Neděle 23.11.2014 přehled vydání

Petr Pospíchal: Lidská práva mluvit, lidská práva dělat

V prvním z příspěvků do debaty Ideály a možnosti české zahraniční politiky, jež bude v DR vedena do konce roku, se bývalý disident, publicista a diplomat zamýšlí nad otázkou, proč byla česká lidskoprávní politika na počátku 90. let uvěřitelnější než dnes.

Témata: Postkomunismus a 90. léta , Lidská práva

Sobota 22.11.2014

Image

Esej

Petr Pospíchal: Lidská práva mluvit, lidská práva dělat

V prvním z příspěvků do debaty Ideály a možnosti české zahraniční politiky, jež bude v DR vedena do konce roku, se bývalý disident, publicista a diplomat zamýšlí nad otázkou, proč byla česká lidskoprávní politika na počátku 90. let uvěřitelnější než dnes.

Image

Rozhovor

Pracoval jako manažer. Nyní pořádá sbírky pro postižené Fukušimou

Přinášíme rozhovor s Kazuhikem Kobayashim o aktuální situci ve Fukušimě tři a půl roku po jaderné havárii. Kazuhiko Kobayashi pobýval nedávno v České republice, rozhovor s ním pořídil novinář Antonín Pelíšek.

Image

Dopis ze Slovenska

Martin Kasarda: November a hypersloboda

Lidé v Listopadu nevolali jen po svobodě, ale i po západním zboží a podle Martina Kasardy by se na to nemělo zapomínat – v dobrém i zlém.

Image

Recenze

Oto Horák: Wonka nebo Rudinská?

Jestliže se Libuše Rudinská ve svém dokumentu snaží diváky přesvědčit, že Pavel Wonka nebyl Mirek Dušín, pokouší se objevit Ameriku. To podstatné na příběhu Pavla Wonky ji přitom nezajímá.

Image

Komentář

Štěpán Steiger: Pravidla metropole

Štěpán Steiger přibližuje v další ze svých reportážních pohlednic z USA aktuální strasti nových zákonodárců – zvoleni byli už na začátku listopadu, mandát jim ale začíná až v lednu. Nyní tak přijíždějí do Washingtonu a snaží se zorientovat každý po svém.

Domov

Image

Vyprávění

Vzpomínky na revoluci: 20. listopad

V posledním čtvrtém díle svých vzpomínek na listopadovou revoluci Petr Pospíchal popisuje, v čem spočívala unikátní úloha Václava Havla, i radostné probuzení občanů očekávajících příchod příznivých změn: revoluce se rozběhla.

Svět

Image

Analýza

Marek Benda: Co se stalo s německými Piráty

Kdysi obdivovaná perspektivní strana dnes živoří s 2procentní podporou a padá do politického propadliště. Stálý spolupracovník DR sledující německé dění vysvětluje proč.

Umění

Image

Recenze

Saša Uhlová: Zbytečný film

Film Libuše Rudinské o Pavlu Wonkovi je natolik zmatečný a bezkoncepční, že by snad bylo lépe, kdyby vůbec nevznikl. Především si přestaňme myslet, že se o obětech StB můžeme dovědět něco od představitelů jejího aparátu.

Zprávy

Domov

Poslanci chtějí vyšší plat, o 8100 korun. Je to nehorázné, tvrdí odboráři

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovně zákonodárcům doporučil, aby schválili navýšení základního platu poslanců a senátorů o čtrnáct procent, tedy o 8100 korun. Vláda původně rozhodla o výrazně nižším zvýšení platů. Návrh ostře kritizují odbory.

Domov

Vzduch v České republice patří mezi nešpinavější v EU

Podle aktuální zprávy Evropské agentury pro životní prostředí lze v České republice pro rok 2012 na vrub znečištění ovzduší přičíst zhruba jedenáct tisíc předčasně zemřelých kvůli znečištění prachem a přízemním ozónem.

Domov

Šestý ročník soutěže o anticenu Sexistické prasátečko vyhrála zlínská ČSSD

Šestý ročník soutěže vyhrály politické reklamy. U veřejnosti nejvíce bodovala reklama zlínské ČSSD, zveřejněná před komunálními volbami. Odborná porota zvolila reklamu TOP 09 z Havířova se sloganem „vždy na pravém místě“.

Svět

Němečtí neonacisté pomohli vybrat peníze na boj proti svému hnutí

Trasa tradičního průvodu k hrobu Rudolfa Hesse ve Wunsiedelu byla tento rok přestylizována na charitativní „závod“. Lidé a firmy ve městě se totiž zavázali, že za každý metr, který neonacisté ujdou, dají 10 eur organizaci, jež se je snaží rozložit.

Domov

Kalousek utajoval dluhy převedené pod ČKA nezákonně, na tahu je Andrej Babiš

Soudní spor kvůli utajování informací o dluzích, které Česká konsolidační agentura sanovala ze státních peněz, trval tři roky. Piráti dnes představili svůj další postup v této věci.

Domov

Hromadná žaloba na Aktualizaci územního plánu Brna

Ve středu 19. listopadu podalo deset vlastníků nemovitostí, čtyři spolky a jeden zastupitel žalobu na Aktualizaci územního plánu Brna, kterou zastupitelstvo města Brna schválilo 17. června 2014.

Svět

Potvrzeno: FBI se snažila přimět M. L. Kinga k sebevraždě

Historička z Yaleovy univerzity nalezla v archivní složce J. E. Hoovera originální znění nejslavnějšího z výhrůžných dopisů, které FBI zasílala Kingovi jako anonymní vzkazy od zklamaných příznivců.

Domov

Počet ohlášených případů týraných a zneužívaných dětí neklesá

V roce 2013 evidovalo ministerstvo práce a sociálních věcí na tisíc ohlášených případů psychického týrání dětí, což je o sto více než v roce předchozím. Přitom v roce 2005 bylo podezření na psychické týrání v 627 případech.

Domov

Sociální demokraté si připomenou obnovení své činnosti v listopadu 1989

Dva dny po 17. listopadu 1989 byl ustaven přípravný výbor ČSSD, která se hlásila ke kontinuitě sociálně demokratického hnutí v Československu, násilně přerušené v roce 1948 a udržované v exilu. ČSSD si obnovení své činnosti připomene ve středu.

Domov

O víkendu začíná další ročník Vlčích hlídek

Nový, již patnáctý ročník Vlčích hlídek v Beskydech začne tento víkend vstupním školením. Hlídky mapují výskyt vlka, rysa a medvěda na slovensko-českém pomezí.

Domov

Brnem projdou neonacisté. 17. listopad je svátek studentů, reagují vysokoškoláci

K 25. výročí listopadu 1989 svolali neonacisté pochod do Brna. Shromáždění pořádají také studenti vysokých škol, nazvali jej Listopadem to nekončí. Cílem iniciativy je zdůraznit závazky dnešní generace k odkazu listopadových událostí.

Domov

Praze povládne koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice

Lídři ANO, ČSSD a Trojkoalice podepsali dohodu o vládnutí v Praze. Strany se shodly na několika prioritách, patří mezi ně stavba metra D či zlevnění jízdného MHD a nulová tolerance hazardu. Primátorkou bude Adriana Krnáčová z hnutí ANO.

Banner-dr-new