Zákon proti přeběhlictví?

Jste pro zákon o vázaném mandátu, který by znamenal, že poslanec ztratí mandát, pokud opustí poslanecký klub strany (a zradí tak její program), za niž byl zvolen?

Redakce

28.01.2010

  • Velikost textu + -

V případě, že někdo opustil program strany, za kterou byl zvolen, zradil voliče, kteří jej pod tímto programem zvolili. Motiv našeho návrhu je jasný: zabránit napříště fenoménu přeběhlictví. Inspirovali jsme se podobnou úpravou, která platila za první republiky.

Ne, i když chápu poptávku po něm. Přeběhlictví se totiž bohužel v naší sněmovně za „Topolánkovy vlády“ stalo téměř pravidlem. Byl bych rád, kdyby o svůj post přišel poslanec, který zradil voliče a program, za který byl zvolen. Zatím ale nikdo nevymyslel orgán, který by dokázal o ztrátě jeho mandátu objektivně rozhodnout. Myslím, že možné zneužití ze strany stranických sekretariátů je mnohem nebezpečnější než současný stav. S tím bychom se měli vypořádat standardně, budováním politické kultury a především odhalováním a stíháním korupčního chování jednotlivých přeběhlíků.

Otázka: Jste pro zákon o vázaném mandátu, který by znamenal, že poslanec ztratí mandát, pokud opustí poslanecký klub strany (a zradí tak její program), za niž byl zvolen?

Ano
Ne

Celkem 34 hlasů. Ano: 18 hlasů/52.94%, Ne: 16 hlasů/47.06%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265