Indie

Další témata

1280px-himalayas

Analýza

Kunda Dixit: Střecha světa děraví. Himalájský led taje ještě rychleji než Arktida

Nedávné zjištění míry letošního tání grónských ledovců i Severního ledového oceánu klimatology šokovalo. Je ale místo, kde zní pomyslný alarm ještě hlasitěji: Himálaj.

A1

Zpráva

Nedostatek vody v Indii a Africe: na suchu jsou Harare i Čennaí

Po loňské krizi v Kapském městě trpí tento rok nedostatkem vody další velkoměsta v Indii i Africe. Na vině je přehřívání planety emisemi skleníkových plynů a plýtvání s vodou v průmyslovém zemědělství.

A12

Komentář

Klaus Voll: O co jde v letošních indických volbách

Velké federální volby, jež končí nyní 19. května, by měli dle průzkumů vyhrát s přehledem vládnoucí hindští nacionalisté. Dle Klause Volla je však pro indickou demokracii mimořádně důležité i jak, kde, o kolik a nad kým zvítězí.

A1

Komentář

Sabina Dewanová: Indie na vzestupu? Z hlediska přístupu k práci moc ne

Indická ekonomika rostla v poslední dekádě sedmiprocentním tempem, většina Indů však pracuje stále v šedé zóně nebo na neformální dohody. Přední expertka přibližuje, jak se s tématem zachází v tamní politice a co vše by se mělo změnit.

Image

Zpráva

Indie a Pákistán se po letech vzájemně bombardovaly. Důvodem je opět Kašmír

Napětí mezi Indií a Pákistánem minulý týden vyústilo až ve vzájemné letecké bombardování. Kromě historických příčin je na vině nejhorších střetů za dvacet let také současná politická situace obou v zemích včetně blížících se voleb v Indii.

Image

Rozhovor

Formy útlaku se protínají, násobí a někdy stojí i proti sobě

V dalším z cyklu rozhovorů Seznamte se, gender se Ľubica Kobová bavila s indoložkou Blankou Knotkovou-Čapkovou. O sexuálním násilí v Indii, hinduistickém nacionalismu a přínosu postkoloniálních a genderových perspektiv.

Image

Zpráva

620 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Indické ženy chtějí rovná práva

Ženy v jihoindickém státu Kérala utvořily 620 kilometrů dlouhý lidský řetěz „na podporu rovnosti žen a mužů“. Zemi už několik měsíců štěpí spor o přístup do jednoho z hinduistických chrámů, kam ženy doposud nemohly.

Image

Zpráva

Nejvyšší soud v Indii pomáhá bořit společenská tabu

V průběhu jediného měsíce zažila druhá nejlidnatější země světa několik přelomových rozhodnutí týkajících se konzervativních společenských norem. Nevyšla přitom z podnětu současné vlády, ale nezávisle vystupujícího nejvyššího soudu.

Delnicidarjeeling

Zpráva

Šálek darjeelingu? Jen za důstojnou mzdu! Indičtí sběrači čaje stávkují

Nízká úroveň mzdových a pracovních podmínek dělníků, kteří v zemích třetího světa produkují komodity pro evrospké či americké trhy, je stále častějším tématem zpráv. Nyní za důstojnější podmínky protestují sběrači čaje v Darjeelingu.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Menstruace není tabu

Všude po světě existují předsudky a tabu vážící se k menstruaci. Mnoho žen a dívek čelí diskriminaci. Cítit se bezpečně i během menstruačního období je však základním lidským právem.

A1

Zpráva

Indické Dillí se dusí. Znečištění vzduchu dosáhlo třicetinásobku limitu WHO

Indické hlavní město přikryla hustá žlutošedá deka, klesla viditelnost, každý nádech bolí. Příčinou je dle agentur kumulace několika jevů. Vláda Naréndry Módího je kritizována, že svou nechutí k regulacím nechala problém zajít tak daleko.

Sardarsarovar

Zpráva

Indie dokončila megapřehradu Sardar Sarovar. O domov připraví desetitisíce lidí

Indický premiér Módí oficiálně uvedl do provozu kontroverzní přehradu Sardar Sarovar, kvůli níž přijdou o střechu nad hlavou desetitisíce indických domorodců. Kompenzace, které jim vláda nabízí, jsou podle kritiků nedostatečné.

