Kritická ekonomie
Další témata
Komentář
Vladan Hodulák: Moderní peněžní teorie nahání strach. Právem?
Moderní peněžní teorie – Modern Monetary Theory (známá pod zkratkou MMT) se stává předmětem živých debat s tím, jak se k ní začínají hlásit politici jako Ocasio-Cortezová či Bernie Sanders. Zastáncům statu quo nahání strach. Čeho se bojí?
Rozhovor
Kate Raworthová: Věnečková ekonomika umožní lidem prosperovat i v 21. století
Jak dospět k ekonomice, která naplní potřeby a přitom nebude ničit život na Zemi? Koncepce britské ekonomky Kate Raworthové patří k nejzajímavějším návrhům současnosti. Představujeme ji v rozhovoru pro partnerský Green European Journal.
Zpráva
Pouhých šestadvacet miliardářů vlastní víc než chudší polovina lidstva
Chudí chudnou, bohatí bohatnou, varuje výroční zpráva rozvojové organizace Oxfam o narůstající nerovnosti. Kvůli koncentraci majetku pak chybí prostředky na důstojný život pro všechny. Svět podle zprávy potřebuje reformu daňového systému.
Zpráva
Google prakticky všechny zisky z ČR zdanil v Irsku. EU hledá řešení
Korporace Google podle své účetní uzávěrky zdanila většinu zisků z České republiky v Irsku. Na daních zde zaplatila pouze osm milionů. Ekonomičtí experti takovou praxi kritizují. Evropská komise hledá celoevropské řešení.
Sloupek
Petr Bittner: Limity slušného tisku ve službách něčího zisku
Server Info.cz přináší kvalitní zpravodajství, spolu s ním ovšem i spolehlivý antiekologický servis Danielovi Křetínskému. Jakkoli nejde jeho vměšování srovnat s fungováním takové MF Dnes, logika je stejná: pan majitel se může spolehnout.
Sloupek
Petr Bittner: Anarchokapitalismus: příběh jedné chlapecké fantazie
Petr Bittner vstupuje do debaty, kterou otevřel Michal Kašpárek svými recenzemi na knihu Anarchokapitalismus. Vydejme se po stopách myšlenkového proudu, který přinesl bohatství a popularitu programátorovi jménem Urza.
Zpráva
ČSOB z rekordních zisků vyplácí majitele místo zaměstnanců, stěžují si odbory
Československá obchodní banka v loňském roce rekordně vydělala. Podle odborů je skandální, že si majitelé banky zvyšují odměny, zatímco odmítají přidat peníze zaměstnancům. Stěžují si také na šikanu. Banka veškeré výtky odmítá coby nařčení.
Komentář
Lukáš Ulrych: Půl druhého století od vydání díla, které inspirovalo sociálnědemokratické hnutí
Marxův Kapitál nelze pokládat za překonané dílo, ačkoli se ho takto soudobá mainstreamová ekonomická teorie snaží vykreslovat, upozorňuje Lukáš Ulrych.
Zpráva
Minulost Tlustého neřešíme, hájí Piráti svou spolupráci s ním
Piráti spolupráci s bývalým ministrem financí v Topolánkově vládě a spojkou kmotra Mrázka do vysoké politiky nejprve zlehčovali, pak ji začali hájit jako součást svých „transparentních“ politických metod. A hodlají v ní pokračovat.
Komentář
Jan Bittner: Kam tečou české peníze, jak je to možné a co s tím
Vládní analýza ukazuje, že odliv financí z české ekonomiky je nepřirozený, podle odhadů až dvojnásobný, než by odpovídal českým podmínkám. Česká ekonomika potřebuje hospodářskou vizi pro malé a střední podniky.
Sloupek
Jiří Paroubek: Kuponová privatizace má narozeniny
Před čtvrtstoletím byla zahájena kuponová privatizace. Zpětně vzatu šlo o přehlídku podvedených. Jiří Paroubek však zpochybňuje i ekonomický význam – podnikům chyběl silný majitel. Správnou metodu prosazovala Pithartova vláda.
