Změna volebních pravidel v Praze?

Hlasovali byste pro navýšení počtu volebních obvodů pro obecní volby v Praze, jejímž efektem by bylo snížení míry proporcionality v přepočítávání hlasů na mandáty?

Redakce

26.01.2010

  • Velikost textu + -

Pokud je účelem a cílem voleb utvoření stabilní exekutivy a nikoli reprezentativita legislativního orgánu, pak je legitimní zavést vetšinový volební systém či poměrný volební systém s většinovými prvky (což je právě navýšení počtu volebních obvodů). Avšak tomuto kroku by měla předcházet důkladná diskuse všech politických subjektů a současně by se tyto změny volebních pravidel neměly dělat účelově (a často) dle momentální politické konstelace.

Nehlasoval, a to ze dvou důvodů. Za prvé: obecní volby v Praze jsou současně i volby krajské a nedává logiku, aby se v jednom kraji volilo podle jiných pravidel, než v ostatních. A za druhé: volební inženýrství krátce před volbami vždy zavání účelovostí.

Otázka: Hlasovali byste pro navýšení počtu volebních obvodů pro obecní volby v Praze, jejímž efektem by bylo snížení míry proporcionality v přepočítávání hlasů na mandáty?

Ano
Ne

Celkem 31 hlasů. Ano: 7 hlasů/22.58%, Ne: 24 hlasů/77.42%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265