B1_the_himalayan_times

Zpráva

Zároveň s Houstonem čelí záplavám i jihovýchod Asie, 1200 mrtvých

V Texasu přinesl povodně hurikán Harvey, v Asii jde o důsledek monzunu, který zasahuje celou Bangladéš, jižní Nepál a sever Indie. Mimořádně silná intenzita obou počasových jevů je dávána do souvislosti s celoplanetárními změnami klimatu.

A1

Zpráva

Rozmach masného průmyslu v Asii zadělává na globální problém, varuje studie

Britská média upozornila na studii poradenské firmy Coller Capital, která zkoumala důsledky rostoucího počtu asijských velkochovů, masných velkovýroben a spotřeby masa celkově. Závěry dokumentu mluví o mutaci bakterií i skoku v produkci CO2.

A2

Zpráva

Souvislost mezi sebevražedností a změnami klimatu? V Indii prokázana už u tisíců

Tým výzkumníků z Kalifornské univerzity doložil vazbu mezi oteplováním a vyšší mírou sebevražednosti mezi indickými farmáři. V Indii jde dnes o velmi vážný jev. Od 80. let si takto sáhlo na život na šedesát tisíc zemědělců.

A5

Zpráva

Indie odvolala výstavbu dalších uhelných elektráren, nahradit je má slunce

Indie za poslední měsíc zastavila uhelné projekty o celkové kapacitě dosahující téměř 14 GW. Jihoasijský stát tak úspěšně pokračuje v odklonu od fosilních paliv. Naposledy stát Gujarat zastavil plán na stavbu obří tepelné elektrárny.

A1

Zpráva

Po novozélandské řece získaly práva jako člověk i himálajské ledovce

Po řece Whanganui a indických tocích Ganga a Jamuna získaly podobné právní postavení i himálajské ledovce Gangtori a Yamuntori. Podle indického soudu je třeba velehorskou přírodu důsledněji chránit před znečištěním a dopady změn klimatu.

A2

Zpráva

Bohaté státy vyvážejí nejvíce zbraní od roku 1989, často do represivních režimů

Aktuálně vydaná studie SIPRI dokládá, že obchod se zbraněmi zažívá v posledních letech nebývalý rozmach. Nejvíce vojenského materiálu končí v Asii a na Blízkém východě, většinou u represivních režimů. Ani Česká republika není výjimkou.

Paris2

Zpráva

Kvůli znečištění ovzduší umírá předčasně každý rok 4,2 milionu lidí

Celosvětový počet předčasně zemřelých v důsledku znečištění narostl od roku 1990 téměř o třetinu. Nejprudší zvýšení přitom zaznamenala Indie. V některých městech světa je zdraví škodlivé i venkovní sportování.

A1

Zpráva

Indie chystá výrazné ozelenění energetiky, jádro má být jen doplněk

Dle nové vládní koncepce mají do deseti let tvořit 57 procent celkového instalovaného výkonu indických elektráren nefosilní zdroje. Dnes jde o 30,8 procenta. Nejvíce kapacit má přitom přibýt v obnovitelných zdrojích. Investice do jádra mají být skromnější.

A2

Zpráva

Rok 2016 bude nejteplejší v historii, změny zasáhly již všechny ekosystémy

Poslední výsledky měření zveřejněné na klimakonferencí v Marrákéši potvrdily celkový letošní trend. Oteplení způsobuje extrémní projevy počasí, které se projevují takřka všude. Například Čína přitom aktuálně emise CO2 snižuje.

A1

Zpráva

V Indii proběhla největší stávka v historii, práci přerušilo přes 150 milionů lidí

Indickým odborům se podařilo zorganizovat obří protest proti politice kabinetu Nárendry Módiho. Ten vládne zemi od roku 2014 kombinací hindského nacionalismu a neoliberálních reforem.

Ivan-stampach-profil-foto

Sloupek

Ivan Štampach: Ke svatořečení Matky Terezy

Matka Tereza byla svatořečena. Můžeme ji za leccos kritizovat. Stejně jako je křesťanské a humánní její praktikované soucítění, je však křesťanský i zápas s utlačovatelskými strukturami o sociální spravedlnost.