Sloupek
Jan Bittner: Americká noční můra? Draze žít a levně konzumovat
Graf Marka Perryho ukazuje, že rostoucí nerovnost mezi Američany přesouvá poptávku k výrobě „nepotřebných“ věcí. Chudým domácnostem tak rostou náklady na největší položky v rozpočtu. Dopady jsou fatální.
Sloupek
Jan Bittner: Joseph Stiglitz: Euro bylo stvořeno k zániku. Co dál?
Nobelista Joseph Stiglitz v nové knize kritizuje euro. Vrozené vady evropské měny jsou prý příčinou všech krizí Eurozóny i její brzké zkázy. Sám nabízí řešení, které může evropskou integraci zachránit. Jan Bittner ho podrobuje kritice.
Sloupek
Jan Bittner: V čem je Trump lepší než Clintonová
Donald Trump sbírá podporu odpůrců globalizace. Clintonovou naproti tomu v otázkách mezinárodního obchodu dohání její dlouhodobá loajalita vůči establišmentu. Prezidentské volby v USA jsou předvojem nového charakteru politických bojů.
Komentář
Ilona Švihlíková: Jaká je skutečná kondice české ekonomiky?
Chceme-li posoudit schopnost České republiky naplnit Cíle udržitelného rozvoje přijaté OSN, musíme se podívat na skutečnou podobu české ekonomiky ze strukturálních i dlouhodobých perspektiv. A právě to činí ekonomka Ilona Švihlíková.
Komentář
Radim Hejduk: Supermarkety bez hranic
V supermarketu by chtěl pracovat málokdo. Proto tu většinou pracují ti, kteří nemají jinou možnost. Přesto si dosud příliš solidarity nevysloužili: mzdy nerostou, ponižování nekončí a média o situaci prodavaček a prodavačů téměř nereferují.
Komentář
Jiří Paroubek: Bezprostřední finanční krize po Brexitu zažehnána
Složením britského kabinetu dala nová premiérka Mayová obsazením významných funkcí stoupenci Brexitu najevo, že nebude s odchodem Velké Británie z EU zbytečně otálet. Finančním trhům to pro tuto chvíli zjevně stačí.
Sloupek
Jan Bittner: Nová, lepší Británie? Jak pro koho
Ekonom Jan Bittner shrnuje dosavadní dopady referenda o Brexitu na britské hospodářství. Všímá si také reakce vládnoucích konzervativců a glosuje plány nové premiérky Theresy Mayové.
Komentář
Zoltán Pogátsa: Řešení Brexitu hledejme ve východní Evropě
Zveřejňujeme překlad textu politického ekonoma Zoltána Pogátsy. Skutečnou odpověď na problém Brexitu můžeme podle něj nalézt v analýze příčin, které nutí k odchodu občany východních zemí.
Sloupek
Jan Bittner: Pod olympijskou pochodní je největší tma
V Brazílii brzy vypuknou Olympijské hry. Pořadatelské Rio de Janeiro se však ocitá na pokraji bankrotu. Olympiáda v Riu je ukázkovým případem kombinace pompézní akce a politiky škrtů, které dusí rozvojový region. Svět se baví a místní trpí.
Sloupek
Jan Bittner: Brexit proti pracujícím
Stejně jako další země čelí i Velká Británie problémům, na které národní stát nevyzraje. Brexit je přinejmenším v rozporu se zájmy odborů. Odboráři vědí, že EU je ruční brzdou, která zabraňuje pokračujícímu rozkladu ochrany pracujících.
Sloupek
Jiří Paroubek: Na finančních trzích se množí neznámé
Finanční trhy, které mají tendenci přeceňovat problémy tohoto světa, přeceňují i dopady možného Brexitu. Co znamená zvyšující se počet otazníků na světových trzích při Českou republiku?
Sloupek
Jan Bittner: V Mezinárodním měnovém fondu bují levicový extremismus
Ekonomičtí experti Mezinárodního měnového fondu přiznali, že některé neoliberální politiky jen zvýšily nerovnost a ohrozily trvalý rozvoj. Postavili se tak na stranu svých odpůrců. MMF se v očích pravice stává baštou extrémní levice.
