Afghánská válka

Alex-emmons-v3

Komentář

Alex Emmons: Trumpovy nové plány s Afghánistánem

Trump navyšuje počet vojáků, civilních obětí i nevyzpytatelných zbraní. Komentář Alexe Emmonse.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Afghánské ženy patnáct let po pádu Tálibánu

Afghánská společnost udělala po pádu fundamentalistů mnoho kroků k rovnoprávnosti žen. Stále je však co dohánět, zejména ve venkovských oblastech.

Eberle

Komentář

Jakub Eberle: V tragédii Aleppa se odráží západní předsudky a neochota k činu

Silná slova na adresu Ruska a Sýrie pod dobývání Aleppa jsou často jen náplastí na špatné svědomí: Západ s USA v čele totiž ponechal syrské civilisty svému smutnému osudu.

Matej_senft_profilova_foto

Komentář

Matěj Senft: Válečná propaganda ve světě bez dobra a zla

Nový snímek Anthropoid poukazuje na ambivalenci válečných činů. Ministerstvo spravedlnosti jej snad i proto chce doplnit náborovým videem Armády ČR z dílny Filipa Renče. Vyznění filmu a náborového videa jsou přitom diametrálně odlišná.

Dr_logo

Štěstí z šesti

Když se řekne 11. září

Šestici redaktorů DR bylo v době teroristických útoků na cíle v USA mezi devíti a čtyřiadvaceti lety. V krátkém příspěvku každý z nich přibližuje, jak čin v dané době prožíval a v čem jej událost poznamenala, případně změnila.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Co bude s Tálibánem?

Americkým jednotkám se podařilo zabít vůdce Tálibánu. Podle americké i afghánské strany byl Mulla Achtar Mansúr hlavní překážkou mírového procesu s Tálibánem. Mírové dohody však stále stojí na vratkých základech.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Čeho se bojíme?

Naše armáda v zajetí Varšavské smlouvy neměla za úkol bránit vlast, ale sloužit zájmům a rozpínavosti SSSR. Proto bychom měli mít pochopení pro mladé muže, kteří s holýma rukama utíkají z prostředí, kde kulka může přiletět odkudkoli.

20151116_173225

Analýza

Jaroslav Bican: V českém tisku se píše o válce. Kde a proti komu se má bojovat?

Média po pátečních útocích v Paříži hovoří o válce. Potřebu zásahu proti tzv. Islámskému státu berou jako fakt, rovněž zpřísnění kontrol uprchlíků, kteří do Evropy přichází. Přesto se najdou hlasy, které upozorňují, že věc není tak jednoduchá.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Sobotní nálet na kliniku v Afghánistánu byl tragický, avšak ne ojedinělý

Letectvo Spojených států bombardovalo nemocnici Lékařů bez hranic v Kundúzu téměř jistě omylem. Podobné omyly se ale stávají i ve válkách se současnými technologiemi nevyhnutelně a relativně často.

Komentář

Karel Růžička: Tramvaj mírové touhy

Média straní násilí. Agrese, arogance, nenávist či alespoň netolerance ve vysílání překypují, Mezinárodní den míru zůstává upozaděn. Natož pak Mírová tramvaj, která projížděla Prahou.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Proměny afghánské Mony Lisy

Fatima Rahimi přibližuje příběh jedné z nejslavnějších fotografií a ptá se, jak moc se bolesti geopolitických střetů mohou otisknout do lidských očí.

Fati_1_

Sloupek

Fatima Rahimi: Ať uprchlíci vyrábí zbraně, před kterými utíkají!

Vývoz českých zbraní stále stoupá. A stoupat bude i nadále. Úspěšně tak zásobujeme režimy, jejichž uprchlíky posléze odmítáme přijmout.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: Tři roky za schvalování atentátu

Bývalému členovi KSČM z Ostravy hrozí tři roky vězení za komentář schvalující atentát na české vojáky v Afghánistánu; čeká žaloba za výzvu k omezování práv a svobod lídra českých islamofobů?

