Soud snížil trest jednomu žháři z Vítkova, ostatní ponechal
Dušan RadovanovičŽháři, kteří zapálili dům romské rodiny ve Vítkově, u odvolacího soudu v Olomouci neuspěli. Podle tvrzení obhajoby netušili, že dům je obýván. Soudce ale na tvrzení nepřistoupil, naopak zdůraznil, že se jednalo o aktivní neonacisty.
Před soudem v pátek pokračovalo přelíčení se čtyřmi žháři odsouzenými za rasově motivovaný útok na romskou rodinu ve Vítkově. Během útoku byla vážně zraněna dcera Natálka, která utrpěla popálení na osmdesáti procentech těla. U odvolacího soudu v Olomouci požadovali pachatelé zrušení trestů a nový soud.
Od ostravského krajského soudu odešli David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš s trestem vězení na dvaadvacet let, Václav Cojocaru dostal dvacet let. Zároveň jim soud uložil zaplatit odškodné a náhradu škody přes sedmnáct milionů korun. Všichni byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasovou vraždu.
To obžalovaní odmítají. Podle jejich právníků se nejednalo o vražedný úmysl, jelikož nevěděli, že se v objektu nacházejí lidé. Zpochybnil také výpovědi poškozených, v nichž se prý nacházejí rozpory. Obžalovaní podle svých slov činu litují.
„S právní kvalifikací krajského soudu v žádném případě nemohu souhlasit. Nebylo prokázáno, že Vaculík věděl, že se v domě nacházejí lidé. Pokud by to byl přímý úmysl, šli by plánovaně vraždit. Oni však přijeli, hodili lahve a ujeli pryč," uvedl u soudu Vaculíkův obhájce Petr Kausta s tím, že by měli být souzeni za obecné ohrožení se sazbou tři až osm let.
Experti na extremismus však dospěli k závěru, že všichni čtyři odsouzení patřili k aktivním severomoravským neonacistům, kteří se hlásili k neonacistické ideologii a rasismu. Našli u nich i propagační předměty. Vaculík, Müller a Lukeš navíc byli v minulosti už souzeni za násilné zločiny či propagaci nacismu.
Soud v rozsudku zdůraznil, že se jednalo o sympatizanty neonacistického hnutí a útok plánovali jako oslavu narozenin Adolfa Hitlera. Soudce Milan Kaderka proto snížil trest o dva roky pouze Ivo Müllerovi, jenž s policií spolupracoval, k činu se doznal a omluvil se za něj. Dalším třem obžalovaným ponechal tresty ve stejné výši.
„Obžalovaní znali datum narození Adolfa Hitlera, zúčastňovali se akcí radikálů a sympatizovali s nimi. Každý člen tohoto hnutí musí toto datum znát, jeden z obžalovaných ho měl označeno v kalendáři smajlíkem. Rozmístění osob a nábytku v domě v době útoku není relevantní," uvedl soudce.
„Domnívám se, že rozsudek soudu je v pořádku. V podstatě potvrdil rozhodnutí, že se jednalo o pokus o vraždu s rasistickým motivem. Diferencování výše některého z trestů je jistě možné,“ řekla Deníku Referendum předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová. Na rozdíl od případu v Novém Bydžově, kde státní složky podle ní selhaly, postupovaly soudy v případě vítkovských žhářů odpovědně.