Analýza
Redakce DR: Deset důvodů, proč obhajovat korporátní daň
Zveřejňujeme překlad části analýzy věnované skutečným přínosům hojně diskutované daně z příjmu právnických osob neboli korporátní daně. Text vyvrací i několik mýtů ohledně DPPO sloužících těm, kteří by ji nejradši úplně zrušili.
Sloupek
Jiří Paroubek: Jak poroste české hospodářství?
Vláda poněkud usnula na vavřínech, ale zdá se, že ve svých makroekonomických záměrech jde v zásadě správným směrem. Vláda ale nevyužívá veškeré možnosti ekonomických nástrojů, které by ve svém arzenálu mohla mít, a to je škoda.
Sloupek
Jiří Dolejš: Klíčový dokument vládní rozpočtové strategie
Otázka strukturálních reforem v rámci vládní rozpočtové strategie si zaslouží zásadní debatu. Žádný plán se přitom neobejde bez jasné rozpočtové vize. Příležitostí k jejímu promyšlení je i dokument předkládaný příští týden do vlády.
Komentář
Jan Bittner: O čem by se dospělí lidé neměli bavit
Pokud dopustíme, aby se takzvané zneužívání sociálních dávek znovu stalo volebním tématem, budeme si tak akorát řezat větev sami pod sebou a posloužíme těm, kterým takto namířená pozornost veřejnosti vyhovuje.
Sloupek
Jiří Paroubek: Proč klesají ceny komodit?
Od loňského roku klesá cena surovinových komodit. Příčiny leží ve válečných konfliktech i v technologickém vývoji. Jednou z nejsledovanějších zůstává pochopitelně ropa. Současný ani očekávaný vývoj jí příliš nepřeje.
Sloupek
Jiří Paroubek: Rizika ve světové ekonomice
Čína je před rozsáhlou restrukturalizací své ekonomiky. Vyhrocuje se konflikt mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Evropa není ekonomicky v kdovíjak ideální kondici. Vše nasvědčuje konci růstového období světoví ekonomiky.
Sloupek
Jiří Paroubek: O kompetenci Miroslava Singera
Dva roky stará intervence České národní banky dopadá negativně na nejchudší ale i na malé a střední podnikatele. Přestože vedení ČNB patrně netuší, jak problém řešit, málokterého vládního představitele to zajímá.
Zpráva
Piketty: Za vzestupem terorismu stojí ekonomická nerovnost
Francouzský ekonom Thomas Piketty zveřejnil komentář, v němž příčiny nestability Blízkého východu přičítá nerovnosti mezi bohatými státy Perského zálivu a zbytkem regionu. Odpovědnost dává i Západu a navrhuje změnu jeho politiky.
Sloupek
Jiří Dolejš: Pařížský COP21, alarmismus a realismus
Klimatická jednání v pařížské Le Bourget budou přes všechny manifestace a apely otevřená až do poslední chvíle. Požadavky jednotlivých zemí a zájmových skupiny na podobu případné závazné dohody se totiž mnohdy zásadně liší.
Sloupek
Jiří Dolejš: Zaostalost nahrává populistům
Vyspělé státy se nám vzdalují, vývoj mezd zaostává, past chudoby hrozí lidem s nízkými příjmy a klientům sociálního sytému. Dokud se tohle nezmění, nemůžeme si dělat naděje, že bude frustrace mezi lidmi ustupovat.
Sloupek
Jiří Dolejš: Je úrok hřích?
Velkou výzvou dějin peněžní směny je úrok. Peníze nejsou jen neutrálním nástrojem směny, ale pomáhají ekonomicky ocenit ztracenou příležitost.
Sloupek
Jiří Dolejš: BRICS v multipolárním světě
Geo-ekonomický blok s návem BRICS zahrnuje Brazílii, Rusko, Čínu a Jihoafrickou republiku. Jaký je jeho současný politicko ekonomický význam, s jakými problémy s potýká a s jakými vyhlídkami se naopak skrze svou spolupráci pyšní?
Komentář
Jan Bittner: Ekonomická gramotnost Jeremyho Corbyna
Lídr labouristů Jeremy Corbyn sestavil svůj tým pro ekonomické otázky. Ten tvoří natolik významné osobnosti, že bude do budoucna velice těžké obviňovat Corbyna ze starosocialismu nebo ekonomické negramotnosti.
