Místní referenda

T_a_fischerov_a_jan_koryt_

Zpráva

I letos místní referenda skončila většinou úspěchem navrhovatelů

V desíti městech a obcích se současně s komunálními volbami uskutečnila také místní referenda. Účast hlasujících obyvatel v osmi z nich překonala pětatřicetiprocentní hranici, jejich výsledky jsou tak platné a pro zastupitelstva závazné.

3

Zpráva

V Lipníku jaderný odpad nechtějí. Lidé v referendu odmítli stavbu úložiště

Lidé v Lipníku na Třebíčsku v platném referendu jednoznačně odmítli stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Správa úložišť radioaktivního odpadu v současnosti vybírá čtyři z devíti lokalit, kde by úložiště mohlo vzniknout.

Elektr_rna_m_ln_k__od_vlin_vsi

Zpráva

Občané v referendu odmítli stavbu spalovny v Mělníku, ČEZ od plánu neustoupil

Obyvatelé Horních Počapel a Křivenic v platném místním referendu jednoznačně odmítli stavbu spalovny v areálu elektrárny Mělník. Proti hlasovalo pětadevadesát procent zúčastněných. ČEZ i přes dřívější prohlášení od výstavby neustoupil.

Image

Zpráva

I letos se spolu s komunálními volbami koná řada místních referend

Jak se stalo již pravidlem, spolu s volbami se bude konat řada místních referend. Podle zjištění Deníku Referendum hlasovat v místním referendu budou obyvatelé nejméně osmi obcí a měst. Dvě zvažovaná referenda byla zmařena.

Vok_l__t

Zpráva

Brněnští zastupitelé budou v únoru rozhodovat o nádraží, většina je pro odsun

Město Brno má do konce února vydat doporučení, zda si přeje hlavní železniční nádraží odsunout nebo modernizovat v centru. Zastupitelstvo je navzdory názorům veřejnosti pro odsun.

Image

Zpráva

Denver jako Amsterdam: povolí marihuanu v některých barech

Hlavní město Colorada umožní jako první v USA návštěvníkům vybraných barů, restaurací nebo jiných veřejných míst veřejně užívat marihuanu. Přelomové rozhodnutí potvrzuje trend legalizace konopí v USA.

160047

Zpráva

Předběžná bilance: většina referend letos skončila závazným výsledkem

Do konce října se letos v České republice konalo celkem devatenáct místních referend. Většina z nich souběžně s říjnovými krajskými volbami. Závazným výsledkem jich skončilo čtrnáct, v pěti případech nehlasoval dostatečný počet voličů.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Referendum v Brně skončilo strategickým vítězstvím nádraží v centru

Výsledky referenda o nádraží v Brně sice nejsou právně závazné, dávají ale jasný obrázek o rozložení názorů občanů a také o síle stoupenců nádraží v centru. Je to strategické vítězství, jehož vynucení už by mělo být jen otázkou času.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: V předvečer svátku demokracie jménem brněnské referendum o nádraží

Lidé v Brně budou hlasovat v referendu o poloze a způsobu modernizace hlavního nádraží. Zmocněnec přípravného výboru a zakladatel Deníku Referendum vysvětluje, v čem událost přesahuje místní význam.

Image

Zpráva

Brněnská média ignorují zásadní vystoupení odborníků k nádraží

Soubor předních českých odborníků všech relevantních profesí vydal zásadní prohlášení k otázkám brněnského referenda. Jedná o suverénně zcela nejdůležitější odborné vystoupení k tématu. Přesto je brněnská média ignorují.

Dr_logo

Dokument

Memorandum odborníků k brněnskému nádraží: pro změnu polohy nejsou žádné důvody

Memorandum nezávislých odborníků k poloze hlavního nádraží v Brně odborníků k poloze a způsobu modernizace brněnského hlavního nádraží.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Vzpomeňte si, s čím jste před dvěma lety kandidoval

Otevřený dopis primátoru města Brna Vokřálovi: Žádám Vás také, abyste se ihned jasně a otevřeně distancoval od snah referendum mařit, jejichž stopy zřetelně vedou k majitelům pozemků na Jižním centru.

Dr_logo

Dokument

Brněnské referendum 2016: tucet otázek a odpovědí

Zveřejňujeme jako dokument souhrnný informační materiál vydaný přípravným výborem referenda o poloze a způsobu modernizace brněnského hlavního nádraží, které se uskuteční v Brně současně s krajskými volbami v říjnu 2016.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Brněnské referendum jako laboratoř

Brno je politická laboratoř, v níž se s předstihem odvíjejí děje, jež posléze zasáhnou celou českou politiku. Šéfredaktor DR je jako zmocněnec přípravného výboru referenda o nádraží bude do voleb zkoumat metodou zúčastněného pozorování.

Image

Zpráva

Na kampaň za modernizaci nádraží v centru Brna se vybralo přes sto tisíc korun

Brněnské kampani, která prosadila konání referenda a v něm chce podporovat rekonstrukci nádraží v centru, pomohlo na internetovém startovači projektů HitHit video Tondy Blaníka. Brňané mohou na projekt přispívat až do příštího čtvrtka.

Vondrou_3

Komentář

Daniel Vondrouš: O spalovnách, chemičkách a bez lidí

Návrh novely stavebního zákona ministryně Šlechtové přináší řadu omezení týkajících se účasti veřejnosti ve správních řízeních, což je v rozporu s programovým prohlášením vlády.

