Amerika a my
Zpráva
Trump zavelel vystoupit z Pařížské dohody pro klima. Rozhodnou ale až volby
Trumpova vláda oznámila zahájení oficiálního odstoupení od Pařížské klimatické dohody. Nechce totiž omezovat americký fosilní průmysl. Sporný krok mohou zvrátit prezidentské volby, jež USA čekají příští rok.
Komentář
Martin Robbins: Trumpovi nevyhráli volby britští datoví výzkumníci. Je to mýtus
Různá česká média od Respektu po Aktuálně publikovala s odvoláním na reportáž švýcarského Das Magazin tvrzení, že Trump získal prezidentství díky skvělé práci s daty ze sociálních médií. Autor názor označuje za bezbřehé přehánění.
Sloupek
Jakub Patočka: Vyvolá Trump sám proti sobě revoluci? Doufejme s Amerikou
USA vznikly z emancipační protestní kultury, je to jejich nejpodmanivější tradice. Paradoxně teprve dnes díky konfliktu s Trumpem může převládnout.
Zpráva
Američtí veteráni se při srdceryvném ceremoniálu omluvili Indiánům
Dakotští Siouxové uspořádali spolu s americkými veterány symbolický ceremoniál, při kterém bývalí vojáci žádali domorodce o odpuštění za zločiny spáchané v minulosti. Aktivisté zůstávají v protestním kempu, bojí se podrazu.
Komentář
Naomi Kleinová: Od Siouxů se můžeme učit, zač bojovat a jak žít
Jedna z nejvýraznějších postav kanadského novinářství a světového ekologického hnutí Naomi Kleinová byla při tom, když Siouxové zvítězili. Napsala o tom reportážní osobně laděný text.
Zpráva
Siouxové vyhráli. Obamova vláda zakázala stavbu ropovodu na jejich území
Po šesti měsících protestů, blokád a přímých akcí dosáhli dakotští Siouxové historického vítězství. Obamova vláda zakázala stavbu ropovodu Bakken pod řekou Missouri a jezerem Oahe, namísto toho bude hledat náhradní trasu.
Sloupek
Jakub Patočka: Zeman ani Trump nazasluhují projevy úcty, nýbrž odporu
Není vůbec jasné, proč by měl zákon nějak zvláště chránit dobré jméno občana, který soustavně ponižuje sebe sama lhaním, ba dokonce by chtěl, abychom v něm viděli „českého Donalda Trumpa“. A to ani tehdy, pokud je oním občanem prezident.
Komentář
George Monbiot: Trumpovo vítězství, tvé jméno je neoliberalismus
George Monbiot popisuje čtyřicetiletou cestu neoliberalismu, na jejímž konci stojí Donald Trump coby jeho finální produkt. Co znamená „porazit neoliberalismus" dnes? Vzít si zpět své lidství.
Komentář
Bernie Sanders: Odkud a kam směřuje Demokratická strana
Americký senátor a třetí nejvýraznější letošní uchazeč o Bílý dům nastiňuje program dalšího postupu pro americkou levici po té, co byl Donald Trump zvolen prezidentem.
Sloupek
Jakub Patočka: Trumpův triumf: vzniká nový svět
Trumpovo vítězství má civilizační a socio-ekonomické předpoklady, které se kumulují dlouho. Konkrétní příčiny prohry Clintonové jsou ale jiné, spíše souhra nešťastných a nahodile spoluúčinkujících okolností. Důsledky ovšem budou strašné.
Sloupek
Radovan Bartošek: Zvolení Donalda Trumpa a konec filozofie
Trumpovo vítězství ukazuje, že lidé raději zvolí seberadikálnější a sebevulgárnější příslib změny než údržbu statu quo. I pro nás z toho plynou podstatná poučení.
Štěstí z šesti
Dylanovi k pětasedmdesátinám čili Postůj i teď jako král
Bob Dylan oslavil v týdnu 75. narozeniny, což všem jeho milovníkům připomíná hlavně to, jak sami stárneme. Ale je to dobrá záminka připomenout si některé z důvodů, které mnohé z nás k němu přitahují jako magnetická hora Sindibáda.
Sloupek
Radovan Bartošek: Navždy druhý Edvard Beneš
Historické dvojky v našich příbězích zpravidla netáhnou. V mnoha případech je to ale škoda. Jedním z takových případů je i postava Edvarda Beneše. Ten se stal přesně před osmdesáti lety druhým československým prezidentem.
