Poslancům Věcí veřejných odchod ze strany nehrozí

Odchod některých údajně nespokojených poslanců Věcí veřejných do jiných parlamentních stran nehrozí. Po středečním jednání to v reakci na mediální spekulace o rozkolu ve straně oznámil poslanecký klub nejmenšího parlamentního subjektu.

(čtk)

23.03.2011 16:27

465047_mediafax_mikulas_krepelka

Poslanecký klub Věcí veřejných si slíbil jednotu. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Poslanecký klub nejmenší vládní strany se ve středu v reakci na mediální spekulace  shodl, že jeho štěpení je smyšlenka. „Klub se dnes dohodl, že poslanci budou nadále jednotní," uvedl pro ČTK po jednání poslanec Michal Babák. Odchod poslanců Věcí veřejných do jiných parlamentních stran tak nehrozí. 

Babákovo tvrzení vzápětí potvrdila i předsedkyně klubu Kristýna Kočí. O neshodách mezi poslanci Věcí veřejných informovalo středeční vydání deníku MF DNES. Poslanci strany se odpoledne ve Sněmovně sešli na mimořádném jednání své sněmovní frakce. Jedna z poslankyň Věcí veřejných po jednání ČTK řekla, že všichni byli spekulacemi o údajném rozkolu klubu překvapeni a spíše je prý takové úvahy stmelily.

Deník dnes napsal, že až 11 poslanců Věcí veřejných z celkem 24 se chystá stranu opustit, neboť jsou prý nespokojeni s autoritativním vystupováním ministra dopravy a jedné z hlavních tváří strany Víta Bárty. Podle poslanců však není situace tak vážná. Zároveň ale připouštějí, že poslanecký klub na svých jednáních vedení strany opravdu kritizuje.

„Cítím, že je to hodně mediálně nafouklé. Samozřejmě, nesváry jsou. Ale bavím se s poslanci a necítím, že by to bylo tak závažné, jak se objevilo v tisku," řekl Babák před zasedáním poslanecké frakce.

Vít Bárta nemá oficiální funkci v nejužším vedení strany, přesto je vnímán jako její faktický šéf. Výkonný místopředseda strany Jaroslav Škárka už dříve prohlásil, že Bárta by měl kandidovat na předsedu strany, což by přispělo k transparentnímu rozdělení funkcí v rámci vedení strany.

„Nikdo určitě odcházet nechce. Bavíme se o tom spíš v žertu, ale určitě ne vážně," dodal Babák. Připustil nicméně, že neshody mezi poslanci jsou. Spory mezi poslanci přiznávají i další členové Věcí veřejných. „Samozřejmě ty věci padnou, ale to padnou na každém klubu," řekl ČTK jeden z poslanců sněmovního nováčka.

Podle Babáka může být Bárta trnem v oku některým stranickým kolegům proto, že je nyní hodně vidět. „Vnímám to tak, že se nyní řeší důchodová, daňová a zdravotní reforma, ve které je hlavním komunikátorem pan Bárta. To znamená, že je už nějaké dva až tři měsíce hlavní osobou, a některým poslancům se to možná nelíbí," řekl ČTK Babák.

Někteří poslanci Věcí veřejných se pak domnívají, že by za zprávami o údajném odchodu některých členů poslaneckého klubu mohla stát snaha občanských demokratů o vyvolání neshod ve Věcech veřejných. „Občas k nám přijde někdo z občanských demokratů a řekne, že jednají o přestupu několika našich lidí. Nevím, odkud to berou. Já se s kolegy bavím a nikdo odejít nechce," řekl ČTK další z poslanců Věcí veřejných.

Poslanecký klub ve středu kromě údajného rozkolu řešil také situaci kolem působení současného ministra obrany Alexandra Vondry v době českého předsednictví Evropské unii. Kvůli takzvané kauze Promopro zasednou také koaliční špičky.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Stanislav Hošek - Český těšín

Pud sebezáchovy. Pátek, 25.Března 2011, 10:54:3

U každého poslance je dominantním pud své vlastní sebezáchovy. Pokud nejužší vedení strany ji každému zajišťuje, nemají důvod z klubu odcházet. Jakmile ale strana propadává u veřejnosti, pak je pud sebezáchovy jedinců mnohem silnější než pud zachovat stranu. Jsou samozřejmě výjimky, idealisté, kteří třeba chtějí hlasovat podle svého svědomí, ale těch je poskrovnu. Problém, že se někdo chová jako předseda a při tom jím není, nemá význam. Pokud jeho morální autorita prospívá celé straně, jsou všichni „v pohodě“, jak se to říká v současné novořeči.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.