Podpora základního výzkumu?

Měl by stát kvůli finanční krizi snížit podporu základního výzkumu, u
kterého nelze očekávat, že v krátké době podpoří růst ekonomiky?

Redakce

06.01.2010

  • Velikost textu + -

Stát by neměl snížit podporu základního výzkumu proto, že je krize, měl by však lépe nastavit proporce podpory pro jednotlivé typy výzkumu a různé způsoby financování. Institucionální podpora výzkumu představuje např. v ČR cca 55% celkové částky ze státního rozpočtu, zatímco jinde je to okolo 40 % (zejména proti tomu vede kampaň sdružení Věda žije). Je otázkou, zda má např. ČR podporovat výzkum v oblasti sociálních a humanitních věd cca 14 % z celkových prostředků a medicínský výzkum jen necelými 8 %, když ve většině
rozvinutých zemí je tomu naopak.

Základní výzkum je nezbytně nutný pro dlouhodobý rozvoj znalostní ekonomiky. Bez nových myšlenek, bez výsledků základního výzkumu nebude co aplikovat, vyvíjet ani inovovat. Fungující výzkumný tým se rozpadne rychle, ale trvá dlouho, než se vybuduje. Podporovat základní výzkum částkami, které jsou z hlediska veřejných výdajů nepatrné, znamená držet krok s vyspělými zeměmi a vytvářet podmínky pro budoucí dlouhodobý růst. Stát by měl proto z veřejných prostředků podporovat základní výzkum a ne na jeho úkor sponzorovat rozvoj podnikání v soukromých firmách.

Otázka: Měl by stát kvůli finanční krizi snížit podporu základního výzkumu, u kterého nelze očekávat, že v krátké době podpoří růst ekonomiky?

Ano
Ne

Celkem 459 hlasů. Ano: 18 hlasů/3.92%, Ne: 441 hlasů/96.08%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265