Komentář
Jaroslav Cerman: Zpátky do nikam
Minulý týden se lidstvo dočkalo data, které předvídal kultovní film Návrat do budoucnosti. Pro fanoušky scifi musí být současnost zklamáním. Ale co teprve další budoucnost…
Sloupek
Lukáš Senft: Proč Češi nejsou vtipní
Zdejší mainstreamový humor není vtipný ani odvážný. Zahraniční komici se zastávají slabších, kdežto my se jim raději vysmíváme. Stále jsme tedy ti pověstní cyklisté: nahoře se hrbíme a dole šlapeme – a nejlépe po těch, kteří jsou ještě níž.
Komentář
Pavel Buršík: Utajovaný, utajovanější, TTIP
Vyjednávání rozsáhlé obchodní úmluvy TTIP mezi Evropskou unií a Spojenými státy má za sebou desáté kolo. Analytik kriticko-informační kampaně Špatný vTTIP pro DR shrnul, co zatím víme, co si lze domyslet a jak to vše může dopadnout.
Komentář
Karel Schwarzenberg: Turecké útoky na Kurdy jsou zradou
Zveřejňujeme text předsedy TOP 09 a bývalého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga na téma tureckého bombardování kurdských pozic. Pokud Američané tento útok tiše podporovali, dopustili se zrady.
Dopis ze Slovenska
Daniel Šmihula: Neutralita a jej úskalia
Slovenský expert na mezinárodní právo přiblížil v týdnu na JeToTaku náležitosti, jež musí plnit stát, který chce být skutečně neutrálním. Navzdory obecně rozšířené představě to totiž není vůbec snadné.
Sloupek
Jiří Paroubek: Nová rozvojová banka států BRICS
Po nové asijské rozvojové bance zahájila tento týden svou činnost další globální finanční instituce, Národní rozvojová banka. Oba nováčci na globální finančním trhu jsou důkazem, že Západ zvolna ztrácí pozici hegemona světové ekonomiky.
Komentář
Věra Nováková: Proč nejsem Jennifer
Učitelka Jennifer Fichter inkasovala za sexuální vztah s nezletilými 22 let vězení. Podpora, které se jí u veřejnosti dostává, by neměla opomíjet právní rozměr celé kauzy. Jak by asi dopadla v České republice?
Komentář
Lucia Najšlová: Drulák není kazisvět
České země za sebou mají rok vášnivých debat o zahraniční politice. Jméno Petra Druláka se v nich často skloňovalo v tak nelichotivém světle, že je namístě podívat se, jestli neudělal náhodou i něco dobrého.
Esej
Filip Outrata: Západ jako úkol a příležitost: Výzvy pro českou zahraniční politiku
Patřit na Západ neznamená jen příslušnost k určitému bloku a hodnotám, ale i předpoklad kritické angažovanosti v situacích, kdy se hodnoty a jednání bloku dostávají do rozporu. V esejistické debatě Ideály a možnosti české zahraniční politiky pokračuje Filip Outrata.
Sloupek
Filip Outrata: Tablo hrdinů a padouchů
Na Národní 17. listopadu se nedemonstrovalo jen proti prezidentu Zemanovi, ale konal se i protest latinskoamerických opozičníků, kteří se pokusili využít mediální úspěch „karetní“ demonstrace ve prospěch své věci.
Sloupek
Filip Outrata: Na jedné lodi. Chomsky, disent a univerzalita lidských práv
V přístupu k porušování lidských práv ve světě se českoslovenští disidenti nijak nelišili od západních aktivistů a bojovníků za lidská práva. Byli tak paradoxně na jedné lodi s Noamem Chomskym.
Sloupek
Jakub Patočka: Prohlubující se sociální rozdíly ohrožují i naši demokracii
Vynikající kongresové vystoupení nezávislého senátora z Vermontu Bernieho Sanderse hovoří o jednom z klíčových problémů dneška, s nímž se potýkáme i my. Prohlubující se sociální rozdíly ohrožují i českou demokracii.
Dopis ze Slovenska
Eduard Chmelár: Európa potrebuje suverenitu
Z produkce JeToTaku.sk vybíráme tentokrát delší text Eduarda Chmelára. Autor na pozadí poválečného vývoje Evropy, snah USA i současného dění na Ukrajině předkládá argumenty pro prospěšnost, ba nutnost existence jednotné zahraniční politiky EU.
