Od července se rozšíří seznam nemocí z povolání

Seznam nemocí z povolání se od 1. července rozšíří o pět chorob. Na seznamu budou nově nemoci z organických kyselin, nemoc z louhů, rakovina hrtanu, rakovina plic ve spojení s pneumokoniózou a chronická obstrukční plicní nemoc.

(čtk)

06.04.2011 16:53

460427_mediafax_mikulas_krepelka

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Seznam nemocí z povolání se od 1. července rozšíří o pět chorob. Patří mezi ně třeba rakovina hrtanu či plic. Počítá s tím nařízení, které ve středu schválil kabinet Petra Nečase. Nynější seznam s výčtem chorob z povolání platí od roku 1995.

Nový návrh připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministr Jaromír Drábek z TOP 09 po jednání vlády novinářům řekl, že se změnily výrobní procesy a materiály, takže se proměnily i choroby z povolání. Souvislost mezi nemocí a riziky potvrzují také nové lékařské poznatky.

Vláda podle Drábka kvůli pokroku v lékařství v posledních 15 letech přijala zcela nový text nařízení, nikoli pouze novelu jednotlivých položek. Byly velmi pečlivě připravovány v úzké spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, uvedl Drábek.

Nemyslí si, že by změna vyvolala protesty například majitelů restaurací, kde je dovoleno kouřit, a kde jsou tak zaměstnanci vystaveni kouři z cigaret.

„To, jakým způsobem se to projeví v dalších důsledcích, je záležitost individuálního chování, my jsme nesestavovali seznam nemocí s ohledem na to, jaké by to mohlo mít konsekvence," doplnil ministr práce a sociálních věcí. Seznam podle něho odpovídá vývoji jak ve světovém, tak evropském kontextu.

V roce 1992 lékaři uznali nemoc z povolání v 3 406 případech, předloni jich bylo 1 245. Díky prevenci ubývá závažných onemocnění, která končívají invaliditou. Kritéria v České republice jsou podle zprávy ministerstva práce k připravovanému nařízení přísnější než v jiných evropských zemích.

„Technický pokrok přinesl nové materiály a technologie spojené s novými pracovními riziky, a tím s možností výskytu nových typů poškození zdraví. Zároveň v oblasti pracovního lékařství značně pokročilo vědecké poznání příčinných souvislostí mezi různými riziky práce a některými chorobami," uvedlo ministerstvo.

Na seznamu budou nově nemoci z organických kyselin, nemoc z louhů, rakovina hrtanu, rakovina plic ve spojení s pneumokoniózou a chronická obstrukční plicní nemoc. V soupisu bude také položka „nemoc z dalších látek nebo směsí látek". Bude tak možné jako chorobu z povolání uznat i onemocnění způsobené látkami, které v seznamu nejsou.

Zařazení dalších chorob do výčtu bude podle autorů působit preventivně. Firmy prý přijmou opatření, aby jim bránily. Za škody, které člověku nemoc z povolání způsobí, totiž odpovídá zaměstnavatel. Uhradit by měl ztrátu výdělku, bolestné, náklady léčení i případnou věcnou škodu.

Podle odborníků kvůli pětici dalších chorob v seznamu přibude ročně asi 20 až 40 případů nemocí z povolání. Znamenalo by to tedy přírůstek asi o sedm procent. Náklady se podle ministerstva dají zatím jen obtížně vyčíslit.

Odbory chtěly do soupisu dostat i další onemocnění. Českomoravská konfederace odborových svazů navrhovala, aby do výčtu patřilo i poškození páteře od dlouhodobé fyzické námahy. Se svým požadavkem ale neuspěla.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.