Muzeum Kampa vystavuje Menší ohlédnutí Adrieny Šimotové

U příležitosti brzkých pětaosmdesátin Adrieny Šimotové Museum Kampa pořádá výstavu, kterou sama autorka nazvala Menší ohlédnutí.

Mariana Dufková

18.03.2011 14:20

Simotov_

Adriena Šimotová: Podpírání, 1984. Foto archiv autorky

Adriena Šimotová (1926) patří bezesporu mezi světově nejuznávanější osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Studovala po druhé světové válce na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Josefa Kaplického, v roce 1960 se spolu se svým mužem Jiřím Johnem, s Václavem Boštíkem, Stanislavem Kolíbalem, Věrou Janouškovou, Vladimírem Janouškem a dalšími stala zakládající členkou umělecké skupiny UB 12.

Po manželově smrti (1972) svou uměleckou tvorbu zásadním způsobem přehodnotila: od tradiční malby přešla k materiálovým – textilním nebo papírovým – figurálním objektům, které zpravidla zachycovaly zobecněné podoby jejích blízkých-zmizelých. Ústředním tématem se stal člověk a tíha existence, a s tím Šimotová v rozličných podobách pracuje dodnes.

Výstava v jediném sále v přízemí Sovových mlýnů zahrnuje tvorbu z let 1975–1991, zaměřenou na práci s perforací a frotáží v kresbě, vrstveném reliéfu nebo plastice. Jde o soubor děl, který co do tematiky i způsobu zpracování představuje jeden z vrcholů autorčiny dosavadní práce. K vidění jsou tu například monumentální kresby křehkých postav na vrstvených rolovaných karbonových papírech (Schylování, Vnoření, Strach), jejichž naznačené odhmotněné tvary a gesta Šimotová brutálně proděravěla, nebo velkoformátové frotáže (cyklus Magie věcí) odkazující k důvěrně známým každodenním předmětům.

Linie vyřezávané nožem do plátna a body propichované v ploše papíru nechávají do obrazu podle slov kurátora Pavla Brunclíka vstoupit „mnohoznačné ZA obrazem“. Naplněnost významů se tak dere ze spodních vrstev na povrch.

Figurativní tvorba Adrieny Šimotové tíhne k metafyzické odhmotněnosti existence utkvělé v subtilnosti svých otisků – stop lidského těla/tváře v jemném prchavém doteku času.

Na výstavu, kterou v prvním patře muzea doplňuje působivý filmový dokument „O blízkém a vzdáleném“, natočený studenty FAMU, naváže od 7. dubna výstava autorčiny současné tvorby v Galerii Rudolfinum.

Adriena Šimotová: Menši ohlédnutí - Perforace, frotáže 1975–91. Museum Kampa Praha, výstava potrvá do 25. dubna 2011.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.