Obecné referendum podle koalice ODS, TOP 09 a VV?

Jste pro uzákonění obecného referenda, o jehož vypsání rozhodne Parlament na základě znění petice 250 tisíc občanů?

Redakce

02.07.2010

  • Velikost textu + -

Ano, souhlasím se zněním koaliční dohody o obecném referendu. Považuji to za zásadní krok na cestě k uzákonění institutu obecného referenda, který je ostatně součástí našeho ústavního systému. Usilovali jsme sice o obecné referendum, jež by nebylo podmíněno tak velkou lidovou iniciativou, nicméně přijatý kompromis považuji za úspěch.

Z pohledu ČPS, která přímou demokracii a oslabení vlivu politických stran hájí také, se o tomto návrhu nedá mluvit jinak než o podvodu na voliče. Strany rodící se koalice si zjevně nepřejí posílení vlivu občanů na dění v zemi. K vypsání referenda je potřeba alespoň 250 tis. podpisů oprávněných voličů. Tedy zhruba tolik, kolik postačuje ke zvolení do Sněmovny. Sehnat toto množství podpisů považujeme za prakticky nemožné. Ve švýcarském systému referend, který prosazujeme a který je dlouhodobě ověřený, stačí pouhé 1 % voličů, a rozhodně se nedá říct, že by byl systém jakkoli zneužíván. Dokonce ani když už se podaří podpisy sehnat, neznamená to ještě, že se referendum uskuteční. Protože vláda bude každé konkrétní referendum vždy navrhovat jako nový ústavní zákon, Parlament jej musí schválit třípětinovou většinou. Nestane-li se tak, občanská iniciativa přijde vniveč. Toto by se ve vyspělé demokracii, jakou je třeba právě Švýcarsko, nestalo.

Otázka: Jste pro uzákonění obecného referenda, o jehož vypsání rozhodne Parlament na základě znění petice 250 tisíc občanů?

Ano
Ne

Celkem 43 hlasů. Ano: 6 hlasů/13.95%, Ne: 37 hlasů/86.05%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265