Sobota 25.10.2014 přehled vydání

Marek Benda: Co se stalo s německými Piráty

Kdysi obdivovaná perspektivní strana dnes živoří s 2procentní podporou a padá do politického propadliště. Stálý spolupracovník DR sledující německé dění vysvětluje proč.

Témata: Perspektivy levice , Německo

Domov

Image

Dokument

Dokument: Občané nakonec o nádraží v referendu rozhodnou

Dopis, který včera odeslal přípravný výbor za vyhlášení referenda o brněnském nádraží lídrům volebních uskupení vznikající brněnské koalice, Janě Drápalové, Matěji Hollanovi, Kláře Liptákové a Petru Vokřálovi zveřejňujeme jako dokument.

Svět

Image

Analýza

Štěpán Steiger: Dvojí Kongres, dvojí Amerika

Spolupracovník DR sledující dění ve Spojených státech přibližuje a rozebírá zřejmě nejvýznamnější posun v americké voličské kultuře posledních let – polarizaci a politickou homogenizaci původně pestrých okrsků.

Umění

Azemancikova1

Recenze

Alena Zemančíková: V novém divadle

V Plzni byla otevřena budova nového divadla. Zvenku plzeňské divadlo ani jako divadlo nevypadá, jeho interiér působí střídmě. V den komunálních voleb se zde uskutečnila premiéra divadelní dramatizace Ameriky Franze Kafky.

Zprávy

Domov

Marksová-Tominová odvolala ředitelku Úřadu práce. Opozice krok kritizuje

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová odvolala generální ředitelku Úřadu práce České republiky Marii Bílkovou. S krokem nesouhlasí opozice a někteří zástupci koalice. Podle lidovců to měla konzultovat na koaliční radě.

Domov

Sněmovna odložila projednávání zákona o dětských skupinách

Lidovcům se podařilo dosáhnout odložení projednávání zákona o dětských skupinách, jehož součástí jsou i lesní školky. Jejich budoucnost současná podoba zákona ohrožuje. Poslanci se k zákonu vrátí za týden.

Svět

Západní Africe hrozí v souvislosti s ebolou potravinová krize

Smrtící krvácivá horečka ebola si v západní Africe vyžádá nejen velké ztráty na životech, ale patrně rozvrátí i místní zemědělství a zhorší už tak špatný přístup k potravinám.

Domov

Referendum v Brně se bude nejspíše konat až s volbami v roce 2016

Referendum o poloze brněnského hlavního nádraží a způsobu jeho modernizace se bude konat nejspíše až s krajskými volbami v roce 2016. Podle přípravného výboru referenda by je mohly urychlit jen mimořádně velkorysé závazky nové koalice.

Domov

Do Prahy příští týden přijede Alain Badiou

Francouzský filosof Alain Badiou přednese v Praze dvě přednášky, první se uskuteční ve středu ve Městské knihovně v Praze, druhá ve čtvrtek v rámci dvoudenní konference ve Francouzském institutu.

Domov

Protikorupční organizace podaly kvůli kupčení s hlasy trestní oznámení

Kvůli masivnímu kupčení s voličskými hlasy podalo Oživení a Transparency International trestní oznámení na průběh voleb v Chomutově, Kadani, Praze 10 a v Ústí nad Labem.

Domov

Česká televize ukáže bývalé premiéry očima studentů FAMU

Česká televize prokazuje odvahu seriálem dokumentů, v nichž deset polistopadových premiérů zobrazují studenti FAMU: před kameru se jim postavilo sedm statečných. Deník Referendum o každém díle přinese recenzi psanou jedním z našich autorů.

Domov

Vláda schválila špatnou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie

Novela zákona sice odstraňuje absurdně diskriminační prostředí vůči obnovitelným zdrojům energie vytvořené během vlád ODS, ale celou řadu zásadních problémů vůbec neřeší.

Domov

Začíná Ji.hlava. Deník Referendum tam bude taky

Osmnáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě začíná tento čtvrtek a slibuje vzdát hold autorské a nezávislé filmové scéně. Deník Referendum bude u toho.

Svět

Skotskou politiku povedou tři ženy

Rezignací Alexe Salmonda po prohraném referendu nastává ve Skotsku unikátní situace, kdy bude mít předsedkyni jak vláda, tak každá z hlavních politických stran.

Domov

Zastoupení žen v Senátu vzrostlo

Ženy byly ve druhém kole senátních voleb úspěšnější než muži. Jejich zastoupení v horní komoře Parlamentu se zvýšilo na 18,5 %.

Domov

Průzkum mezi firmami, tváří se jako české, ale vyrábí i v Asii

Nově zveřejněný průzkum poukazuje na to, že některé společnosti se prezentují jako čeští výrobci i v případech, kdy většina jejich výrobků pochází z Asie. Spotřebitelé to často nemají šanci odhalit.

Banner-dr-new