Daňové úniky

Headshotka-copy-1504035322-e1504042247402-440x440

Komentář

Kate Aronoff: Zachrání nás miliardáři bojující proti klimatické změně?

Je skvělé, když miliardáři dávají své peníze na řešení environmentálních kauz. Má to však jeden háček: pro planetu by bylo lepší, kdyby žádní miliardáři neexistovali.

Image

Zpráva

„Je to časovaná bomba“. Papež kritizuje finanční trhy i sociální nerovnost

Vatikán zpracoval nový dokument k etickým souvislostem současného ekonomického systému. Ostře kritizuje nerovnost, neregulovaný trh s finančními deriváty i daňové ráje.

Image

Zpráva

Paradise Papers ani daňové ráje české politiky nezajímají

Domácí politická diskuse se točí kolem povolebních jednání. Stranou pozornosti zůstala kauza Paradise Papers, která otřásá nejednou zemí světa. Problematika daňových rájů jako by české politiky vůbec nezajímala.

Sobotka-6

Zpráva

Social Watch o ČR: společenská stabilita je stále ohrožena

Letošní stínová zpráva o naplňování cílů udržitelného rozvoje mezinárodní sítě Social Watch sice Sobotkově vládě přiznává dílčí pozitivní kroky, k politice udržitelnosti na všech rovinách máme ale podle autorů dokumentu ještě dost daleko.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: Jak proměnit dělníky na milionáře

Turecký podnikatel Ulukaya vyrábí řecké jogurty a vydělává miliony. Dvěma tisícům svých zaměstnanců nyní daroval podíl ve firmě. Bez nich by totiž neexistovala. Někteří se tak rázem proměnili v jogurtové milionáře.

Demo28

Zpráva

Kellner si vzal přes fiktivní firmu pochybnou půjčku od IPB, odhalil Respekt

Vlastník PPF Petr Kellner měl podle informací z Panama Papers v roce 1999 získat problematický úvěr od IPB přes společnost sídlící na Kajmanských ostrovech, kterou účelově založil pro koupi firmy TMP. Se zjištěním přišel týdeník Respekt.

Greenpeace

Zpráva

Prodej německých dolů a elektráren ještě není hotová věc, upozorňuje Greenpeace

V pondělí oznámený nákup hnědouhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall Energetickým a průmyslovým holdingem a PPF Investments musí ještě schválit švédská vláda. Podle organizace Greenpeace se nejedná o žádnou formalitu.

A3

Analýza

Petr Jedlička: Panama Papers ve světě: co se vlastně ukázalo

Petr Jedlička shrnuje hlavní z dosavadních odhalení kauzy, přibližuje rozdílnost reakcí a analyzuje důsledky. Zabývá se také otázkou Cui bono a prezentuje argumenty kritiků.

Image

Rozhovor

Rozhovor s Pavlou Holcovou o Panama Papers: Whistleblower není zloděj

Ředitelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová popisuje, jak vypadají pátrací práce na rozkrývání českých souvislostí Panama Papers, kdo se jich účastní.

Sicha

Komentář

Jan Šícha: Dobrotiví kyberteroristé a jejich média

Způsob zveřejnění Panama Papers je spojen s řadou otázek. Možná s podobně velkou řadou, jako vzniká z jejich obsahu.

David-o

Rozhovor

David Ondráčka: Hlavní zpráva Panama Papers? Část elity nás okrádá

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka v rozhovoru pro DR o Panama Papers i daňových rájích popisuje kroky, které je třeba dle něj podniknout. Pokud bohatí daní v Karibiku, na veřejné služby zákonitě chybí peníze.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Sešli se v Panama Papers

Svůj význam mají všechny jednotlivé případy, které jsou v Panama Papers obsažené, ač některé z nich nedojdou pozornosti, již by zasluhovaly. Hlavní smysl materiálu je ale v tom, co nám říká o povaze společenského systému, v němž žijeme.

Dsc_4179

Zpráva

Bohuslav Sobotka: Musíme tlačit na likvidaci daňových rájů

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je třeba potenciálu takzvaných Panama Papers využít k dalšímu tlaku na likvidaci daňových rájů. Předseda ODS Petr Fiala naopak navrhuje zjednodušení a snížení daní. Včetně zrušení některých.

A2

Zpráva

Na Islandu už třesou Panama Papers s vládou, lidé vyrazili do ulic

Odhalení, že premiér vlastnil firmu v daňovém ráji, přivedlo na hlavní náměstí v Reykjavíku rekordní počet lidí. Možnost pádu vlády však komplikuje fakt, že jméno předsedy koaliční strany figuruje v Panama Papers také.