Kol_ek1

Komentář

Jakub Koláček: Až stroje povedou válku proti lidem

Řada vědců věští budoucí autonomii strojů. Některé z těch vizí znějí nereálné. Možná však děláme chybu v tom, jak si takový zlom představujeme. Dostane se člověk přeci jen do války se stroji? Víkendová úvaha Jakuba Koláčka.

A3

Zpráva

NATO formálně ukončilo misi v Afghánistánu, bojovat se má však dále

Třináct let trvající mise ISAF, jež měla bezpečnostně stabilizovat zemi, skončila s rozporuplnými výsledky. Znalci se shodují na několika přínosech, rok 2014 byl ale opět nejkrvavější a očekává se, že letos na jaře udeří Tálibán ještě mohutněji.

A1

Zpráva

Pákistánští Tálibové zaútočili na základní školu, 132 dětských obětí

Dopolední akce pákistánské odnože původně afghánského hnutí je nejkrvavějším teroristickým činem pákistánské poststudenoválečné historie. Příslušná škola byla vybrána proto, že ji navštěvovaly především děti vojáků.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Konec „války proti teroru“?

Stálý spolupracovník DR sledující dění ve Spojených státech poukazuje na úřední pokyn, jímž bylo nedávno zaměstnancům americké vlády doporučeno, aby začali v souvislosti s vojenskými operacemi užívat nový slovník.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Návrat (ne)hrdinův

Spolupracovník DR sledující dění v USA přibližuje příběh čerstvého propuštěnce z afghánského zajetí, který donedávna plnil americká média. S aktuálním útokem na české vojáky nesouvisí, umožňuje však vidět obě události v širším kontextu.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Války morální a nemorální

Adam Votruba se zamýšlí nad fenoménem války, nad tím jak se vztah k válce proměnil. Války se dnes už neospravedlňují prospěchářskými důvody, ale morálními.

Aa1

Komentář

Štěpán Steiger: Afghánský výprodej

Odchod jednotek Spojených států z Afghánistánu provází spolu s nejvážnějšími i řada dílčích problémů. Jeden se týká například otázky, komu a jak odprodat tuny nebojového vybavení, které po vojácích zůstanou.

Foto11

Komentář

Tomáš Tožička: Státní terorismus a státní hazard

Hanka, Tonča a Aafia: Administrativa bílého domu a americká justice připravují justiční zločiny, česká diplomacie se jich zastává a odnášejí to nevinní. Místo reflexe reagují česká média sexismem a hloupými vtípky.

B2

Analýza

Petr Jedlička: Může se z Mali stát další Afghánistán?

Srovnání perspektiv současné francouzské intervence s výsledky alianční kampaně na druhém konci světa má i svůj hlubší rozměr.

Kostl_n

Sloupek

František Kostlán: Malala Júsufzai a nelidé z evropského Talibanu

Na příběhu čtrnáctileté pákistánské dívky lze dobře pozorovat projevy islamistického fanatismu, ale i náš začasté povrchní a paušalizující pohled na muslimy i na afgánskou a pákistánskou každodenní realitu.

Fabiano_golgo

Sloupek

Fabiano Golgo: Jak změnilo 11. září USA?

Teroristické útoky z 11. září 2001 nejenom demonstrovaly, že Amerika není nezranitelná; Američanům také ukázaly problematické působení jejich impéria ve světě.

A2

Zpráva

NATO v Afghánistánu zanechá základny, infrastrukturu, mrtvé a pachuť po incidentech

Spolu s blížícím se odchodem aliančních vojsk přibývá bilancí jak mise ISAF, tak celé jedenáctileté války. Výsledky obojího jsou přitom dle většiny znlaců přinejlepším rozporuplné.

A1

Zpráva

Putin pokáral NATO za chystaný odchod z Afghánistánu

Podle ruského prezidenta by měli vojáci Severoatlantické aliance v zemi zůstat, dokud se poměry nestabilizují. Rusko jim prý v tom všestranně pomůže, samo však bojové jednotky do Afghánistánu nevyšle.

