Hazard

Ivan_barto_

Zpráva

Senát schválil zákony o hazardu, Piráti se chtějí obrátit na Ústavní soud

Horní komora Parlamentu schválila zákony o hazardu v podobě předložené Sněmovnou. Pirátská strana se plánuje obrátit na Ústavní soud kvůli nové pravomoci Ministerstva financí blokovat internetové stránky s nepovolenými hazardními hrami.

Hollan2

Zpráva

Schválená novela o hazardu podle kritiků cenzuruje internet a nechrání hráče

Sněmovna ve středu schválila zákony upravující hazard. Podle Pirátů novela o hazardních hrách zavádí cenzuru internetu. Náměstek primátora Brna Matěj Hollan upozorňuje, že novela neřeší ochranu hráčů a neupravuje financování prevence.

111263_mediafax_jan_sramek

Zpráva

Zákon o hazardu by měl chránit před jeho negativními dopady, tvrdí experti

Organizace zabývající se regulací hazardu upozorňují na nedostatky nového zákona o hazardních hrách. Ten má v blízké době projednávat Sněmovna ve druhém čtení. Hlavní účel zákona podle nich spočívá v ochraně před negativními dopady hazardu.

Valenta

Zpráva

Skupina SYNOT omezí své sponzorování sportu kvůli vyššímu zdanění

Společnosti skupiny SYNOT výrazně omezí své marketingové aktivity ve vztahu k prvoligovému sportu u nás. Důvodem je navýšení daní v oblasti loterního průmyslu. Představitelé skupiny tvrdí, že stát jim bere peníze určené na podporu sportu.

337686-gallery1-tblyw

Zpráva

Vláda chce snížit počty konzumentů návykových látek

Akční plány pro oblast tabáku, alkoholu a hazardu, které představila náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, chtějí přispět ke snížení počtu konzumentů návykových látek.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Akční plán boje proti hazardu?

Vládní změna zákona nemá jiný význam než ten fiskální Samotné uplatnění vyšší sazby nemá žádný regulační účinek směrem k omezení patologického hráčství.

Babi_

Rozhovor

Šincl: Babišovi by měl někdo vysvětlit, že pomlouvat a lhát se nesluší

Po Občanech proti hazardu i sociálnědemokratický poslanec Šincl v rozhovoru pro DR obviňuje ministra financí Babiše z toho, že pracuje v zájmu hazaradní lobby. A vyjadřuje se k dalším jeho osobním útokům.

Kalousek

Zpráva

Vláda přišla se svým zákonem o hazardu, jde na ruku hazardní lobby

Vláda v pondělí schválila novelu zákona o loteriích, jejíž parametry vycházejí z předlohy poslance Jana Volného. Podle aktivistů jde zákon na ruku hazardní lobby. A Miroslav Kalousek tvrdí, že opozice zákon blokovat ve sněmovně nebude.

Image

Rozhovor

Matěj Hollan pro DR: Babišův postoj k hazardu je zklamáním

Brněnský náměstek primátora Matěj Hollan se v politice ocitl nejen jako jako břitký kritik praktik brněnské radnice pod vedením bývalého primátora Onderky, ale také jako bojovník proti hazardu. Mluvili jsme s ním o současné situaci.

Kalousek

Zpráva

Kalousek zablokoval Sněmovnu, jednání o loteriích pokračuje ve čtvrtek

Miroslav Kalousek svým několikahodinovým projevem zabránil projednání novely zákona o loteriích poslance Jana Volného. Vládní koalice na čtvrtek svolala mimořádnou schůzi Sněmovny, na které bude jednání o hazardu pokračovat.

Babi_

Analýza

Vratislav Dostál: Občané proti hazardu napsali poslancům: Babiš už hájí zájmy hazardní lobby

Proč koalice prosazuje dílčí novelu zákona o loteriích poslance Jana Volného, když ve Sněmovně leží komplexní vládní návrh zákona? Jakou roli hrají Miroslav Kalousek a Andrej Babiš? A jakou ČSSD? Nepřehledný terén mapuje Vratislav Dostál.

2d997f48a8ed08b5c38be8a9e79ebbd7

Komentář

Ivan Bartoš: Regulace hazardu, velká domů a cenzura internetu

Ivan Bartoš, bývalý předseda a nyní vedoucí mediálního odboru Pirátů komentuje další návrh na regulaci hazardu, již třetí v pořadí.

