Afghánská válka
Další témata
Komentář
Alex Emmons: Trumpovy nové plány s Afghánistánem
Trump navyšuje počet vojáků, civilních obětí i nevyzpytatelných zbraní. Komentář Alexe Emmonse.
Sloupek
Fatima Rahimi: Afghánské ženy patnáct let po pádu Tálibánu
Afghánská společnost udělala po pádu fundamentalistů mnoho kroků k rovnoprávnosti žen. Stále je však co dohánět, zejména ve venkovských oblastech.
Komentář
Jakub Eberle: V tragédii Aleppa se odráží západní předsudky a neochota k činu
Silná slova na adresu Ruska a Sýrie pod dobývání Aleppa jsou často jen náplastí na špatné svědomí: Západ s USA v čele totiž ponechal syrské civilisty svému smutnému osudu.
Komentář
Matěj Senft: Válečná propaganda ve světě bez dobra a zla
Nový snímek Anthropoid poukazuje na ambivalenci válečných činů. Ministerstvo spravedlnosti jej snad i proto chce doplnit náborovým videem Armády ČR z dílny Filipa Renče. Vyznění filmu a náborového videa jsou přitom diametrálně odlišná.
Štěstí z šesti
Když se řekne 11. září
Šestici redaktorů DR bylo v době teroristických útoků na cíle v USA mezi devíti a čtyřiadvaceti lety. V krátkém příspěvku každý z nich přibližuje, jak čin v dané době prožíval a v čem jej událost poznamenala, případně změnila.
Sloupek
Fatima Rahimi: Co bude s Tálibánem?
Americkým jednotkám se podařilo zabít vůdce Tálibánu. Podle americké i afghánské strany byl Mulla Achtar Mansúr hlavní překážkou mírového procesu s Tálibánem. Mírové dohody však stále stojí na vratkých základech.
Sloupek
Ondřej Vaculík: Čeho se bojíme?
Naše armáda v zajetí Varšavské smlouvy neměla za úkol bránit vlast, ale sloužit zájmům a rozpínavosti SSSR. Proto bychom měli mít pochopení pro mladé muže, kteří s holýma rukama utíkají z prostředí, kde kulka může přiletět odkudkoli.
Analýza
Jaroslav Bican: V českém tisku se píše o válce. Kde a proti komu se má bojovat?
Média po pátečních útocích v Paříži hovoří o válce. Potřebu zásahu proti tzv. Islámskému státu berou jako fakt, rovněž zpřísnění kontrol uprchlíků, kteří do Evropy přichází. Přesto se najdou hlasy, které upozorňují, že věc není tak jednoduchá.
Komentář
Petr Jedlička: Sobotní nálet na kliniku v Afghánistánu byl tragický, avšak ne ojedinělý
Letectvo Spojených států bombardovalo nemocnici Lékařů bez hranic v Kundúzu téměř jistě omylem. Podobné omyly se ale stávají i ve válkách se současnými technologiemi nevyhnutelně a relativně často.
Komentář
Karel Růžička: Tramvaj mírové touhy
Média straní násilí. Agrese, arogance, nenávist či alespoň netolerance ve vysílání překypují, Mezinárodní den míru zůstává upozaděn. Natož pak Mírová tramvaj, která projížděla Prahou.
Sloupek
Fatima Rahimi: Proměny afghánské Mony Lisy
Fatima Rahimi přibližuje příběh jedné z nejslavnějších fotografií a ptá se, jak moc se bolesti geopolitických střetů mohou otisknout do lidských očí.
Sloupek
Fatima Rahimi: Ať uprchlíci vyrábí zbraně, před kterými utíkají!
Vývoz českých zbraní stále stoupá. A stoupat bude i nadále. Úspěšně tak zásobujeme režimy, jejichž uprchlíky posléze odmítáme přijmout.
Sloupek
Filip Outrata: Tři roky za schvalování atentátu
Bývalému členovi KSČM z Ostravy hrozí tři roky vězení za komentář schvalující atentát na české vojáky v Afghánistánu; čeká žaloba za výzvu k omezování práv a svobod lídra českých islamofobů?