A1

Zpráva

Nejvytrvalejší hladovkářka na světě ukončila svůj protest. Trval 16 let

Čtyřiačtyřicetiletá Indka Irom Šarmilová chtěla docílit odvolání normy, jež dává mimořádné pravomoci ozbrojeným složkám. To se jí ani za šestnáct let internace a nuceného krmení nepodařilo. Chce tak prý „zkusit jiné prostředky“.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: Luxus z dětských dolů

Velké automobilky používají materiál získaný dětskou prací v indických dolech. Západ zde navíc podporuje autoritářskou politiku. Třetí svět tak zůstává chudou montovnou západních firem.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Jak zachránit ženy v Indii?

Za posledních třicet let bylo v Indii potraceno deset až dvanáct milionů plodů ženského pohlaví. Dcery totiž ohrožují postavení rodičů v tradiční společnosti. Ministryně Maneka Gandhi chce situaci změnit.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: Facebookoví vládci z Indie

Internet není nástrojem digitální demokracie. Spíše odráží nerovné rozdělení moci v reálném světě. Privilegované užití virtuálního světa podporují klikací farmy v Indii i americký Bílý dům.

A2

Zpráva

V čele Nepálu stanula poprvé prezidentka – komunistka Bhandariová

Nejpočetnější skupina poslanců dala v aktuální prezidentské volbě hlasy Bidyi Bhandariové, známé političce bojující za rovnoprávnost žen a mužů. Nepál celkově prochází v současnosti obdobím velkých změn, protestů i sporů se sousední Indií.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Svět ve frankfurtském knižním zrcadle

Filip Outrata se vrací k právě skončenému frankfurtskému knižnímu veletrhu. Je to svět v malém – ukazuje jako v zrcadle konflikty světa velkého, jako je boj o svobodu slova a její výklad.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Bollywood jako mašina na výrobu snů

Fatima Rahimi sleduje cestu indického filmu. Vede od starších snímků s prostými náměty, s nimiž se mohli identifikovat vesničané, k současným pompézním scénám, které splňují tužby a přání.

Dr2_cropwb

Sloupek

Linn Thant: Indie se hlásí o slovo

Země ze skupiny G4 se chtějí stát novými členy Rady bezpečnosti OSN. Jaké šance má ale ta nejpočetnější z nich, jejíž kompetence se mnohdy podceňují?

A11

Zpráva

Klip indické rapperky proti Unileveru ovládl sociální média

Sofie Ashraf rappuje o odhodlání města Kodaikanal bojovat se známou společností, dokud nenapraví škody, které ve městě způsobila. Klip zhlédly již přes tři miliony lidí. Velká média zaujal díky němu i profil umělkyně a problém samotný.

A1

Zpráva

Indická BJP se stala největší stranou světa, přerostla i čínské komunisty

Vládnoucím hindským nacionalistům se podařilo rozšířit členskou základnu na 88 milionů lidí. V českých podmínkách by mělo podobně silné uskupení přes 700 tisíc členů.

A1

Zpráva

Nobelovu cenu míru pro rok 2014 dostanou bojovníci za práva dětí

Norský Nobelův výbor se letos rozhodl ocenit Pákistánku Malalu Júsufzaiová a Inda Kaliáše Satjárthího – dva aktivisty různého věku, zkušeností a vyznání, kteří však usilují o podobnou věc.

A1

Dopis ze Slovenska

Radovan Geist: Prevratné voľby v Indii

Parlamentní volby v nelidnatější zemi světa přinesly výrazné politické změny. Dokáže se nová vládní strana zabavit stínu vlastní minulosti? Nad jednou z nepochybných událostí roku se na JeToTaku zamyslel Radovan Geist.

Aaaaamartin_0385

Analýza

Martin Hříbek: Všeobecné volby v Indii

Teoreticky teď o své politické budoucnosti rozhododuje šestina obyvatel planety. Za odlišnou estetikou kampaní však krystalizuje především známá volba mezi různou intenzitou neoliberálních politik a rychlostí ústupu sociálně liberálních hodnot.

Klara_bulvasova

Komentář

Klára Bulvasová: Kyselina, která pálí indickou společnost

Indický nejvyšší soud nařídil zpřísnění prodeje kyselin, které se hojně zneužívají při násilí proti ženám. Je to další ze série kroků, které následovaly po incidentu, při kterém skupina Indů znásilnila a zbila studentku, která posléze zemřela.

