Jak sdružení Konopí je lék k propagaci přišlo

Ani pro obhájce nejbohulibějších úmyslů není dobrý nápad reagovat na žádost o rozhovor žádostí o peníze.

(jm)

09.01.2010 04:00

Konopi2

Chtít popularizovat snahy občanských iniciativ může být věru nevděčný úkol. Foto arachnized Ѫ mechanid, flickr.com

Kriminalizace konopí – ne toho, co je ke kouření, ale toho léčivého – řadě lidí komplikuje život. Proti kriminalizaci bojuje sdružení Konopí je lék, proti kterému zase bojuje česká policie.

Podle informací na internetových stránkách sdružení je sice pěstování konopí pro léčebné účely legální (rozhodnout o tom měl v roce 2008 Nejvyšší soud), přesto u hlavního protagonisty sdružení a „magistra konopné apatyky" Dušana Dvořáka sklízeli úrodu muži v uniformách. Což není fér.

Námět na článek nebo na rozhovor – jenomže to by sdružení nesmělo kromě kriminalizace konopí bojovat také proti novinářům. Odpovědí na žádost o rozhovor byla žádost o finanční příspěvek pro projekt organizovaný panem Dvořákem, z následného telefonického rozhovoru vyplynulo, že onen příspěvek byl jednou z podmínek pro udělení rozhovoru. Druhou podmínkou byla propagace sdružení – pan Dvořák měl představu, že bychom dali do titulku, že sdružení hledá právníka.

Nevím, jestli by na něco takového nějaký novinář kdy přistoupil. A nevím, jestli se policii opravdu podařilo zabavit celou úrodu a jestli pan Dvořák opravdu používá konopí jenom k výrobě léčivých lektvarů. Na námitku, že bude mít přece prostor vyjádřit se v samotném rozhovoru, jsem byl opětovně dotázán, zda přistupuji na podmínky, a jestli se pan Dvořák ohledně těch podmínek nevyjádřil dostatečně srozumitelně.

Nakonec se mi dostalo informace, že na mě v takovém případě nemá čas. Ale třeba je v osobním styku pan Dvořák přesvědčivější a výpalné za rozhovory nepožaduje.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Petr Břeň - Brno

Sobota, 9.Ledna 2010, 12:18:4

Zvláštní, možná pan Dvořák jen neměl nejlepší den, nevím. Jen bych podotkl, že rozdělování zastánců legalizace na ty hodné, kteří chtějí konopí pro léčebné účely, a ty zlé, kteří ho chtějí pro účely rekreační, mi vůbec nepřijde fér. Když je legální mnohem škodlivější alkohol a tabák, kriminalizace kouření konopí nemá žádnou legitimitu. Navíc, v dnešní společnosti, kde dvojciferné procento lidí trpí depresemi a stresem, kde je hranice mezi léčebným a rekreačním využitím? Kdo to stanoví? Psychologové nebo vláda? To snad ne.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.