Komentář
Jakub Koláček: Až stroje povedou válku proti lidem
Řada vědců věští budoucí autonomii strojů. Některé z těch vizí znějí nereálné. Možná však děláme chybu v tom, jak si takový zlom představujeme. Dostane se člověk přeci jen do války se stroji? Víkendová úvaha Jakuba Koláčka.
Zpráva
NATO formálně ukončilo misi v Afghánistánu, bojovat se má však dále
Třináct let trvající mise ISAF, jež měla bezpečnostně stabilizovat zemi, skončila s rozporuplnými výsledky. Znalci se shodují na několika přínosech, rok 2014 byl ale opět nejkrvavější a očekává se, že letos na jaře udeří Tálibán ještě mohutněji.
Zpráva
Pákistánští Tálibové zaútočili na základní školu, 132 dětských obětí
Dopolední akce pákistánské odnože původně afghánského hnutí je nejkrvavějším teroristickým činem pákistánské poststudenoválečné historie. Příslušná škola byla vybrána proto, že ji navštěvovaly především děti vojáků.
Komentář
Štěpán Steiger: Konec „války proti teroru“?
Stálý spolupracovník DR sledující dění ve Spojených státech poukazuje na úřední pokyn, jímž bylo nedávno zaměstnancům americké vlády doporučeno, aby začali v souvislosti s vojenskými operacemi užívat nový slovník.
Komentář
Štěpán Steiger: Návrat (ne)hrdinův
Spolupracovník DR sledující dění v USA přibližuje příběh čerstvého propuštěnce z afghánského zajetí, který donedávna plnil americká média. S aktuálním útokem na české vojáky nesouvisí, umožňuje však vidět obě události v širším kontextu.
Komentář
Adam Votruba: Války morální a nemorální
Adam Votruba se zamýšlí nad fenoménem války, nad tím jak se vztah k válce proměnil. Války se dnes už neospravedlňují prospěchářskými důvody, ale morálními.
Komentář
Štěpán Steiger: Afghánský výprodej
Odchod jednotek Spojených států z Afghánistánu provází spolu s nejvážnějšími i řada dílčích problémů. Jeden se týká například otázky, komu a jak odprodat tuny nebojového vybavení, které po vojácích zůstanou.
Komentář
Tomáš Tožička: Státní terorismus a státní hazard
Hanka, Tonča a Aafia: Administrativa bílého domu a americká justice připravují justiční zločiny, česká diplomacie se jich zastává a odnášejí to nevinní. Místo reflexe reagují česká média sexismem a hloupými vtípky.
Analýza
Petr Jedlička: Může se z Mali stát další Afghánistán?
Srovnání perspektiv současné francouzské intervence s výsledky alianční kampaně na druhém konci světa má i svůj hlubší rozměr.
Sloupek
František Kostlán: Malala Júsufzai a nelidé z evropského Talibanu
Na příběhu čtrnáctileté pákistánské dívky lze dobře pozorovat projevy islamistického fanatismu, ale i náš začasté povrchní a paušalizující pohled na muslimy i na afgánskou a pákistánskou každodenní realitu.
Sloupek
Fabiano Golgo: Jak změnilo 11. září USA?
Teroristické útoky z 11. září 2001 nejenom demonstrovaly, že Amerika není nezranitelná; Američanům také ukázaly problematické působení jejich impéria ve světě.
Zpráva
NATO v Afghánistánu zanechá základny, infrastrukturu, mrtvé a pachuť po incidentech
Spolu s blížícím se odchodem aliančních vojsk přibývá bilancí jak mise ISAF, tak celé jedenáctileté války. Výsledky obojího jsou přitom dle většiny znlaců přinejlepším rozporuplné.
Zpráva
Putin pokáral NATO za chystaný odchod z Afghánistánu
Podle ruského prezidenta by měli vojáci Severoatlantické aliance v zemi zůstat, dokud se poměry nestabilizují. Rusko jim prý v tom všestranně pomůže, samo však bojové jednotky do Afghánistánu nevyšle.
