Všeobecné referendum

Jste pro to, aby Parlament ČR schválil ústavní zákon o všeobecném referendum, podle kterého je bude Prezident povinnen vyhlásit, požádá-li o to nejméně 3/5 poslanců a 3/5 senátorů anebo požádá-li o to nejméně 300 000 občanů České republiky?

Redakce

30.11.2009

Dsc_0019

Referendum je svátkem občanských iniciativ všeho druhu.

  • Velikost textu + -

Tento zákon měl být součástí zákonů schválených v euforii z listopadové revoluce, patřil k tehdejším požadavkům a byl i v programu disentu. To, že schválen nebyl, nám způsobilo mnoho škod, rozdělením Československa počínaje, volbou Klause prezidentem konče. V přímé volbě, pro kterou by jistě některé referendum dříve, než byl Klaus poprvé zvolen, rozhodlo, by neměl valnou šanci uspět. Sama hrozba vyhlášení referenda lidovou iniciativou by politiky umravňovala, naposledy například v případě radaru.

Myslím, že takto nastavený zákon nestačí, občané by měli mít ještě větší šanci sami ovlivňovat veřejné dění. Nejsou to děti. Takto formulovaný zákon je vlastně pořád ještě dost omezuje. I tak je ale naděje na jeho schválení dost nízká...

Otázka: Jste pro to, aby Parlament ČR schválil ústavní zákon o všeobecném referendum, podle kterého je bude Prezident povinnen vyhlásit, požádá-li o to nejméně 3/5 poslanců a 3/5 senátorů anebo požádá-li o to nejméně 300 000 občanů České republiky?

Ano
Ne

Celkem 118 hlasů. Ano: 75 hlasů/63.56%, Ne: 43 hlasů/36.44%.

Otevřená referenda

Archiv výsledků

Zobrazeno 30 / 265