64619_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Vláda rozhodla o regulaci hazardu, ministři mluví o průlomovém rozhodnutí

Sobotkova vláda schválila zákony regulující hazardní hry. Normy posilují pravomoci obcí v kontrolách provozu hazardu, zavádí povinnou zavírací dobu heren od 3:00 do 10:00 a zvyšují zdanění hazardu i sankce za porušení pravidel.

A1

Komentář

Pavel Buršík: Hamižnost „kyperského“ hazardního barona jako předehra TTIP

Hazardní magnát a senátor Ivo Valenta se chystá uvalit na Českou republiku arbitráž. Analytik kampaně Špatný vTTIP Pavel Buršík o tom, že tento akt lze chápat i jako předvoj praxe, kterou může nastolit dohoda TTIP.

A2

Sloupek

Jiří Paroubek: Projeví Andrej Babiš odvahu i jindy nežli u hazardu?

Ministr financí před pár dny přišel s tématem vyššího zdanění hazardu. Andrej Babiš tak může u veřejnosti získat, existují ale oblasti, kde by bylo možné získat zdaněním ještě mnohem větší prostředky.

Image

Štěstí z šesti

České osobnosti roku 2014

Osobností roku 2014 je pro Deník Referendum kolínský starosta Vít Rakušan. Společnost mu tvoří Arnošt Novák, Matěj Hollan, Ivana Königsmarková, Jaromír Bláha a Anna Šabatová.

64621_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Zastupitelé Prahy 8 zakázali herny

Na Praze 8 se letos konaly dvě referenda o nulové toleranci heren, a v obou se voliči vyslovili jednoznačně pro zákaz. Avšak obě referenda neměla dostatečnou účast. Nově zvolené zastupitelstvo vyhovělo názoru občanů a automaty zakázalo.

Referendum

Analýza

Vratislav Dostál: Příběh zmařených referend: mnohé radnice ovládlo hnutí nepřátel demokracie

Letošní pokusy o vyvolání referend spolu s komunálními volbami ukázaly, že politici se jim většinou brání a prakticky vždy jsou v tom úspěšní. Bez vstřícnosti zastupitelů je téměř nemožné referendum vyhlásit. Právní úprava je nefunkční.

Lomeck_

Zpráva

Radnice Prahy 1 nechce referendum proti hazardu společně s volbami

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 znemožnil konání referenda proti hazardu současně s komunálními volbami. Posunul totiž termín zářijového zastupitelstva, čímž podle zákonných lhůt znemožnil vyhlášení referenda v termínu voleb.

250027_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

TOP 09 chce v Plzni referendum o hazardu spolu s komunálními volbami

Plzeňská TOP 09 zahájila sběr podpisů pod petici za konání referenda proti hazardu společně s komunálními volbami. TOP 09 je kromě Změny pro Plzeň jediným subjektem, který požaduje omezeni hazardu dlouhodobě.

Plzen_bez_korupce

Zpráva

Plzeňští zastupitelé odmítli regulaci hazardu, schválili jen kosmetické úpravy

Plzeňské zastupitelstvo nepřineslo ve věci hazardu přelomový krok, politici na regulaci výherních automatů shodu nenašli. Výsledkem je kosmetické snížení počtu heren ze stávajících 130 na 117 a návrat dvou kasin.

111263_mediafax_jan_sramek

Zpráva

Plzeňští zastupitelé budou jednat o úplném zákazu heren

Plzeňští zastupitelé budou ve čtvrtek projednávat návrh vyhlášky o úplném zákazu heren a hracích automatů na území celého města. Rada města zároveň navrhuje snížení počtu heren, a to ze stávajících 130 na 122.

Plzen

Zpráva

Změna pro Plzeň začne sbírat podpisy proti hazardu

Politické hnutí Změna pro Plzeň zahájí tento týden sběr podpisů pro projednání vyhlášky o zákazu hazardu. Pokud se podaří pod návrh vyhlášky získat aspoň 670 podpisů, budou muset plzeňští zastupitelé vyhlášku projednat již na dubnovém zasedání.

97123_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Startuje největší celorepubliková kampaň za vyvolání referend

V pátek odstartovali Občané proti hazardu sběr podpisů pro vyvolání místních referend o zákazu hazardních automatů. Referendum o zákazu heren se pokusí vyvolat ve více než deseti městech.

111263_mediafax_jan_sramek

Zpráva

Brněnská ODS chce do centra města vrátit herny

Přestože platí od roku 2011 na území dvaceti městských částí úplný zákaz provozování automatů, uvažuje starosta Brna-střed, Libor Šťástka, o návratu heren do města.

