Po verdiktu Ústavního soudu by Praze mohl dočasně vládnout Bém

Pokud ústavní soudci zruší platnost komunálních voleb v Praze, mohla by podle ministerstva vnitra dočasně vládnout rada bývalého primátora Pavla Béma. Další možností, kterou ale vnitro zavrhuje, je setrvání současného primátora Bohuslava Svobody.

(vd)

22.03.2011 10:49


Spoluautor: ČTK

413319_mediafax_michal_kalasek

Pavel Bém se k možnosti vrátit se na místo primátora zatím nevyjádřil. Foto Michal Kalášek, Mediafax

V případě, že Ústavní soud zruší platnost podzimních komunálních voleb v Praze, mohla by podle analýzy ministerstva vnitra do zvolení nových zastupitelů vládnout rada bývalého primátora Pavla Béma. Uvedly to úterní Hospodářské noviny s odvoláním na krizový plán, který vypracovali úředníci vnitra pro případ, že by verdikt ústavních soudců vedl k vypsání nových voleb.

„Zákon o hlavním městě fakticky tuto možnost předpokládá. Dosadit správce obce nepřipadá v úvahu," řekl listu náměstek ministra vnitra pro legislativu František Vavera, jehož úsek analýzu zpracoval. Bém se k možnosti vrátit se na místo primátora nevyjádřil.

Další možností, kterou vnitro zavrhuje, je setrvání současného primátora Bohuslava Svobody a jeho rady. „Pro takové řešení nedává zákon o hlavním městě Praze ani volební zákon jednoznačnou a výslovnou oporu," píše se v analýze, kterou mají Hospodářské noviny k dispozici.

Podle politologa Lukáše Jelínka by návrat Pavla Béma na místo primátora až tak překvapivý nebyl, neboť podle jeho názoru není o mnoho víc možností. „Buď minulí vládci, nebo správce dosazený ministerstvem, což by také působilo v Praze absurdně," myslí si Jelínek.

„Důležité je, aby Ústavní soud dal průchod ústavnosti. Jsem přesvědčen, že se volby konaly za neregulérních podmínek, a je třeba zjednat nápravu ať to stojí, co to stojí. Nedivil bych se ale ani tomu, kdyby soudci zvolili podobně šalamounské řešení jako nedávno v případě (ne)zrušení balíčku sociálních zákonů přijatých v neoprávněném stavu legislativní nouze,“ doplnil politolog v rozhovoru pro Deník Referendum.

Stížností na volby do pražského zastupitelstva se bude Ústavní soud zabývat příští úterý. Stěžovaly si na ně Strana zelených, SNK ED a Věci veřejné, které ve volbách nezískaly žádné mandáty.

Rozdělení metropole do sedmi obvodů podle nich poškodilo menší strany a nahrálo ODS a ČSSD. Jejich žalobu nejprve zamítl Městský soud v Praze, poté následovala ústavní stížnost.

Verdikt ÚS bude pro městský soud zavazující a v případě zrušení usnesení by zřejmě musel rozhodnout o neplatnosti voleb. Ministr vnitra Radek John by pak do měsíce vyhlásil nové volby, které by se mohly konat nejdříve tři měsíce po vyhlášení.

S variantou zrušení voleb se přitom v politických kuloárech počítá. Ústavní soudci jsou pro ni odhodláni podle zdrojů HN z ministerstva vnitra i podle některých poslanců, kteří mají obvykle o jednání Ústavního soudu velmi dobré informace.

Ministerstvo vnitra pracuje ale i na tom, aby se situace s účelovým dělením Prahy do více volebních obvodů neopakovala. „V novém volebním zákoníku předpokládáme, že volby na magistrát hlavního města budou mít formu voleb do kraje," říká Vavera.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jakub Malinovský - Praha

Úterý, 22.Března 2011, 12:27:12

Osobně bych byl pro uzákonění stavu, že všechny volby konané proporčním systémem se mají konat jen v jedněch nedělitelných obvodech.

Zvláště ty komunální, ale i u těch do Sněmovny by byl lepší slovenský model. Výsledek, kdy měla SZ poslance z krajů, kde měla minimálně podporu, ale ne z Libereckého, kde uspěla, byl zjevně nespravedlivý. O tom, jak to vypadá v Karlovarském kraji, raději ani nemluvě.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.