Foto11

Komentář

Tomáš Tožička: Miliardářské pohádky z daňových rájů

Další únik informací o praktikách nelegálních finančních transakcí poukazuje na prohnilost politiky i velkého byznysu. Ukazuje však i na otrlost politiků a manažerů a superbohatých jedinců, kteří se cítí neohrozitelní. Víc, než se sluší.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: Panama Papers v ČR nechceme

Zveřejněné dokumenty Panama Papers dokazují masivní daňové úniky. Češi by konečně měli přestat nahánět uprchlíky a řešit skutečné problémy. Zatímco totiž azyl získalo pár desítek jedinců, v Panama Papers figuruje 283 Čechů.

A1

Zpráva

Putin, Assad i Porošenko. Skandál Panama Papers ukazuje na všechny strany

Síť médií v čele se Süddeutsche Zeitung začala publikovat výtahy z více než jedenácti milionů dokumentů vynesených z firmy Mossack Fonseca, která zajišťuje vyvádění peněz do daňových rájů. První obvinění míří hodně vysoko.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Daně v nezdravé společnosti

Peníze mají jednu vlastnost společnou s vodou – necháte-li všechnu za přehradou, pak mohou lidé umírat žízní, přestože ve skutečnosti je jí přebytek pro všechny. Za hromadu peněz zavřenou v trezoru si také nikdo nic nekoupí.

Zpráva

Odhaleno: známe obsah pracovní smlouvy Petry Kvitové na Ministerstvu vnitra

Místo výkonu práce: Prostějov. Bydliště: Fulnek. Objem práce: čtyřicet hodin týdně. Kvitová je členkou tenisového klubu TK Agrofert Protějov. Do Prostějova se vrací z turnajů, je zde doma. Vybírá ministr financí daně od členů svého klubu?

Image

Analýza

Zuzana Vlasatá: Přespolní daňové běhy světových sportovců

Debata o danění českých tenistů má svůj mezinárodní kontext. Petře Kvitové, Tomáši Berdychovi i dalším českým tenistům by se možná mohly hodit zkušenosti Arantxy Sánchezové Vicariové či Borise Beckera.

Image

Analýza

Zuzana Vlasatá: Kde domov můj? – ptají se stále daně Petry Kvitové

K případu možného daňového úniku české sportovkyně roku 2014 Petry Kvitové se dnes vracíme prvním z nově připravené série článků. Rekapitulujeme, proč by v jejím případě mohl představovat daňový domicil v Monaku porušení zákona.

Img_1004

Analýza

Petr Pospíchal: Vnitro zaměstnává i v Monaku!

Petra Kvitová je podle zjištění deníku Blesk zaměstnankyní ministrestva vnitra. Je tak možné, že její pokus o změnu daňového domicilu do Monaka je nulitní od samého počátku.

Sn_mek_obrazovky_2014-09-18_v_22

Reportáž

Zuzana Vlasatá: Petra Kvitová se usvědčuje z porušování zákona. Projde jí to?

Před časem jsme komentářem „Šampiónka z Monaka“ rozvířili debatu, kterou však příliš brzo utnul nesmyslný výrok poslance Humla. Její podstata je ale zásadní: Petra Kvitová zřejmě obchází platné zákony. A sama se z toho usvědčuje.

Posp-bw

Komentář

Petr Pospíchal: Ať jsme si kvit!

Petr Pospíchal, který svým článkem v Deníku Referendum rozpoutal debatu o daňových únicích Petry Kvitové, reaguje na dosavadní vývoj debaty. Deník Referendum se tématu daňových úniků privilegovaných hodlá nadále soustředěně věnovat.

Kolman2010

Komentář

Petr Kolman: Nelze steak sníst a současně mít, Petro K.!

Existence daňových rájů představuje problém nejen pro Českou republiku, ale řeší ho celá Evropská unie. A všude v těchto státech jsou sportovci a jiné celebrity za využívání těchto rájů legitimně kritizovány.

Peichler_2010

Sloupek

Patrik Eichler: Gratulace vítězům

Petr Pospíchal minulý týden rozvířil debatu o daňových povinnostech. Příkladem mu byla wimbledonská vítězka Petra Kvitová a fakt, že na veřejné služby odvádí část ze svých příjmů do rozpočtu Knížectví Monako, a ne ve prospěch České republiky.

Posp-bw

Komentář

Petr Pospíchal: Šampiónka z Monaka

Petra Kvitová je obdivuhodná sportovkyně a sympatická mláda dáma. Dle svých slov se chce stát vzorem pro mladé. A může se jí to podařit. Opravdu chce být vzorem i v účelovém utíkání před daňovou povinností?

Image

Zpráva

Švýcarský informátor WikiLeaks byl odsouzen a poté znovu zatčen

Bývalý bankéř Rudolf Elmer, který WikiLeaks předal data, jež mají dokazovat daňové úniky asi dvou tisíc korporací, politiků a podnikatelů, byl ve středu odsouzen k pokutě. Poté byl ale znovu zatčen za další údajné porušení bankovního tajemství.

Image

Reportáž

Jiří Guth: Sociální stát má budoucnost i nepřátele

Má sociální stát smysl? Nad touto otázkou debatovali v panelu nového think-tanku Jiří Pehe, Jacques Rupnik, Tereza Stöckelová, Bohuslav Sobotka a Pavel Mertlík. Společné východisko Evropanů podle Rupnika zní: tržní hospodářství ano, tržní společnost ne.

