Biodiverzita

Další témata

A2

Zpráva

Oceány se dusí, mrtvé zóny se od roku 1950 zčtyřnásobily, varují vědci

Kvůli klimatickým změnám a znečištění z průmyslového zemědělství trpí stále větší část oceánů nedostatkem kyslíku. Velikost tzv. mrtvých zón se od roku 1950 zvětšila přibližně na stejnou plochu, jakou zaujímají dohromady všechny státy EU.

A4

Zpráva

Ve vzácných lesích slovenského Čergova se kácí, ochranáři burcují veřejnost

Státní Lesy SR vykácí každý rok více a více i v malém pohoří na severovýchodě Slovenska – oblasti proslulé smíšenými lesy a druhovou rozmanitostí. Na místě působící Lesoochranářské sdružení VLK se snaží les bránit hned několika způsoby.

A3

Zpráva

Lidstvo vytlačilo šelmy z 90 procent jejich původního území, upozorňuje studie

Vědci z Oregonské státní univerzity srovnávali nynější výskyt lvů, tygrů a dalších šelem s historickými záznamy a starými mapami. Z největšího území byli vytlačeni velcí predátoři. O něco lépe dopadli hyeny, rysi nebo psi Dingo.

A3

Zpráva

Šesté velké vymírání už začalo a není moc času jej zastavit, varují vědci

Čerstvě vydaná studie vědců ze Stanfordovy a Mexické národní autonomní univerzity dokládá, že svět v současnosti prodělává neokázalou, avšak mimořádně rozsáhlou „biologickou devastaci“. Na vině je dle autorů především lidská činnost.

A1

Zpráva

Odumírání korálových útesů pokračuje, zasáhlo už i Maledivy

Takzvané bělení korálových útesů postupuje už třetím rokem. Z okolí Havaje se proces rozšířil nejprve do oblasti Velkého korálového útesu a nyní i na Maledivy. Podle vědců masivní odumírání útesů způsobuje El Niňo i činnost člověka.

36283_mediafax_jaroslav_fikar

Zpráva

Ubývá rostlinných i živočišných druhů

Z inventury stavu české přírody vyplývá, že třetina rostlinných a živočišných druhů na našem území je ohrožena. Stovky dalších vymřely nebo vymizely. Podle odborníků má největší podíl na tak špatném stavu změna hospodaření v krajině.

Image

Zpráva

Calla spouští web Stromy a hmyz

Ekologické sdružení Calla umístilo na své webové stránky portál Stromy a hmyz. Informuje o možnostech ochrany druhů hmyzu žijících na stromech, které patří k nejohroženějším.

Image

Zpráva

Summit OSN přinesl významnou dohodu o ochraně biodiverzity

Delegáti z bezmála dvou set zemí schválili v závěru dvoutýdenního summitu v Nagoji rámcovou úmluvu, která má ochránit druhovou rozmanitost a určit pravidla pro nakládání s genovými zdroji. Za velký úspěch ji považuje i většina ekologů.

Image

Zpráva

Je čas najít další Zemi, říká WWF

Jestliže lidstvu vydrží současný trend v produkci uhlíkatých emisí a nakládání s přírodními zdroji, bude dle výpočtů ekologické stopy potřebovat v roce 2030 další, Zemi podobnou planetu. Příslušná data zveřejnil ve středu Světový fond na ochranu přírody.

Image

Zpráva

Modrásci zastavili výstavbu kanálu na Labi u Přelouče

Téměř tři čtvrtě miliardy korun investovalo Ředitelství vodních cest do přípravy zesplavnění Labe. Kanál se ale v navržené podobě stavět nebude - kvůli modráskům.

Image

Zpráva

Kvůli výstavbě může časem vyhynout čtvrtina druhů živočichů

Evropská agentura pro životní prostředí varuje: Svět může přijít o každý čtvrtý druh živočichů nebo rostlin. Zbavujeme je jejich přirozeného prostsředí, nekontrolovaná výstavba zaplavuje všechny druhy ekosystémů.

