyzvali ministra Brabce herci, zpěváci a spisovatelé

Osobnosti kulturního života předaly zástupcům ministerstva životního prostředí petici s více než šedesáti tisíci podpisy za takový zákon o Národním parku Šumava, který by mimo jiné rozšířil území pro divočinu a zamezil nevhodné zástavbě.

Foto3-2013_11_01

Zpráva

Česko-bavorsko-rakouská populace rysů stagnuje, upozorňují odborníci

Počet rysů žijících v národních parcích Šumava a Bavorský les a na přiléhajícím území zůstává dlouhodobě neměnný. Podle odborníků, kteří jejich výskyt mapují, čítá rysí populace na tomto území 60-80 jedinců.

45809_mediafax_marketa_panyova

Zpráva

Petice žádá větší ochranu Národního parku Šumava, Jihočeský kraj opak

V Senátu se konalo slyšení k petici s necelými šedesáti tisíci podpisy požadující dobrý zákon o Národním parku Šumava, který by zamezil další zástavbě krajiny. Zástupkyně Jihočeského kraje by naopak nejraději národní park na čas zrušila.

Lesy_a_priroda_mj

Zpráva

Území divoké přírody je možné dále rozšiřovat, tvrdí nová studie Hnutí DUHA

Studii upozorňující na pět lokalit, které by se mohly stát divokou přírodou, zveřejnilo Hnutí DUHA. Ekologická organizace také vydala průvodce pro ty, kteří tato území chtějí navštívit. DUHA tak chce rozpoutat diskuzi o rozšíření divočiny.

Phpthumb_generated_thumbnail

Zpráva

Sokol stěhovavý se po padesáti letech vrátil na jižní Moravu

V Moravském krasu byl pozorován pár sokola stěhovavého, který se zde zahnízdil po padesáti letech. Sokol stěhovavý byl přitom u nás na počátku 70. let prohlášen za vyhynulého. Na jižní Moravu se vrátil až nyní.

Img_7884

Zpráva

Koalice nepodpoří změny novely o národních parcích zvětšující jejich ochranu

Poslanci a poslankyně v pátek rozhodnou o novele zákona, která upravuje ochranu národních parků. Podle hnutí DUHA má novela nedostatky, které napravují pozměňovací návrhy poslance Junka (KDU-ČSL), koalice se ale na jejich podpoře nedohodla.

Image

Reportáž

Vojtěch Boháč: Tváře současného Polska: boj o Bělověžský prales

Reportér Vojtěch Boháč se vypravil do oblasti Bělověže, aby pochopil důvody současného sporu o kácení v tamním pralese. Dozvěděl se přitom, jak mocným podnikem jsou v Polsku Státní lesy i jak smýšlejí místní o ochráncích přírody.

Dsc09077_marketajedlicka

Zpráva

Poslanec KDU-ČSL brání prodeji pozemků v národních parcích, zástupci ODS naopak

Sněmovna ve středu poslala do třetího čtení novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Pozměňovací návrhy poslanců ODS a KSČM směřují ke snížení ochrany národních parků. Naopak poslanec Junek (KDU-ČSL) navrhuje opatření na její zvýšení.

N1436796374_12882_9170

Zpráva

Oslavte den biologické rozmanitosti v divočině, lákají veřejnost ochránci přírody

Ochránci přírody lákají veřejnost do divočiny. V neděli je totiž mezinárodní den biologické rozmanitosti, který OSN vyhlásila jako připomínku a výzvu k zachování rostlinných a živočišných druhů na Zemi.

Lesy_a_priroda_mj

Zpráva

Poslanci ODS navrhují snížit ochranu divočiny, zástupce KDU-ČSL ji chce posílit

Sněmovně projednává novelu zákona o národních parcích. Bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, platforma Vědci pro Šumavu či Hnutí DUHA podpořili pozměňující návrhy poslance Jiřího Junka (KDU-ČSL) pro větší ochranu divočiny.

Rys

Zpráva

V České republice žije už osm desítek rysů

Česká divočina podle nejnovějších odhadů hostí osm desítek rysů. Jejich přežití a další šíření podle Hnutí DUHA záleží na postoji člověka. Fotopasti, které DUHA provozuje, také v uplynulých dnech přinesly unikátní záběry rysí říje.

2641637520_d3d8f7954b_b

Zpráva

Poslanec KSČM chce umožnit rozprodej pozemků a zástavbu v národních parcích

Komunistický poslanec Jan Klán chce otevřít bránu dalším spekulacím s pozemky v národních parcích. Pokud poslanci schválí jeho pozměňovací návrhy, hrozí velký rozprodej veřejných pozemků v parcích a jejich další zástavba.

190051_mediafax_richard_benes

Zpráva

Hnutí DUHA podalo žalobu na Lesy ČR kvůli zatajování informací

Lesy ČR zatajují informace, kterým těžařským firmám udělily pokuty za šíření kůrovce. Hnutí DUHA se jich nyní domáhá soudně. Těžebním firmám se podle organizace vyplatí napadené stromy nezpracovávat a zaplatit pokutu za nedodržení termínu.

Creative35

Zpráva

Vládní strategii ochrany divočiny kritizují ekologové. Je bezzubá, tvrdí

Dokument, který budou ministři ve středu schvalovat, má zajistit ochranu rozmanitosti naší přírody. Opatření, která obsahuje, však podle ekologů neodpovídají vývoji vědeckých poznatků v ochraně přírody a už vůbec ne vývoji přírody samotné.