Zpráva

Důkazy v řadě ekonomických zločinů jsou v ohrožení

Rozhodnutí Ústavního soudu, jež omezilo povolení k prohlídkám firem a kanceláří jen na soud, může mít podle serveru Aktualne.cz vážný dopad na vyšetřování řady hospodářských deliktů.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Jak mohou odbory zvítězit nad vládou? Pokus o návod

Stávka, kterou odboráři pořádají 8. prosince, sama o sobě vládu ještě nezastaví, ale napomáhá pohybu, který by nakonec mohl k principiální změně politické situace vést.

Lukas_kraus

Komentář

Lukáš Kraus: Členská základna ČSSD nesouhlasí s koalicí s ODS v Praze

Lukáš Kraus, bývalý člen Analytické a programové komise při KVV ČSSD Praha, komentuje rozhovor, který poskytl zastupitel Miroslav Poche pro Deník Referendum.

Image

Zpráva

USA: odpůrci ekonomických stimulů se je snažili získat pro spřátelené firmy

Konzervativní republikánští zákonodárci, kteří vystupovali proti ekonomickým stimulům Obamovy vlády, se v zákulisí snažili o získání dotací pro místní projekty nebo spřátelené firmy. V dopisech pak prakticky potvrzovali funkčnost obamovské politiky.

Image

Živě

Živě: desetitisíce odborářů demonstrovaly proti škrtům

Na 21. září připadla první významná konfrontace mezi vládou, která vyhlásila plán asociálních a bezkoncepčních škrtů, a občanskou společností, která se snaží zažehnat nejhorší. V Praze se konala odborářská demonstrace. Přečtěte si náš přímý přenos.

Image

Zpráva

Kalousek kvůli daňovým únikům chystá novelu zákona o DPH

Ministr financí Miroslav Kalousek požádal Evropskou komisi o výjimku z pravidel Evropské unie při výběru daně z přidané hodnoty u motorových paliv. Podle svých slov tím chce zabránit daňovým únikům, které odhaduje až na osm miliard korun.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Konec konzervativismu v Čechách

Kdyby někdo ze Schwarzenbergových předků navrhl, aby se za studium na Karlově univerzitě platilo, zřejmě by byl označen za zemského zhoubce. Bourání tradic se stalo překvapivou strategií české politické šlechty až dnes.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Fakta jsou přátelská. Úvaha povolební

Levice by měla konečně pochopit, že nestačí hesla, že dokonce ani nestačí mít lepší myšlenky než má konkurence, že nestačí ani jen bránit zbytky sociálního státu, jakkoli je to důležité, ale že je třeba vytvářet solidní alternativní koncept.

85821_mediafax_richard_radim

Zpráva

Černý obchod s alkoholem prožívá zlatou éru

Kvůli vysoké spotřební dani za alkohol, neschopnosti státu zabránit daňovým únikům a výrobě padělaného alkoholu se černý trh rozrůstá do nevídaných rozměrů.

Image

Zpráva

Studie: Afrika byla za posledních čtyřicet let ochuzena o víc než bilion dolarů

Daňová politika nadnárodních firem, pašování, černý obchod a další pokoutné transakce ochudily Afriku v letech 1970 až 2008 o desetkrát větší částku, než jakou získala v rámci rozvojové pomoci od bohatých států.

Foto11

Komentář

Tomáš Tožička: Chudák pan Frolík

Daně se podnikatelům platit nechce. Proto jejich nová výzva směřuje k úsporám na chudých.

258375_mediafax_mikulas_krepelka

Zpráva

Na nezdaněném benzínu přišel stát o osm miliard korun

Podvodníci, kteří nedaní benzín, připravují stát o miliardy. Chystá se proto nový způsob výběru daně a zavedení povinného registru obchodníků s palivy.

Tomas_pitr_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Soud propustil Pitrova spolupracovníka na svobodu

Miroslav Provod, odsouzený za daňové úniky, byl po odpykání si poloviny trestu propuštěn na svobodu. Provod byl jediný ze skupiny kolem podnikatele Pitra, který si odseděl alespoň část trestu.

Foto11

Sloupek

Tomáš Tožička: Janotovy nové šaty

Jedenáct let připravoval Janota rozpočty pro minulý režim. Tehdy se mu to moc nepovedlo. Pokouší se nyní svým rozpočtem nastartovat další převrat?

Janota_mediafax_mirek_czernek

Zpráva

Janota zvažuje amnestovat daňové podvodníky

Většinou je povolené si na daně pouze stěžovat, liberální politici v tom jdou příkladem. Extrém představuje ministerstvo obchodu, které propaguje daňové ráje, tedy pololegální úniky. A ministr financí Janota by neplatičům úniky odpustil.

Zobrazeno 44 / 44