Platit kvůli klimatu chudým zemím?

Měla by ČR a další průmyslové státy platit rozvojovým zemím na to, aby mohly snižovat emise skleníkových plynů a připravit se na klimatické změny?

Redakce

07.12.2009

  • Velikost textu + -

Určitě ano. My jim ty peníze vlastně dlužíme: za staletí kolonizace; za to, že jsme svůj vlastní rozvoj a blahobyt postavili do značné míry na jejich surovinách; stejně jako i za to, že jsme klima v drtivé míře poškodili my bohatí, zatímco na chudou většinu lidstva nejvíce dopadají negativní vlivy. Když se to rozpočítá a porovná s tím, kolik prostředků se u nás zbytečně vyplýtvá a rozkrade, je to dostupná a pořád ještě přijatelný cena, kterou máme zaplatit za přežití.

Rozvojové země potřebují otevření trhů, politickou a obchodní podporu - ne takovou "dotaci" na "ne-rozvoj". Jednoduše řečeno: nevěřím, že tyto peníze zabezpečí "revoluční" skok v technologiích a přinesou "čistý" průmysl, navíc s hráči jako USA či Čína se zodpovědná "odpověď ANO" zrovna dobře neobhajuje.

Otázka: Měla by ČR a další průmyslové státy platit rozvojovým zemím na to, aby mohly snižovat emise skleníkových plynů a připravit se na klimatické změny?

Ano
Ne

Celkem 43 hlasů. Ano: 33 hlasů/76.74%, Ne: 10 hlasů/23.26%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265