Image

Zpráva

V Bombaji opět zabíjeli teroristé, 18 mrtvých

Ve známém indickém velkoměstě došlo po letech znovu k teroristickým útokům. Způsob provedení byl propracovaný, škody značné. O možných původcích se diskutuje.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Těžkosti s lehkým kovem

Těžba hliníku, třetího nejrozšířenějšího prvku na světě, je často provázena obtížemi a komplikacemi. Příklad severoindického státu Urísa, kde těžba negativně zasáhla jak místní komunity, tak i životní prostředí, stojí za pozornost z mnoha důvodů.

Image

Zpráva

Propuštění dělníci v Indii upálili svého bývalého šéfa

Zaměstnanci indické ocelárny, jež kvůli úsporám propustila tři sta lidí, se rozhodli pomstít odpovědnému zástupci šéfmanažera. V Indii není takový postup ojedinělý.

Image

Zpráva

Pákistánský tisk zveřejnil falešné depeše s protiindickým obsahem

Pákistánská média minulý týden otiskla několik falešných depeší americké ambasády, zaměřených na kritiku Indie. Jedná se nejspíše o první případ zneužití aféry kolem serveru WikiLeaks a zveřejnění tajných amerických diplomatických dokumentů.

Image

Zpráva

Indové zkoušejí bojovat s korupcí občanskou cestou

Lidé v Indii začínají hledat nové způsoby, jak skoncovat s všudypřítomným úplatkářstvím. Čím dál více je například využíván nezávislý internetový server IpaidABribe.com sloužící ke sdílení zkušeností s korupcí a poukazování na konkrétní případy.

Image

Zpráva

Obama v Asii upevňuje strategické vazby a pomáhá velkým firmám

Americký prezident na víkendové návštěvě Indie označil zemi za světovou velmoc a snažil se americkým firmám více otevřít jeden z největších světových trhů. Hillary Clintonová mezitím v Austrálii dohodla rozšíření vojenské přítomnosti USA v oblasti.

Image

Zpráva

Z indické divočiny mizejí sovy, ministr to přičítá Harry Potterovi

Podle ochranářského sdružení Traffic dochází v Indii k rapidnímu úbytku sov. Ministr životního prostředí Džajram Ramíš v této souvislosti upozornil na posedlost mladých Indů příběhy Harryho Pottera, v nichž děti chovají sovy jako domácí zvířata.

Image

Zpráva

Indický kmen zvítězil, vláda zakázala těžbu na jeho posvátném území

Indická vláda po letech sporů zablokovala projekt nadnárodní společnosti Vendata na těžbu bauxitu na posvátném území východoindického kmenu. Podle ministra životního prostředí společnost projevila šokující lhostejnost vůči právům místních obyvatel.

Image

Zpráva

Indičtí ochranáři žádají konec sloních požehnání

Rituální akt, při němž jsou v chrámech chovaní sloni nuceni přikládat chobot na hlavu poutníků, je podle ochranářů pro zvíře nejen nepříjemný, ale i zdravotně riskantní.

Image

Zpráva

V Indii se koná první oficiální filmový festival s gay tematikou

Po necelém roce od dekriminalizace homosexuality začal ve čtvrtek v Bombaji první mainstreamový filmový festival s gay tematikou. Zastánci práv sexuálních menšin v tom vidí příznak pozitivních změn v myšlení indické společnosti.

Bric_leaders_in_2008

Zpráva

Nové mocnosti chtějí mít více vlivu v MMF a Světové bance

Nejvyšší představitelé Brazílie, Ruska, Indie a Číny se na čtvrtečním setkání dohodli na společném postupu při jednáních o reformě řídících struktur Mezinárodího měnového fondu a Světové banky.

Image

Zpráva

Rusko prodá Indii zbraně a postaví reaktory

Ruský premiér Vladimír Putin završil návštěvu Indie podpisem pěti smluv v hodnotě více než deseti miliard dolarů. Země chtějí spolupracovat především v oblasti energetiky a technologií, například plánují vyvinout GPS.

Image

Zpráva

Indičtí maoisté chtějí jednat, o pomoc požádali Royovou

Věhlasná indická spisovatelka odmítla roli zprostředkovatelky mírových vyjednávání mezi maoistickými guerillovými skupinami a vládou, vyzvala však k dohodě o ukončení palby.

Zobrazeno 50 / 54