A2

Zpráva

NATO zpřesnilo plány pro Afghánistán a raketový štít, summit provázely protesty

Setkání čelních přestavitelů Severoatlantické aliance v Chicagu se zúčastnili i zástupci 22 dalších států. Vedle ústředních témat se debatovalo nad zřízením bezpilotní letky, vztahem k Rusku či dopady hospodářské krize na zbrojení.

Image

Zpráva

Američané si připomněli útoky z 11. září, Chilané Pinochetův puč

Od teroristických útoků na symboly vlivu, moci a ducha USA v neděli uplynulo deset let. Nad jejich důsledky se při té příležitosti zamyslel nejen prezident Obama, ale i četní komentátoři. Své smutné výročí si ve stejný den připomnělo také Chile.

Image

Zpráva

Z afghánské armády od ledna zběhlo přes 24 tisíc vojáků

Vojenský sbor, který se snaží budovat afghánská vláda, se potýká s masovou dezercí. Podle zjištění Washington Postu zběhl od ledna do června tohoto roku dvojnásobný počet lidí než loni za stejné období. Důvody jsou přitom nejasné.

Image

Zpráva

USA v Afghánistánu a Iráku promrhaly nejméně 500 miliard

Podle zjištění zvláštní revizní komise byl na amerických zakázkách pro firmy podnikající v jedné či druhé zemi promrhán každý šestý dolar. Bez zapojení takzvaných kontraktorů by však USA údajně neobešly.

Image

Zpráva

Ve vrtulníku v Afghánistánu zahynuli Navy Seals, ne však Usámovi kati

Značnou část obětí víkendového pádu helikoptéry Chinook tvořili příslušníci oddílu, který 2. května zastřelil vůdce Al-Káidy; o přímé účastníky zásahu však podle agenturních zdrojů nešlo. Incident jinak zůstává stále neobjasněn.

Image

Zpráva

Afghánský prezident pohřbil bratra, o důvodech vraždy se diskutuje

K odpovědnosti za úterní atentát se sice přihlásil Tálibán, prokázat jeho podíl se však zatím nepodařilo. Ahmed Wálí byl vedle opory režimu také narkobaronem i spolupracovníkem CIA, a tudíž člověkem, který měl řadu nepřátel.

Image

Zpráva

Obama vyměnil ministra obrany a ředitele CIA

Dosavadního ministra obrany Gatese střídá 1. července ředitel rozvědky Panetta. V čele CIA pak stane známý generál Petraeus. Oba dva mají naplnit nová prezidentova zadání a svým způsobem pomoci vyhrát Obamovi blížící se volby.

Image

Zpráva

Francouzští novináři zajatí Tálibánem jsou konečně doma

Stéphane Taponier a Hervé Ghesquière se po osmnáctiměsíčním věznění afghánským hnutím vrátili do vlasti. Díky intenzivnímu úsilí francouzských novinářských svazů si jejich případ udržel po celou dobu mimořádnou pozornost.

Image

Zpráva

Obama oznámil odchod z Afghánistánu, bude však velmi pozvolný

Navýšení počtu vojáků o 33 tisíc před dvěma lety splnilo podle amerického prezidenta svůj účel. USA a jejich spojenci se tak mohou začít stahovat. Podle pozorovatelů je ale harmonogram odchodu velmi pružný a nelze vyloučit jeho přehodnocení.

Image

Zpráva

Karzáí zakázal nálety na civilní cíle, NATO chce ale pokračovat

Helikoptéry NATO v Afghánistánu usmrtily další desítku dětí. Kábulský prezident se proto rozhodl podobné útoky zakázat a hrozí Alianci označením za okupanty. NATO se brání, že bombardovat musí. Dle znalců je ale spor spíš jen formální.

Image

Zpráva

Španělští demonstranti bojují s únavou, plánují, co dál

Španělské protesty mají pokračovat až do neděle, již dnes se však řeší, co dál. Podle jednoho názoru je třeba vytrvat co nejdéle, dle jiného zase vytvořit stabilní občanské hnutí. Třetí názor vyzývá ke spolupráci s některou z malých proobčanských stran.

Image

Zpráva

Francouzští novináři se bojí o kolegy, Tálibán je unesl před 500 dny

Hervé Ghesquière a Stéphane Taponier tráví v zajetí afghánského hnutí již bezmála rok a půl. Média poukazují na jejich osud i v souvislosti s příslibem pomsty za smrt Usámy bin Ládina.

