Neděle 01.03.2015 přehled vydání

Sněm ANO živě: Babiš dostal své vedení a dnes i stanovy

Třetí celostátní sněm hnutí ANO pokračuje druhým dnem. Po včerejších volbách předsednictva se dnes schvalují stanovy. Živé zpravodajství pro vás přinášejí reportéři Jakub Patočka, Vratislav Dostál, Zuzana Vlasatá a fotograf Ondřej Mazura.

Neděle 01.03.2015

Image

Živě

Sněm ANO živě: Babiš dostal své vedení a dnes i stanovy

Třetího celostátní sněm hnutí ANO pokračuje druhým dnem. Po včerejších volbách předsednictva se dnes schvalují stanovy. Živé zpravodajství pro vás přinášejí reportéři Jakub Patočka, Vratislav Dostál, Zuzana Vlasatá a fotograf Ondřej Mazura.

Image

Fotogalerie

Fotogalerie: Avataři na sněmu ANO odkývali stanovy

Zatímco schvalování stanov ANO dnes ráno proběhlo bleskově – obdobně jako tomu bylo i včera při volbách předsednictva – volby do rozhodčí a smírčí komise i volby do kontrolní komise se na třetím celostátní sněmu ANO vlečou.

Image

Sloupek

František Kalenda: Brazílie uprostřed krize autority

Od potvrzení prezidentky Rouseffové ve funkci a vzniku nového kabinetu uplynulo jen pár měsíců, zemi ale už ovládá atmosféra, z níž může vzejít i impeachment hlavy státu. Příslušná petice má již přes dva miliony podpisů.

Image

Esej

Ivan Štampach: Je demokracie odepsaná?

Ve spolupráci se čtrnáctideníkem Tvarem zveřejňujeme esej Ivana Štampacha. Je historicky evidentní, že demokracie, počáteční demokracie občanská, i snahy o její sociální realizaci mají původ v zemích s po staletí převládajícím křesťanstvím.

Sobota 28.02.2015

Image

Fotogalerie

Fotogalerie: ANO během prvního dne sněmu zvolilo své avatary

Fotograf DR Ondřej Mazura dnes dorazil až večer, přesto stihl postihnout z atmosféry prvního dne takřka vše podstatné.

Image

Živě

Sněm hnutí ANO živě: Babiš ani Faltýnek neměli protikandidáta

Začal Sněm ANO. Babiš ostře kritizoval ČSSD a při volbě předsedy dostal 186 ze 186 hlasů. Řekl, že ANO nechce budovat sociální stát. Onlinové zpravodajství pro vás na místě připravují Zuzana Vlasatá, Vratislav Dostál a Jakub Patočka.

Image

Glosa

Václav Bělohradský jako karikatura sebe sama

Glosa Jakuba Patočky k vystoupení Václava Bělohradského na Sněmu ANO: Velmi očekávaný projev Václava Bělohradského byl jeho úplným intelektuálním a politickým debaklem.

Image

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Biľak už pamätník má

Slovenská veřejná debata se v končícím týdnu točila i kolem památníku, který byl odhalen Vasilu Biľakovi v jeho rodné obci. Do diskuze přispěl také šéfredaktor JeToTaku Michal Havran.

Image

Tip

Je tady opět Febiofest

V druhé polovině března se koná už dvaadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. I letos nabízí velmi pestrou sestavu filmů a zajímavé hosty.

Domov

Image

Fotogalerie

Fotogalerie: Avataři na sněmu ANO odkývali stanovy

Zatímco schvalování stanov ANO dnes ráno proběhlo bleskově – obdobně jako tomu bylo i včera při volbách předsednictva – volby do rozhodčí a smírčí komise i volby do kontrolní komise se na třetím celostátní sněmu ANO vlečou.

Svět

A1

Reportáž

Pavla Začalová: Den poté, co upálili Muáze

O kruté popravě jordánského pilota Islámským státem informovala všechna masmédia, méně se ale už mluvilo o reakci, kterou čin vzbudil mezi jordánskými muslimy. Pavla Začalová byla v té době v zemi. Atmosféru „dne poté“ popsala pro DR v reportážním dopise.

Umění

Senft2

Esej

Lukáš Senft: Padesát odstínů boje

Padesát odstínů šedi je dokladem toho, jak se rozšiřuje bitevní pole neoliberalismu. Jedinec se mění na ryzí subjekt kapitalistické hry – pravidla soutěže se zrcadlí do dalších sfér a společenský souboj se reprodukuje i v sexuální oblasti.

