Sobota 29.02.2020 přehled vydání

Komunistická strana Číny má v Kellnerově Home Creditu své základní organizace

Olga Lomová: K diskuzím o politickém vlivu Home Creditu v souvislosti s akvizicí CME doplňujeme informace o systémovém pronikání komunistické strany do zahraničních společností působících v ČLR. Včetně zakládání buněk KS Číny v Home Creditu.

Domov

Davis-fb-sz

Rozhovor

Rozhovor s Magdalenou Davis: TOP 09 a Starostové jsou Zeleným nejblíže

Jak učinit z klimatické krize hlavní téma sněmovních voleb? Kdo jsou spojenci Zelených? Ublížila straně spolupráce s TOP 09 v evropských volbách? O těchto a dalších tématech jsme hovořili se spolupředsedkyní Zelených Magdalenou Davis.

Svět

Bill_mckibben_foto_radeklavicka_mfdf_jhlava

Rozhovor

Rozhovor s Billem McKibbenem: Korporace nám nemůžou diktovat budoucnost

Americký ekologický aktivista tvrdí, že demokracie je jediný systém, který má šanci vyřešit klimatickou krizi. Musíme se však začít angažovat: sám už byl osmkrát zavřený za občanskou neposlušnost.

Umění

Image

Recenze

Aleš Kauer: Bill Callahan, Barker, Girl Band – tři k naší škodě přehlédnutá alba

Loňský rok přinesl tři jedinečné desky tří odlišných žánrů, o nichž se u nás prakticky nemluvilo, které však reprezentují různé typy avantgardy v současné hudbě a jako takové si zasluhují pozornost.

Zprávy

Domov

Charita: chudým chybí sociální bydlení, jejich děti se hůře dostávají do školek

Charita vydala zprávu mapující dostupnost základních služeb a bydlení pro zranitelné skupiny obyvatelstva. Uvádí, že se jen minimu lidí daří dostat z bytové tísně. Na vině je krom samotné chudoby i nedostatečná legislativa.

Svět

Španělská vláda začíná jednat s katalánskou, čeká je řada překážek

Socialistický premiér Pedro Sánchez splnil svůj slib a začal oficiální jednání s katalánskými separatisty. Naděje na úplný zdar není dle pozorovatelů velká. Přesto však existuje.

Svět

Uprchlická centra na řeckých ostrovech jsou přeplněná, nová však místní nechtějí

V táborech na ostrovech u tureckého pobřeží živoří už přes 42 tisíc lidí. Část EU přesto dál blokuje snahy o přerozdělování. Řecká vláda tak plánuje stavět nová uzavřená centra, jež však dle ostrovanů promění jejich domovy na vězení.

Domov

Vlci se pomalu vracejí do pohraničí. Odborníci sledují osmnáct teritorií

Dlouhodobý výzkum vědců a ekologů zjistil, že přibylo vlků. Na české území alespoň částečně zasahuje osmnáct teritorií. Převážně se jedná o menší smečky, žije u nás ovšem i několik vlčích párů a osamocených teritoriálních vlků.

Svět

Původní obyvatelé Kanady se brání plynovodu, blokády vyrostly i na železnici

Kanada se pře s původními obyvateli Britské Kolumbie o území, na kterém chce stavět plynovod. Místní národ Wet'suwet'enů odmítá i přes tlak policie ustoupit. Železnici napříč zemí ochromily solidární blokády.

Domov

Sněmovní výbor odmítl zákaz klecových chovů. Aktivisté chtějí jednat s Babišem

Politické hnutí ANO ve sněmovním zemědělském výboru nepodpořilo pozměňovací návrh, který by zakázal klecové chovy. Ochránci zvířat poslance zkritizovali a vlnou e-mailů si vymohli příslib jednání s premiérem.

Svět

Německo se vzpamatovává z velkého útoku, pachatel cílil na cizince

Třiačtyřicetiletý rasista posedlý konspiračními teoriemi usmrtil v hesenském Hanau legálně drženou zbraní devět přistěhovalců, svoji matku a nakonec i sebe. Jedná se o největší krveprolití v zemi od berlínského útoku na Vánoce 2016.

Domov

Šabatová se rozloučila s funkcí ombudsmanky kritikou prodeje uhelných elektráren

Bývalá ombudsmanka se vymezila proti privatizaci uhelných elektráren a emisním výjimkám. Stát podle ní přenáší odpovědnost za vypouštění skleníkových plynů na soukromé vlastníky namísto toho, aby odpovědně řešil klimatickou krizi.

Domov

Senát má nového předsedu. Zesnulého Kuberu nahradil Vystrčil

Senátoři na mimořádně svolané schůzi zvolili předsedou horní komory Parlamentu Miloše Vystrčila. Někdejší hejtman Kraje Vysočina podle očekávání zvítězil nad dlouholetým ředitelem pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřím Růžičkou.

Domov

Ústavní soud ponechal zákon o střetu zájmů v platnosti. Sleduje legitimní cíl

Ústavní soud odmítl návrhy prezidenta a poslanců politického hnutí ANO a Úsvitu přímé demokracie na zrušení částí zákona o střetu zájmů. Podle brněnského tribunálu sleduje legitimní veřejný zájem, a to ochranu demokratické politické soutěže.

Domov

Jed na polích posoudí inspektoři. Pobití hrabošů je ale jen krátkodobé řešení

Zemědělský ústav spadající pod ministerstvo zemědělství upřesnil podmínky pro rozhazování jedu Stutox II na polích čelících nájezdům přemnožených hrabošů. Ekologové nadále varují, že se otráví i další zvířata včetně dravců.

Svět

Na Slovensku začalo předvolební moratorium. V posledních průzkumech rostlo OĽaNO

Čtrnáct dní před volbami je stále nejpopulárnější stranou Smer. Už jen o málo za ním však zaostává kandidátka OĽaNO kolem excentrického Igora Matoviče. U hranice pro vstup do parlamentu se letos pohybuje rekordních sedm subjektů.