Plze_

Zpráva

V Plzni vznikla iniciativa Změna pro Plzeň, chce usilovat o změnu komunální politiky

V pondělí bylo na tiskové konferenci představeno nové uskupení Změna pro Plzeň. Hnutí chce kandidovat v komunálních volbách příští rok na podzim, jeho cílem je uspět způsobem, který znemožní pokračování spolupráce ODS a ČSSD na místní úrovni.

Plzen_bez_korupce

Zpráva

Zastupitelé ODS a ČSSD v Plzni odmítli jednat o hazardu

Jedním z bodů pondělního jednání zastupitelstva Městského obvodu Plzeň 1 bylo na návrh opozice omezení hazardu ve druhém největším plzeňském obvodu. Zástupci občanských a sociálních demokratů ale odmítli program schůze schválit.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Hazard dole i nahoře

Hazard má přitažlivost pro chudé i bohaté. Ti první v něm vidí šanci na změnu svého údělu. Ti druzí mají tolik peněz, že neví jak je utratit. Podobnou hrou jsou i finanční a ekonomické krize. Nemá pravidla a hraje se zde o bohatství národů.

Automaty_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Zelení v Plzni chtějí město bez tvrdého hazardu. Zahájili proto petiční akci

Plzeňští zelení zahájili sběr podpisů pod petici, ve které požadují přijetí vyhlášky s nulovou tolerancí hazardu. Plzeň jako jedno z mála měst nezareagovalo na rozhodnutí Ústavního soudu, který potvrdil, že má každá obec právo hazard zakázat.

111263_mediafax_jan_sramek

Zpráva

Obce obdržely příručku, která jim pomůže zbavit se hazardu

Organizace Brnění, Občané proti hazardu a Transparency International sepsaly příručku, která obcím pomůže při regulaci hazardu. K příručce je přiložen i návod, jak se zbavit případných černých heren.

Us

Zpráva

Obce mohou regulovat hazard, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud ve čtvrtek zrušil přechodné ustanovení, které v zákoně o loteriích znemožňovalo obcím, aby až do roku 2015 mohly opravdu účinně regulovat hazard.

64621_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Kalouskův resort začal v Brně rušit proherní automaty

Ministerstvo financí zatím nepravomocně odebralo povolení dvěma videoloterijním terminálům, které v minulosti povolilo v rozporu se zákonem Podle občanského sdružení Brnění může být v blízké době zrušeno několik tisíc hazardních přístrojů.

Svoboda

Zpráva

Namísto podpory hazard regulujte, vzkazují zelení Svobodovi

Podle pražských zelených vedení české metropole podráží nohy těm městským částem, které se snaží o částečnou či úplnou eliminaci hazardu. V Praze je přitom v současnosti provozováno asi dvanáct tisíc hracích automatů a videoloterijních terminálů.

Jpehe

Sloupek

Jiří Pehe: Pančovaný stát

Vlna otrav metanolem není zdaleka jediným příkladem selhání našeho státu. Pokud se nám nepodaří stát rehabilitovat, podlehne nakonec otravě samotná česká demokracie.

64621_mediafax_vit_drbal

Zpráva

Hazardní lobby ovlivňovala zákon o loteriích, upozorňujě výroční zpráva BIS

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby za loňský rok ovlivňovali zástupci hazardní lobby legislativní proces, který zpřísňoval podmínky pro podnikání v hazardu, a to přes instituce, kde se o podobě nové legislativy rozhodovalo.

Kalousek

Zpráva

Kalousek dělá z ČR pračku na peníze, upozorňují bojovníci proti hazardu

Transparency International, Občané proti hazardu a občanské sdružení Brnění odmítají návrh nového zákona o sázkových hrách. Podle nich je totiž záměrem Kalouskova ministerstva financí, které novelu připravuje, pouze legalizovat stávající nezákonný stav.

Image

Zpráva

Obce se shodly na společném postupu při regulaci hazardu

Obce ze Sdružení místních samospráv chtějí vymáhat regulaci hazardu prostřednictvím ústavních stížností. Současné právo sice nabízí řadu nástrojů pro regulaci hazardu, jeho vymahatelnost jsou však nuceni prosazovat soudně.

Image

Zpráva

Prezident podepsal pět novel. Mimo jiné školský zákon či odvody z hazardu

Václav Klaus v úterý podepsal pět reformních zákonů, z nichž část má změnit fungování finančních úřadů či škol. Podepsal se také pod vznik takzvaného jednoho inkasního místa, které je součástí daňové reformy Nečasova kabinetu.