Sloupek
Jiří Dolejš: Vietnamská cesta
Jak se odehrál vietnamský ekonomický zázrak, a jak vypadá budoucnost Vietnamské socialistické republiky? Malá asijská země se po inflační krizi vrátila na trajektorii růstu a může hrát roli logického partnera pro český byznys.
Sloupek
Jiří Paroubek: Je deflace skutečně takový problém?
Strašák deflace nemusí být zas takovým strašákem. Ukazatel HDP není nutně výpovědní v každé situaci, silně se v něm totiž promítají finanční vlivy.
Sloupek
Jiří Dolejš: Budoucnost čínské měny
Čínský juan neaspiruje na pozici nového globálního hegemona. Pouze si připravuje terén pro své silné postavení v novém multipolárním světě.
Sloupek
Jiří Paroubek: Takzvaní ekonomičtí analytici opět řádí
Diskuse o takzvané vyrovnanosti státního rozpočtu s sebou vždy přináší ideologii. Někteří analytici se však tváří, jako by tomu tak nebylo. Sloupek Jiřího Paroubka.
Sloupek
Jiří Paroubek: Nejen auta. I alternativní energie jsou naší příležitostí
Je škoda, že vláda i český průmysl ignorují velkou příležitost pro Českou republiku, jakou je rozvoj alternativních technologií na výrobu elektrické energie a tepla v sousedním Německu.
Sloupek
Jiří Dolejš: O smyslu obchodní války Ruskem
Takřka bez pozornosti médií byly prodlouženy evropské sankce vůči Rusku. Při výpočtech jejich dopadu však podle Jiřího Dolejše Evropě dosud příliš užitku nepřinesly. A to ani ekonomicky, ani politicky.
Recenze
Jakub Vaníček: Základní příjem. Opravdu utopie?
Argumentace pro základní příjem je natolik pádná, že je jen otázkou času, kdy se téma stane jedním z témat politické debaty, a to i v České republice. Jakub Vaníček přibližuje české vydání knihy Daniela Raventóse.
Komentář
Josef Poláček: Je solidární ekonomie alternativou ke kapitalismu?
Co je to solidární ekonomie a jakou roli v ní může sehrát koncept družstev? V německém deníku „Süddeutsche Zeitung“ byl otištěn rozhovor s brazilským státním tajemníkem pro tuto oblast, Paulem Israelem Singerem.
Sloupek
Jiří Dolejš: Český růst? Předčasná pýcha
Česká ekonomika vykazuje oživení, meziročně roste nejvíc za posledních 8 let. Důvod k bezbřehému optimismu ale mít nemůžeme. Nejde totiž o nic trvale udržitelného.
Sloupek
Jiří Dolejš: Kontroverze okolo minimální mzdy
Vláda rozhodla, že k 1. lednu 2016 vyroste minimální mzda o dalších 700 korun. Dosáhne tedy 9900 korun. V evropském kontextu budeme navzdory tomu patřit k úplnému chvostu.
Sloupek
Jiří Dolejš: Je pokračující měnová intervence škodlivá?
Intervence centrálních bank jsou nesmírně důležitou součástí fungování ekonomiky. Jak si na tom po dvou letech stojí zásadní intervence ČNB?
Komentář
Aleš Půček: Opuštěná dělnická třída může stěží sympatizovat s uprchlíky
Dokud nepochopíme hlubší příčiny protiuprchlických nálad, budou naše snahy o budování solidární společnosti marné. Jedním z klíčových segmentů společnosti jsou v tomto smyslu dělníci.
Sloupek
Patrik Eichler: Účtenková loterie nově v Polsku
V Polsku je povinnost používat registrační pokladnu odvozena od obratu, od října se tamní spotřebitelé mohou těšit na účtenkovou loterii. Podobné kroky bojují o svojí věrohodnost, nesmí působit jako zasednutí na určité podniky.
Komentář
Adam Votruba: O cenách a lidech
Jedním ze základních kamenů liberálních ekonomických teorií je pojetí člověka jako racionální bytosti. Jak je to ale slučitelné se světem obchodních manipulací se zákazníkem?