Zpráva
NATO zpřesnilo plány pro Afghánistán a raketový štít, summit provázely protesty
Setkání čelních přestavitelů Severoatlantické aliance v Chicagu se zúčastnili i zástupci 22 dalších států. Vedle ústředních témat se debatovalo nad zřízením bezpilotní letky, vztahem k Rusku či dopady hospodářské krize na zbrojení.
Zpráva
Američané si připomněli útoky z 11. září, Chilané Pinochetův puč
Od teroristických útoků na symboly vlivu, moci a ducha USA v neděli uplynulo deset let. Nad jejich důsledky se při té příležitosti zamyslel nejen prezident Obama, ale i četní komentátoři. Své smutné výročí si ve stejný den připomnělo také Chile.
Zpráva
Z afghánské armády od ledna zběhlo přes 24 tisíc vojáků
Vojenský sbor, který se snaží budovat afghánská vláda, se potýká s masovou dezercí. Podle zjištění Washington Postu zběhl od ledna do června tohoto roku dvojnásobný počet lidí než loni za stejné období. Důvody jsou přitom nejasné.
Zpráva
USA v Afghánistánu a Iráku promrhaly nejméně 500 miliard
Podle zjištění zvláštní revizní komise byl na amerických zakázkách pro firmy podnikající v jedné či druhé zemi promrhán každý šestý dolar. Bez zapojení takzvaných kontraktorů by však USA údajně neobešly.
Zpráva
Ve vrtulníku v Afghánistánu zahynuli Navy Seals, ne však Usámovi kati
Značnou část obětí víkendového pádu helikoptéry Chinook tvořili příslušníci oddílu, který 2. května zastřelil vůdce Al-Káidy; o přímé účastníky zásahu však podle agenturních zdrojů nešlo. Incident jinak zůstává stále neobjasněn.
Zpráva
Afghánský prezident pohřbil bratra, o důvodech vraždy se diskutuje
K odpovědnosti za úterní atentát se sice přihlásil Tálibán, prokázat jeho podíl se však zatím nepodařilo. Ahmed Wálí byl vedle opory režimu také narkobaronem i spolupracovníkem CIA, a tudíž člověkem, který měl řadu nepřátel.
Zpráva
Obama vyměnil ministra obrany a ředitele CIA
Dosavadního ministra obrany Gatese střídá 1. července ředitel rozvědky Panetta. V čele CIA pak stane známý generál Petraeus. Oba dva mají naplnit nová prezidentova zadání a svým způsobem pomoci vyhrát Obamovi blížící se volby.
Zpráva
Francouzští novináři zajatí Tálibánem jsou konečně doma
Stéphane Taponier a Hervé Ghesquière se po osmnáctiměsíčním věznění afghánským hnutím vrátili do vlasti. Díky intenzivnímu úsilí francouzských novinářských svazů si jejich případ udržel po celou dobu mimořádnou pozornost.
Zpráva
Obama oznámil odchod z Afghánistánu, bude však velmi pozvolný
Navýšení počtu vojáků o 33 tisíc před dvěma lety splnilo podle amerického prezidenta svůj účel. USA a jejich spojenci se tak mohou začít stahovat. Podle pozorovatelů je ale harmonogram odchodu velmi pružný a nelze vyloučit jeho přehodnocení.
Zpráva
Karzáí zakázal nálety na civilní cíle, NATO chce ale pokračovat
Helikoptéry NATO v Afghánistánu usmrtily další desítku dětí. Kábulský prezident se proto rozhodl podobné útoky zakázat a hrozí Alianci označením za okupanty. NATO se brání, že bombardovat musí. Dle znalců je ale spor spíš jen formální.
Zpráva
Španělští demonstranti bojují s únavou, plánují, co dál
Španělské protesty mají pokračovat až do neděle, již dnes se však řeší, co dál. Podle jednoho názoru je třeba vytrvat co nejdéle, dle jiného zase vytvořit stabilní občanské hnutí. Třetí názor vyzývá ke spolupráci s některou z malých proobčanských stran.