Zprávy

Domov

Sněm ANO uzavíraly projevy ministrů. Válková děkovala Zemanovi

Sněm ANO končí vystoupeními ministrů, kteří stranu reprezentují ve vládě. Vynikl příslib ministrů Ťoka a Šlechtové „zjednodušit“ účast veřejnosti na rozhodování o dopravních stavbách a kritické vystoupení končící ministryně Válkové.

Domov

Stanovy schválené hnutím ANO zavádějí demokratický centralismus

Stanovy politického hnutí ANO, který dnes bez diskuse schválili delegáti Sněmu, zavádějí demokratický centralismus: veškerou podstatnou moc vkládají do rukou centrálních orgánů. Posílí se tím otázky, zda hnutí ANO nenabývá autoritářské rysy.

Domov

Piráti spor o autorský poplatek za prázdná média prohráli. Obrátí se na Ústavní soud

Městský soud v Praze rozhodl, že Ochranný svaz autorský nemusí Pirátům vracet autorský poplatek za prázdná média. Soud žalobu zamítl pro její údajnou šikanózní povahu, věcnou stránkou sporu se vůbec nezabýval.

Svět

Globální boj proti drogám prohlubuje chudobu

Boj proti globálnímu obchodu s drogami prý není efektivní a navíc odčerpává peníze, které jsou potřeba jinde. S takovým závěrem přichází nová studie britské organizace Health Powerty Action.

Domov

Transparency zkoumala zakázky na výstavbu cyklostezek či údržbu zeleně v Praze

Zástupci Transparency International ve čtvrtek zveřejnili výstupy své analytické práce v oblasti veřejného zadávání. Veřejné zakázky jsou podle jejich zjištění v České republice i nadále velký problém.

Domov

V Karlovarském kraji vzniká široká koalice. V opozici budou jen komunisté

Vedení Karlovarského kraje se po zbytek volebního období ujme nejspíš široká koalice sociálních demokratů se všemi čtyřmi dosud opozičními formacemi v krajském zastupitelstvu – HNHRM, ODS, Alternativy a TOP 09. ČSSD počítá s postem hejtmana.

Domov

Zdravotní centrum Letiny by mělo být ihned uzavřeno, upozorňuje ombudsmanka

Centrum Letiny je výsměchem kvalitě v sociálních službách. Zaměstnanci Kanceláře veřejného ochránce práv tu zjistili špatné zacházení s klienty, ohrožení jejich zdraví i života a porušování zákonných povinností poskytovatele služeb.

Domov

Úřad uznal námitky spolků a zrušil územní rozhodnutí pro kanál u Přelouče

Krajský úřad v Pardubicích zrušil územní rozhodnutí pro plavební kanál u Přelouče, bylo totiž vydáno nezákonně. Odvolání spolků Děti Země, Přátelé Slavíkových ostrovů a Občanského sdružení Šum Přelouče ze srpna 2014 tak bylo úspěšné.

Domov

Švihlíková: sociální demokracie neovládá agendu, nechává si ji vnutit pravicí

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové je vládou schválený návrh finanční ústavy sice vyprázdněný, avšak zachovává logiku pravicového mýtu boje proti dluhu. Tvrdí, že se tak potvrzuje defenzivní postavení sociální demokracie.

Domov

Nová energetická strategie EU: Plyn, plyn a zase plyn

Ve středu představí Evropská komise novou unijní energetickou strategii. Dokument neobsahuje nové legislativní návrhy. Jde o strategii, jak si současná Komise představuje energeticky nezávislou Evropskou unii v souvislosti s klimatickými závazky EU.

Domov

Okamura štěpení nezabránil, hnutí Úsvit se rozpadlo

V úterý došlo k definitivnímu rozkolu v hnutí Úsvit Tomia Okamury. Strana, která měla dosud devět členů, se rozešla se svým předsedou a zároveň chce iniciovat vznik platformy prosazující přímou demokracii a ochranu národních zájmů.

Svět

Každý pátý Němec se domnívá, že „potřebujeme revoluci“

Průzkum doprovázející aktuálně vydanou studii berlínské Svobodné univerzity upozornil i na další zajímavé názory současných Němců. Na 62 procent z nich je například mínění, že stávající demokracie v jejich zemi není demokracií skutečnou.