Image

Zpráva

Koalice se shodla na přísnějším zdanění hazardu. Na řadě je ale Senát

Koaliční strany v pondělí večer našly shodu na způsobu, jak prosadit přísnější zdanění hazardu. Buď přesvědčí senátory, aby napravili chybu poslanců a obcím zůstanou příjmy za hrací automaty, anebo projednají změny zákona ve zrychleném čtení ve Sněmovně.

Image

Zpráva

Sněmovní novelu zákona o hazardu mají opravit senátoři

Poté, co poslanci minulý týden ve zmatečném hlasování přijali daňovou reformu, která definuje i rozdělení peněz z hazardu, chtějí vládní TOP 09 a opoziční sociální demokraté zákon opravit. První konzultace o věci mezi TOP 09 a ČSSD již probíhají.

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Koalice má opět problém: VV poprvé utvořily hlasovací většinu s opozicí

Poslanci ve středu schválili daňovou reformu, avšak nikoli v koaličně dohodnuté podobě. Poprvé od vzniku Nečasovy vlády totiž VV hlasovaly s opozicí a prosadily zachování stravenek. TOP 09 kvůli tomu zvažuje, zda pokračovat v koaličním projektu.

Image

Zpráva

Koalice odložila spuštění daňové reformy na rok 2014

Koaliční lídři se v úterý večer shodli na odložení daňové reformy. Platit bude až od roku 2014 s tím, že nový způsob zdanění hazardu bude přitom zaveden již od roku 2013. Odklad daňové reformy vláda zdůvodňuje sladěním normy s občanským zákoníkem.

Image

Zpráva

Ombudsman: Ministerstvo financí povolovalo hrací automaty nezákonně

Kalouskův resort postupoval při povolování části hracích automatů nezákonně, uvedl ve své zprávě veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Podle něj se ministertsvo financí dopustilo nezákonností v celé řadě aspektů.

V_t_b_rta

Zpráva

Koalice našla shodu na zdanění hazardu

Koaliční strany dospěly na úterní schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem k dohodě na novém způsobu zdanění hazardu již od ledna příštího roku. Další sporné body daňové reformy, mezi které patří například rušení stravenek, zatím neuzavřely.

Image

Zpráva

Věci veřejné zpracovaly návrhy změn daňové reformy

VV trvají na zachování daňového zvýhodnění stravenek, superhrubé mzdě a daňovém zvýhodnění při zaměstnávání zdravotně postižených. Současně chtějí do státní pokladny získat více peněz z hazardu. Strana požadavky zapracovala do pozměňovacích návrhů.

Image

Zpráva

ÚS: Kalouskův resort jedná protiústavně

Ústavní soudci rozhodli, že ministerstvo financí jedná protiústavně, pokud neruší povolení pro hazardní přístroje, které jsou vydány v rozporu s obecně závaznými vyhláškami. A to jak v době vydání povolení, tak s vyhláškami přijatými později.

122553_mediafax_ivana_grackova

Zpráva

Sněmovna omezila herní hazard

Poslanci se shodli na způsobu regulace herního průmyslu. Obce získají právo omezit hazard pomocí vyhlášek. Zkracuje se doba platnosti licencí, provozování loterií bude povoleno jen společnostem s akciemi na jméno.

Image

Zpráva

Obce mohou regulovat hazard, rozhodl Ústavní soud

Obce mohou vyhláškami regulovat videoloterijní terminály, což jsou centrálně řízené výherní automaty. Město Chrastava obhájilo svou vyhlášku před ÚS. Dosud terminály povolovalo ministerstvo financí. Všechny obce v ČR tak mohou plně regulovat hazard.

Zpráva

Bohumínská radnice prolomila u soudu boj s videoterminály

Bohumínská radnice jako první uspěla u soudu se svými stížnostmi proti ministerstvu financí, které povoluje videoterminály často proti vůli měst a obcí. Ministerstvo se odvolá. Poslanci zároveň projednávají ztížení povolování těchto zařízení.

Image

Zpráva

Brnění vybízí občany k boji s hazardem, jinde už začaly radnice

Ministerstvo financí za poslední půlrok povolilo v Brně tisíc hazardních automatů v rozporu se zákonem. Občanské sdružení Brnění proto oslovilo veřejnost s výzvou, aby se obracela na ministerstvo financí s žádostmi o přezkum.

Zobrazeno 50 / 64