Podle statistik polské národní banky využívají Poláci společného trhu práce v EU vskutku důsledně. Od vstupu země do Unie poslali z jiných členských států domů částku, která odpovídá polovině výdajů celé České republiky na jeden rok.
Poláci, kteří pracují v zahraničí, od roku 2004, kdy trh práce pro lidi z nových členských zemí EU jako první otevřely Británie a Irsko, poslali domů přes 110 miliard zlotých (667 miliard korun). Vyplývá to z údajů polské národní banky, které v pondělí zveřejnil Dziennik-Gazeta Prawna. Vzhledem k tomu, že od května budou moci Poláci začít bez omezení pracovat v Německu, by letos mohli do Polska poslat rekordní sumu.
Loni do Polska ze zahraničí přišlo 4,2 miliardy eur (102,6 miliardy korun), z toho 1,15 miliardy eur z Německa, kde pracuje přes 400 tisíc Poláků. Podle Dzienniku po 1. květnu by se ke stěhování k západním sousedům mohlo rozhodnout dalších 500 tisíc lidí, zejména ti z příhraničních regionů. Pokud se tento scénář splní, může padnout rekord z roku 2007, kdy Poláci pracující v cizině poslali domů 5,2 miliardy eur.
K návratu do vlasti se příliš nemají Poláci, kteří po roce 2004 vyjeli do Británie a Irska. Nyní jich na ostrovech pracuje okolo 690 tisíc. V České republice podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) bylo na konci února zaměstnáno téměř 18 tisíc Poláků.
Počet Poláků pracujících v zahraničí je mnohem vyšší než je tomu u občanů ČR. Těch podle posledních známých orientačních údajů MPSV z roku 2009 v cizině pracovalo necelých 76 500. Z toho 30 500 bylo ve Velké Británii, 12 900 v Irsku a přes 14 000 v Německu. V Polsku jich pracovalo jen 176.
MPSV přitom nepočítá s tím, že by otevření pracovního trhu v Německu a v Rakousku letos v květnu počet Čechů pracujících v zahraničí zvýšilo. „Mladí lidé, pro které je otázka migrace za prací nejaktuálnější, se orientují spíše na země, kde mohou uplatnit angličtinu, dále pak na Španělsko a skandinávské země,“ uvedla Táňa Švrčková z tiskového oddělení ministerstva.
Peníze od příbuzných pracujících v cizině Poláci používají často na modernizaci bydlení. „Jedni kupují techniku, jiní kupují domy a byty,“ řekl Dzienniku sociolog Janusz Czapiński z varšavské univerzity. Jiní podle něho podporují rodiče v důchodu.
Odborníci ale upozorňují, že příliv peněz od Poláků pracujících v zahraničí v delší perspektivě zeslábne. „Velká část z nich nepřemýšlí o návratu, chtějí zůstat na Západě,“ řekl Dzienniku Andrzej Sadowski z liberálního Centra Adama Smitha. Časem, například po smrti rodičů, podle něho ztratí blízký kontakt s Polskem a peníze posílat přestanou.