Image

Zpráva

Tálibán se začal mstít za smrt Usámy bin Ládina

Známé islamistické hnutí zaútočilo na výcvikové středisko pákistánských polovojenských jednotek. Zabilo minimálně sedmdesát osob, více než sto dalších bylo zraněno. Dle mluvčích hnutí šlo o první akt odplaty za smrt vůdce Al-Káidy.

Image

Zpráva

Masmédia přinesla již třetí rekonstrukci útoku na Usámovo sídlo

Od pondělního rána byly publikovány celkem tři verze vylíčení nejdiskutovanější události týdne. Různí se nejen barvitostí, ale především v několika podstatných detailech.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Život po Usámově smrti

Zabití nejhledanějšího teroristy světa posílí optimismus americké ekonomiky. Ale na jak dlouho?

A1

Zpráva

Usáma bin Ládin je po smrti, USA oslavují

Zvláštní americké komando zabilo v pákistánském Abbottabádu zakladatele Al-Káidy a nejhledanějšího teroristu světa. Bin Ládinovu smrt již potvrdil i afghánský Tálibán.

Image

Zpráva

USA se omluvily za skandální snímky z Afghánistánu, objevily se další

Velení amerických sil zaslalo Afgháncům již několikátou omluvu, tentokrát za obsah nedávno zveřejněných fotografií vojáků se zabitými civilisty. Časopis Rolling Stone současně zveřejnil novou sadu snímků, které se váží k témuž případu.

Image

Fotogalerie

Afghánský deník II - uprchlický tábor Charahi Qambar

Někdejší cikánský tábor Charahi Qambar na okraji Kábulu se vinou těžkých bojů v okolních vesnicích proměnil v tábor uprchlíků.

Image

Zpráva

NATO předá Afgháncům kontrolu nad sedmi oblastmi již v červenci

Afghánský prezident definitivně potvrdil, že jeho bezpečnostní složky převezmou od NATO odpovědnost za sedm správních oblastí již na začátku léta. Atmosféru Karzáího výstupu poznamenalo zveřejnění snímků amerických vojáků pózujících u těla mrtvého civilisty.

Image

Zpráva

Omluva za civilní oběti nestačí, vzkázal Západu afghánský prezident

Útok jednotek NATO, při kterém minulý týden zemřelo devět afghánských dětí, prohloubil neshody mezi prezidentem Karzáím a spojenci. Omluva vrcholných představitelů Aliance podle Karzáího nestačí. Podobné incidenty se prý nesmějí opakovat.

Image

Zpráva

Deset tisíc Pákistánců protestovalo proti útokům bezpilotních letounů

Více než deset tisíc lidí se v neděli sešlo na severovýchodě Pákistánu, aby vyjádřilo nesouhlas s pokračujícími útoky amerických bezpilotních letounů. Ve stejný den došlo k dalším třem náletům, při kterých zahynulo třináct ozbrojenců.

Image

Fotogalerie

Afghánský deník

Balazs Gardi a Teru Kuwayama snímají hojně zobrazovanou látku jiným způsobem. Z hlediska obsahu jsou jejich fotografie nápadité. Z hlediska formy takřka unikátní.

Image

Zpráva

Bezpilotní letouny zabily v Pákistánu již přes dva tisíce lidí

Americké Centrum pro monitoring konfliktů (CMC) shrnulo ve výroční zprávě statistiku obětí bezpilotních úderů v Pákistánu. Dle oficiálních vládních čísel je mrtvých jen polovina a civilistů pouze zlomek, podle CMC naopak většina.

Image

Zpráva

Tálibán vyjasnil pozici ve věci zadržovaných novinářů

Podle Tálibánu si dva francouzští novináři, které již přes rok zadržuje, nezažádali o povolení k práci a sbírali informace spíše výzvědné povahy. Mluvčí afghánské islamistické skupiny zároveň obvinil Francii, že nemá na jejich osvobození skutečný zájem.

Zobrazeno 50 / 143