Sobota 01.11.2014 přehled vydání

Saša Uhlová: Mariánské Lázně na prahu pirátské radnice

V Mariánských Lázních komunální volby vyhrála Pirátská strana. Z její kandidátky patrně vzejde také nový starosta. Jaké jsou příčiny úspěchu pirátů? Proč se voliči rozhodli podpořit mladé a nové politiky?

Témata: Mimoparlamentní strany , Komunální volby 2014

Domov

Image

Analýza

Vratislav Dostál: Padesát šest milionů v úplatcích a ČSSD v Ostravě zírá do propasti

Ostravskou ČSSD ovládli lidé napojení na mafiánské struktury. Přestože v severomoravské metropoli ztratila obrovské množství voličů, neexistuje téměř šance, aby se vnitřními silami obrodila. ČSSD navíc bude součástí vládnoucí koalice.

Svět

Image

Analýza

Marek Benda: Co se stalo s německými Piráty

Kdysi obdivovaná perspektivní strana dnes živoří s 2procentní podporou a padá do politického propadliště. Stálý spolupracovník DR sledující německé dění vysvětluje proč.

Umění

Image

Rozhovor

Rozhovor s Godfreyem Reggiem: Lidé se rodí k tomu, aby tvořili

Pronikavý kritik moderní civilizace, americký režisér Godfrey Reggio na letošním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě přebírá cenu za přínos světové kinematografii. Deníku Referendum při té příležitosti poskytl následující rozhovor.

Zprávy

Domov

Pravicové opozici se podařilo hlasování o dětských skupinách opět odložit

Poslanecká sněmovna měla v pátek rozhodnout o osudu zákona o dětských skupinách, který vetoval prezident Miloš Zemana a proti kterému se ohrazuje řada expertů i opozice. Po bouřlivé sněmovní debatě bylo pokračování schůze přerušeno, a to do úterý.

Domov

Ministerstvo jedná o příspěvku na obědy chudých dětí

Ministerstvo práce jedná s dalšími resorty o příspěvku na školní obědy pro chudé děti a o školních autobusech pro děti z venkova a vyloučených lokalit. V průběhu poslaneckých interpelací to uvedla ministryně práce Michaela Marksová-Tominová.

Domov

Senátní návrh zákona o Šumavě poslanci odmítli už v prvním čtení

Poslanecká sněmovna odmítla už v prvním čtení senátní návrh zákona o Šumavě. Poslanci tak ukázali, že spekulanti a dřevorubci nemají v národním parku místo. Pro zamítnutí hlasovalo třiadevadesát poslanců, proti zamítnutí jich bylo dvaačtyřicet.

Domov

Chudoba a vylidňování šumavských obcí jsou jen účelově šířené mýty

Poslanci projednávají senátní návrh zákona o Šumavě. Mnozí z nich se vyslovují pro jeho přijetí. Podle nich umožní rozvoj obcí. Přitom podle veřejně dostupných statistik jsou šumavské obce dvakrát bohatší a mají vyšší zaměstnanost.

Domov

Šabatová: poplatky za přítomnost doprovodu u porodu jsou nezákonné

Současné právní předpisy podle ombudsmanky poskytovatelům zdravotních služeb neumožňují stanovení jakékoli úhrady, byť sloužící pouze k pokrytí nákladů, za umožnění přítomnosti jakékoli blízké či rodičkou určené osoby u porodu.

Domov

Zamítněte skandální senátní zákon o Šumavě, vzkazují vědci poslancům

Poslanci ve středu projednají senátní návrh zákona o Šumavě. Podle expertů zákon popírá smysl národního parku, je v rozporu s mezinárodními předpisy i zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by ho měli poslanci odmítnout, tvrdí vědci.

Domov

Sociálnědemokratický think-tank se ohrazuje proti způsobu vedení volební kampaně

Členové představenstva MDA označují účast některých organizací ČSSD na volební mobilizaci zneužívající stereotypů a předsudků proti sociálně zranitelným a slabým za zcela nepřijatelnou.

Domov

Ekologové nesouhlasí se sanací sesuvu půdy na dálnici D8 bez výběrového řízení

Tvrdit, že je okamžitě nutné provést sanaci sesuvu půdy a obejít přitom zákony a veřejné výběrové řízení, je podle ekologů ze strany státu účelovým alibismem. K sesuvu totiž došlo před šestnácti měsíci.

Domov

Marksová-Tominová odvolala ředitelku Úřadu práce. Opozice krok kritizuje

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová odvolala generální ředitelku Úřadu práce České republiky Marii Bílkovou. S krokem nesouhlasí opozice a někteří zástupci koalice. Podle lidovců to měla konzultovat na koaliční radě.

Domov

Sněmovna odložila projednávání zákona o dětských skupinách

Lidovcům se podařilo dosáhnout odložení projednávání zákona o dětských skupinách, jehož součástí jsou i lesní školky. Jejich budoucnost současná podoba zákona ohrožuje. Poslanci se k zákonu vrátí za týden.

Svět

Západní Africe hrozí v souvislosti s ebolou potravinová krize

Smrtící krvácivá horečka ebola si v západní Africe vyžádá nejen velké ztráty na životech, ale patrně rozvrátí i místní zemědělství a zhorší už tak špatný přístup k potravinám.

Domov

Referendum v Brně se bude nejspíše konat až s volbami v roce 2016

Referendum o poloze brněnského hlavního nádraží a způsobu jeho modernizace se bude konat nejspíše až s krajskými volbami v roce 2016. Podle přípravného výboru referenda by je mohly urychlit jen mimořádně velkorysé závazky nové koalice.

Banner-dr-new