Vzpomínka
Jakub Patočka: Pete Seeger zosobňoval vše, co je na Spojených státech obdivuhodné
Jeden za zakladatelů moderního folku zemřel ve věku 94 let. Zpíval odborářům, Eleanor Rooseveltové, M. L. Kingovi, Baracku Obamovi, na ekologických akcích i hnutí Occupy. Byl to vzácně milý člověk. A podařilo se mu skoro vše, oč usiloval.
Komentář
Robert Reich: Sto let první americké sociálně-demokratické revoluce
Clintonův ministr práce připomíná sto let starou převratnou událost jako paralelu a jako inspiraci.
Komentář
John Cavanagh: Sedm cest k překonání rozpočtového deficitu
Studie Institutu politických studií rozebírá situaci ve Spojených státech, ale přináší mnoho analogií využitelných pro nás. Deficit státního rozpočtu lze snadno zvládnout, je ale zapotřebí změnit přístup.
Zpráva
Velvyslanec Eisen začal ihned lobbovat za dostavbu Temelína
Velvyslancem USA v ČR se po dvou letech bez obsazení úřadu oficiálně stal někdejší poradce prezidenta Obamy pro etiku Norman Eisen. Hned první den ve funkci oznámil, že bude „velmi aktivně" prosazovat dostavbu Temelína americkou firmou Westinghouse.
Rozhovor
Švihlíková: Řešení krize je v rámci daného systému nemožné
S ekonomkou Ilonou Švihlíkovou o tématech její nové knihy Globalizace a krize. „V systémové teorii se systém v určité fázi zastabilizovat nedá – zvyšuje se chaos, a já se domnívám, že právě v současné době jsme v této fázi," říká.
Zpráva
Američané ocenili Šabatovou, brněnská radnice Uhdeho
Americké velvyslanectví udělilo cenu Alice Masarykové za rok 2010 někdejší zástupkyni ombudsmana Anně Šabatové, a to za práci ve prospěch společnosti a úsilí o spravedlnost. Oceněné vybírala také brněnská radnice, mezi laureáty je například rektor VUT Karel Rais.
Zpráva
Ministři ČR a USA dohodli vzájemnou jadernou spolupráci
Vládou zamýšlená dostavba Temelína má mít svého investora vybraného do roku 2013, zakázka dosahuje výše stamiliard korun. Spolupráci na jaderném průmyslu podepsala Česká republika rukou ministra průmyslu Kocourka (ODS) s USA. Experti jsou z toho rozpačití.
Sloupek
Patrik Eichler: Potřeba artefaktu
Nová vláda se zaváže řešit českou krizi. Selže, pokud ji přirozeně nebude řešit jako krizi evropskou. Tradiční evropské strany a hnutí musejí české veřejnosti zprostředkovat co nejvíce artefaktů intelektuálního provozu hlavních a pro nás nejdůležitějších evropských zemí.
Zpráva
Zatímco Obama odzbrojuje, Barták vyjednává o radaru
To umí málokdo. Český ministr obrany Martin Barták se na okraj multilaterálního summitu o jaderném odzbrojování ve Washingtonu setkal s náměstkyní svého amerického protějšku, aby projednával radarové zbrojení.
Sloupek
Jiří Silný: Jak slepý k houslím
Dosavadní zahraniční politika České republiky se vyznačovala loajalitou k USA a opomíjením zásadních témat. Nadcházející volby jsou příležitostí ke změně i v této oblasti.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Kamarádi táborových ohňů
České zahraniční politice chybí na straně jedné shoda o základním směřování, na straně druhé pak odvaha cokoliv prosazovat. To se opět projevuje v souvislosti s působením v Afghánistánu.
Zpráva
Polsko rozmístí americké protirakety u hranice s Ruskem
Americké střely Patriot nebudou rozmístěny u Varšavy, jak se plánovalo, ale u města Morag, poblíž královecké oblasti. Podle polského ministerstva obrany byl záměr přehodnocen „z technicko-logistických důvodů“.
Zpráva
Spojí se Obama s Medveděvem kvůli dostavbě Temelína?
Spojenectví dvou nejsilnějších zájemců by mohlo být nezastavitelné.
Zpráva
Vláda zvažuje zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu
Politici se neshodnou, k čemu nám jsou vojáci v Afghánistánu. Ministr obrany chce počty zvyšovat, ČSSD zase snižovat.
Zobrazeno 40 / 40