Image

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2014

Osobností roku 2014 je pro Deník Referendum kolínský starosta Vít Rakušan. Společnost mu tvoří Arnošt Novák, Matěj Hollan, Ivana Königsmarková, Jaromír Bláha a Anna Šabatová.

P_ed_n_petice_na_mago_i

Zpráva

Přípravný výbor referenda o nádraží v Brně chce jeho konání v roce 2016

Přípravný výbor referenda o brněnském nádraží jednal se zástupci vznikající brněnské koalice. Referendum se bude nejspíše konat souběžně s krajskými volbami v roce 2016.

Image

Zpráva

Referendum v Brně se bude nejspíše konat až s volbami v roce 2016

Referendum o poloze brněnského hlavního nádraží a způsobu jeho modernizace se bude konat nejspíše až s krajskými volbami v roce 2016. Podle přípravného výboru referenda by je mohly urychlit jen mimořádně velkorysé závazky nové koalice.

Image

Dokument

Dokument: Občané nakonec o nádraží v referendu rozhodnou

Dopis, který včera odeslal přípravný výbor za vyhlášení referenda o brněnském nádraží lídrům volebních uskupení vznikající brněnské koalice, Janě Drápalové, Matěji Hollanovi, Kláře Liptákové a Petru Vokřálovi zveřejňujeme jako dokument.

Image

Fotogalerie

Fotogalerie Oty Nepilého: Živý řetěz v Brně

Město Brno prozářila ve středu 10. září akce, na níž se občané volali po tom, aby město dodržovalo jejich občanská práva: chtějí hlasovat o poloze nádraží a způsobu jeho rekonstrukce.

Image

Zpráva

Brno žije referendem, které se vedení města pokouší nezákonně zmařit

Krajský soud zjistil, že brněnský magistrát vyškrtl nejméně 1100 podpisů neoprávněně. Několik set Brňanů vytvořilo živý řetěz za svá práva. Z dnešního vyjádření magistrátu plyne, že návrh na vyhlášení referenda už má dostatečnou podporu.

Image

Zpráva

Referendum o brněnském nádraží ještě může vyhlásit krajský soud

Petiční výbor občanské aliance Referendum 2014 dnes zveřejnil podání ke krajskému správnímu soudu, v němž obviňuje brněnský magistrát z účelové snahy referendum zmařit. O vyhlášení referenda souběžně s komunálními volbami žádá soud.

P_ed_n_petice_na_mago_i

Zpráva

Referendum o nádraží v Brně si přeje jednadvacet tisíc občanů

Konání druhého místního referenda o budoucí poloze hlavního brněnského železničního nádraží se dnes zásadně přiblížilo. Zástupci občanské aliance Referendum 2014 odevzdali magistrátu potřebné podpisy.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Za nové referendum o poloze brněnského hlavního nádraží

Otevřený dopis brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi zahajuje projekt několika brněnských občanských iniciativ, jehož cílem je definitivně ukončit spor o polohu brněnského hlavního nádraží, nejlépe referendem při komunálních volbách 2014.

Letiste_vodochody

Zpráva

Obce nadále odmítají rozšíření Letiště Vodochody

Obce bojující proti rozšíření letiště Aero Vodochody požadují nová měření při reálných letových zkouškách se zatíženými letadly. Odmítají také slib, ve kterém společnost Penta slibuje finančně kompenzovat noční lety, jež v minulosti opakovaně vyloučila.

Hanaholcnerov_

Sloupek

Hana Holcnerová: Referendum na jihu Brna skončilo vítězstvím obou stran

Město Brno dostalo vážné varování. Pokud se bude chovat ke svým městským částem přezíravě, odtrhnou se. Místním se prakticky s jistotou podařilo odvrátit necitlivý projekt, a všem obcím v republice ukázali příklad k následování.

800px-brno-doln__her_pice_-_ji_n__n_m_st__od_z_padu

Zpráva

Dolní Heršpice a Přízřenice zůstávají v Brně

V neděli proběhlo v Brně místní referendum, ve kterém se poprvé v jeho novodobé historii rozhodovalo o odtržení dvou obcí. Dolní Heršpice a Přízřenice nakonec v Brně zůstanou, občanská aktivita místních stojí za obdiv.

104621_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Rozšíření letiště Vodochody odmítla další obec

Obce v okolí vodochodského letiště se od počátku letošního roku v místních referendech bouří proti rozšíření letiště Aero Vodochody, patřící finanční skupině Penta. V úterý se přidaly Klecany.

Image

Zpráva

Letiště ve Vodochodech místní nechtějí

V Panenských Břežanech u Prahy se v pátek uskutečnilo referendum o výstavbě mezinárodního veřejného letiště ve Vodochodech. Občané Břežan projekt odmítli: proti stavbě hlasovalo 95 procent občanů. Referenda se účastnilo 72 procent oprávněných voličů.

Image

Zpráva

Lidé proti Pentě: v referendech odmítli rozšíření letiště

Slovenská investiční společnost Penta usiluje o rozšíření letiště ve Vodochodech na druhé velké letiště pro Prahu. Místní lidé jsou ostře proti. Včera rozšíření odmítli lidé ve dvou okolních obcích v referendech rozhodnou většinou.

Zobrazeno 31 / 31