Striktně poměrný volební systém?

Jste pro striktně poměrný volební systém, kde by procento obdržených mandátů zrcadlilo procento obdržených hlasů ve volbách?

Redakce

13.05.2010

  • Velikost textu + -

Já bych stoprocentně hlasovala pro takový návrh, a to nejen s ohledem na menší strany, nýbrž především s ohledem na voliče. A to proto, že za současného stavu nemají hlasy všech voličů stejnou váhu: hlas těch, kteří volí velké strany, má díky metodě pčepočtu hlasů na mandáty větší váhu, než hlas voličů menších stran. Současně s touto úpravou bych ale zavedla i bonus pro vítěze voleb, a to z důvodu snadnějšího utváření většin v Poslanecké sněmovně. Bonus pro vítěze voleb by byl mechanismem, jak předejít opakovaným těsným nebo dokonce patovým volebním výsledkům.

Nejsem pro takový návrh. Naopak, Česká republika potřebuje posílit většinové prvky volebního systému, protože jednou z funkcí voleb je vygenerovat stabilní většinu, která nese o odpovědnost za vládnutí. Dlouhodobě jsou u nás těsné volební výsledky, což znemužňuje efektivně vládnout.

Otázka: Jste pro striktně poměrný volební systém, kde by procento obdržených mandátů zrcadlilo procento obdržených hlasů ve volbách?

Ano
Ne

Celkem 58 hlasů. Ano: 52 hlasů/89.66%, Ne: 6 hlasů/10.34%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265