Zpráva
Francouzští novináři se bojí o kolegy, Tálibán je unesl před 500 dny
Hervé Ghesquière a Stéphane Taponier tráví v zajetí afghánského hnutí již bezmála rok a půl. Média poukazují na jejich osud i v souvislosti s příslibem pomsty za smrt Usámy bin Ládina.
Zpráva
Tálibán se začal mstít za smrt Usámy bin Ládina
Známé islamistické hnutí zaútočilo na výcvikové středisko pákistánských polovojenských jednotek. Zabilo minimálně sedmdesát osob, více než sto dalších bylo zraněno. Dle mluvčích hnutí šlo o první akt odplaty za smrt vůdce Al-Káidy.
Zpráva
Masmédia přinesla již třetí rekonstrukci útoku na Usámovo sídlo
Od pondělního rána byly publikovány celkem tři verze vylíčení nejdiskutovanější události týdne. Různí se nejen barvitostí, ale především v několika podstatných detailech.
Sloupek
Jan Miessler: Život po Usámově smrti
Zabití nejhledanějšího teroristy světa posílí optimismus americké ekonomiky. Ale na jak dlouho?
Zpráva
Usáma bin Ládin je po smrti, USA oslavují
Zvláštní americké komando zabilo v pákistánském Abbottabádu zakladatele Al-Káidy a nejhledanějšího teroristu světa. Bin Ládinovu smrt již potvrdil i afghánský Tálibán.
Zpráva
USA se omluvily za skandální snímky z Afghánistánu, objevily se další
Velení amerických sil zaslalo Afgháncům již několikátou omluvu, tentokrát za obsah nedávno zveřejněných fotografií vojáků se zabitými civilisty. Časopis Rolling Stone současně zveřejnil novou sadu snímků, které se váží k témuž případu.
Fotogalerie
Afghánský deník II - uprchlický tábor Charahi Qambar
Někdejší cikánský tábor Charahi Qambar na okraji Kábulu se vinou těžkých bojů v okolních vesnicích proměnil v tábor uprchlíků.
Zpráva
NATO předá Afgháncům kontrolu nad sedmi oblastmi již v červenci
Afghánský prezident definitivně potvrdil, že jeho bezpečnostní složky převezmou od NATO odpovědnost za sedm správních oblastí již na začátku léta. Atmosféru Karzáího výstupu poznamenalo zveřejnění snímků amerických vojáků pózujících u těla mrtvého civilisty.
Zpráva
Omluva za civilní oběti nestačí, vzkázal Západu afghánský prezident
Útok jednotek NATO, při kterém minulý týden zemřelo devět afghánských dětí, prohloubil neshody mezi prezidentem Karzáím a spojenci. Omluva vrcholných představitelů Aliance podle Karzáího nestačí. Podobné incidenty se prý nesmějí opakovat.
Zpráva
Deset tisíc Pákistánců protestovalo proti útokům bezpilotních letounů
Více než deset tisíc lidí se v neděli sešlo na severovýchodě Pákistánu, aby vyjádřilo nesouhlas s pokračujícími útoky amerických bezpilotních letounů. Ve stejný den došlo k dalším třem náletům, při kterých zahynulo třináct ozbrojenců.
Fotogalerie
Afghánský deník
Balazs Gardi a Teru Kuwayama snímají hojně zobrazovanou látku jiným způsobem. Z hlediska obsahu jsou jejich fotografie nápadité. Z hlediska formy takřka unikátní.
Zpráva
Bezpilotní letouny zabily v Pákistánu již přes dva tisíce lidí
Americké Centrum pro monitoring konfliktů (CMC) shrnulo ve výroční zprávě statistiku obětí bezpilotních úderů v Pákistánu. Dle oficiálních vládních čísel je mrtvých jen polovina a civilistů pouze zlomek, podle CMC naopak většina.
Zpráva
Tálibán vyjasnil pozici ve věci zadržovaných novinářů
Podle Tálibánu si dva francouzští novináři, které již přes rok zadržuje, nezažádali o povolení k práci a sbírali informace spíše výzvědné povahy. Mluvčí afghánské islamistické skupiny zároveň obvinil Francii, že nemá na jejich osvobození skutečný zájem.