Rys

Zpráva

Česká divočina má blahodárné účinky, poukazuje expozice Hnutí DUHA

Na mezinárodním veletrhu turistických možností v regionech v centru Brna je od 14. do 17. ledna k vidění expozice Hnutí DUHA o české divočině. Občanská organizace zde poukazuje na pozitivní vliv, který divoká příroda má.

167881_mediafax_richard_benes

Zpráva

Sněmovna projedná nový zákon o ochraně přírody

Jedním z bodů pátečního programu jednání Poslanecké sněmovny je také novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která upravuje a zpřesňuje pravidla pro národní parky. Ekologové poslancům doporučují, aby zákon poslali do druhého čtení.

N1436796374_12882_9170

Zpráva

Hnutí DUHA: V novele o národních parcích zůstává řada nedostatků

Poslanci ve středu projednávali novelu zákona o ochraně přírody a krajiny týkající se národních parků. Podle ekologických organizací se jedná o krok správným směrem, přesto ale v návrhu zůstávají nedostatky, které je třeba napravit.

342797_mediafax_richard_benes

Zpráva

Studie: Kůrovec nemění vodní poměry na Šumavě

Zákonodárci v čele s Tomášem Jirsou a Janem Velebou svolali na sobotu do Kvildy pochod k pramenům Vltavy. Chtějí protestovat proti bezzásahovému režimu v jeho okolí a nedávnému „vyschnutí“ pramene. Nová studie dokazuje, že akce postrádá důvod.

167881_mediafax_richard_benes

Zpráva

Petici za dobrý zákon o Šumavě lze podepsat u pramenů Vltavy i na festivalech

Až do konce prázdnin lze u pramenů Vltavy či na hudebních festivalech podepsat petici za dobrý zákon o Šumavě. Jejím cílem je rozšíření míst vyčleněných pouze pro divokou přírodu, dokument v některých dnech podepíše až sto lidí.

2641637520_d3d8f7954b_b

Zpráva

Průzkum: Více než dvě třetiny Čechů chtějí chránit divočinu

Jedenasedmdesát procent lidí si myslí, že je potřeba chránit divokou přírodu v České republice. Divočina přitom pokrývá pouhé tři desetiny procenta území českých zemí. Podle expertů by bylo vhodné její rozlohu několikanásobně zvětšit.

167881_mediafax_richard_benes

Zpráva

Hubený zůstane ředitelem šumavského parku. Ekologové to vítají

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úterý jmenoval Pavla Hubeného ředitelem Národního parku Šumava. Podle ekologů je to dobrá zpráva, připomínají jeho dlouhodobý a hluboký vztah k Šumavě a její přírodě.

167881_mediafax_richard_benes

Zpráva

Zeman chce vetovat zákon o národních parcích. Je v izolaci, reagují ekologové

Prezident bude vetovat novelu zákona o národních parcích. Přijetí zákona i tak nejspíš nezabrání, ekologové upozorňují, že se Zeman se svým názorem ocitl v izolaci. Kvalitnější ochranu přírody chtějí poslanci, vláda a část šumavských starostů.

190051_mediafax_richard_benes

Zpráva

Experti: Návrh zákona o ochraně přírody nechrání lesy v národních parcích

Přestože novela zákona o ochraně přírody, kterou do meziresortního připomínkového řízení předložilo ministerstvo životního prostředí, jde správným směrem, její část zabývající se ochranou lesů je nedostatečná.

N1436796374_12882_9170

Zpráva

Nová pravidla pro národní parky umožní také velkoplošnou těžbu

Ministerstvo životního prostředí ve čtvrtek představilo novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, ekologové upozorňují, že nová pravidla pro národní parky sice zlepšují současnou situaci, avšak v lesích umožňují i velkoplošnou těžbu.

363143_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Senátní návrh zákona o Šumavě poslanci odmítli už v prvním čtení

Poslanecká sněmovna odmítla už v prvním čtení senátní návrh zákona o Šumavě. Poslanci tak ukázali, že spekulanti a dřevorubci nemají v národním parku místo. Pro zamítnutí hlasovalo třiadevadesát poslanců, proti zamítnutí jich bylo dvaačtyřicet.

167885_mediafax_richard_benes

Zpráva

Chudoba a vylidňování šumavských obcí jsou jen účelově šířené mýty

Poslanci projednávají senátní návrh zákona o Šumavě. Mnozí z nich se vyslovují pro jeho přijetí. Podle nich umožní rozvoj obcí. Přitom podle veřejně dostupných statistik jsou šumavské obce dvakrát bohatší a mají vyšší zaměstnanost.

78227_mediafax_marketa_panyova

Zpráva

Zamítněte skandální senátní zákon o Šumavě, vzkazují vědci poslancům

Poslanci ve středu projednají senátní návrh zákona o Šumavě. Podle expertů zákon popírá smysl národního parku, je v rozporu s mezinárodními předpisy i zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by ho měli poslanci odmítnout, tvrdí vědci.

Poc

Komentář

Pavel Poc: Kdo ten mejdan zatáhne?

Pavel Poc se vrací k intervenci České národní banky provedené takřka před rokem. Dnes se ukazuje, jak silné dopady na českou ekonomiku to mělo. Negativní důsledky tohoto kroku je možné sledovat na několika úrovních.

167885_mediafax_richard_benes

Zpráva

Poslanci projednají petici za dobrý zákon o Šumavě, podepsalo ji přes 40 tisíc lidí

Ve čtvrtek se bude Výbor pro životní prostředí poslanecké sněmovny zabývat peticí za dobrý zákon o Šumavě. Její signatáři nesouhlasí s likvidací vzácné přírody špatným zákonem, který schválil senát a o kterém bude sněmovna rozhodovat tento měsíc.

Zobrazeno 50 / 164