Image

Zpráva

Přírodovědci na Borneu objevili 123 nových druhů

Ochránci přírody na Borneu ohlásili objev desítek nových druhů, snímky některých z nich nabízíme v galerii.

Image

Zpráva

Vláda Bangladéše zřizuje tygří hlídky

Bengálský tygr je ohroženým druhem, zároveň ale zabíjí bangladéšské vesničany. Vláda se rozhodla problém vyřešit pomocí zvláštních strážních oddílů.

Baby_gorilla

Zpráva

IUCN: Vymírá mnohem více druhů, než kolik se jich vytvoří díky evoluci

Podle zjištění Mezinárodního svazu ochrany přírody lidé způsobili tak rozsáhlé vymírání druhů, že již nejsou na planetě v bezpečí. Podobně rychlá ztráta biodiverzity se naposledy objevila, když vymřeli dinosauři.

Image

Zpráva

Studie pro britskou vládu: biopaliva škodí víc než ropa

Další studie ukazuje, že biopaliva páchají více škod nežli užitku. Pomáhají průmyslu a lobbistům, nikoli přírodě.

2446660274_a58c6f4440

Zpráva

Začíná březen, vracejí se stěhovaví ptáci

Během března se do České republiky vracejí tisíce stěhovavých ptáků, poslů jara. Jejich přílet lze sledovat s projektem Spring Alive, který v České republice oficiálně začíná právě dnes.

Image

Zpráva

Studie OSN odhalila dopad světového obchodu na životní prostředí

Rostoucí politický tlak se snaží přinutit velké společnosti zaplatit za škody na životním prostředí.

Image

Zpráva

Monako, ekologové a vědci navrhují zákaz lovu tuňáků obecných

Vědci, politici a ochránci přírody stupňují tlak na omezení prodeje tuňáka obecného. Proti se pravděpodobně bude stavět Japonsko, které je hlavním kupcem čím dál vzácnější ryby.

Image

Zpráva

Indičtí ekologové uspěli: geneticky modifikovaný lilek zatím nebude

Indický ministr životního prostředí vyšel vstříc tlaku ekologických organizací. Rozhodnutí zdůvodnil i stanovisky vlád některých indických států a nedostatečnou shodou vědců.

Image

Zpráva

Odlesňování mění Amazonský prales v savanu

Kvůli klimatickým změnám, odlesňování a požárům mohou do roku 2075 zmizet až dvě třetiny Amazonského pralesa. Vodní systém pralesa bude narušen. Každý amazonský rybník přitom obsahuje tolik druhů ryb jako všechny evropské řeky dohromady.

Image

Zpráva

Bohaté státy blokují spuštění panelu o biodiverzitě

Chudé státy požadují finanční podporu, aby mohly zkoumat stav své vlastní přírody. Bohaté jim odmítají pomoci.

Image

Zpráva

Iniciativa Save our Seeds bojuje za ekologické osivo

Podle německého ekologa Benedikta Haerlina je biodiverzita ohrožená genetickou modifikací semen. Hrozí, že se genová kontaminace rozšíří i do dalších organismů.

P0117216

Zpráva

Ředitelství vodních cest politikaří s kanálem u Přelouče

Téměř šest let plánuje Ředitelství vodních cest ČR výstavbu vodní infrastuktury u Přelouče. Výjimku z ochrany přírody původně získalo, soud ji ale zrušil. Ředitelství se odvolalo, ale neúspěšně. Nyní odmítá rozhodnutí přijít vyslechnout.

Image

Zpráva

Indická vláda chce geneticky modifikované potraviny, lidé ne

V Indii se rozproudil spor o geneticky modifikovaný lilek, vláda ho prosazuje, občanské iniciativy vedené aktivistkou Vandanou Shivou jej rezolutně odmítají.

Zobrazeno 24 / 24