Čeští filharmonici ve strachu z radiace opustili Tokio

Armáda v úterý vypraví do Japonska dva letecké speciály. Mají přivézt výpravu České filharmonie i další české občany, kteří chtějí odcestovat z ostrovní země. Podle původního plánu měl orchestr turné ukončit až v neděli 20. března.

(čtk)

15.03.2011 14:10

394359_mediafax_michal_kalasek

Podle ministra kultury Jiřího Bessera není důvod k panice. Přesto vyjednával s armádou o vypravení letadel. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Armáda v úterý vypraví dva letecké speciály, které přivezou výpravu České filharmonie i další české občany, kteří chtějí odcestovat z ostrovní země zničené zemětřesením zpět do vlasti. ČTK o tom informovaly zdroje z ministerstva obrany.

Výprava 106 českých filharmoniků v úterý odcestovala z Tokia a je v současné době ve městě Kanazawa v západním Japonsku. Ředitel filharmonie David Mareček uvedl, že jsou nyní hudebníci v bezpečné vzdálenosti od japonské metropole, kterou může ohrozit únik radioaktivních látek z atomové elektrárny poškozené zemětřesením.

Česká filharmonie se podle šéfa Marečka nebude do japonské metropole vracet, dokud nebezpečí nepoklesne. Podle původního plánu turné měl orchestr odcestovat až v neděli 20. března. Výprava se sice snažila získat nové letenky, ale nepodařilo se jí to.

O vypravení letadel vyjednával s armádou ministr kultury Jiří Besser. „Nikdo zatím není vystaven nebezpečí. V případě nutnosti uděláme vše pro to, aby pro ně vládní letoun doletěl. V pátek se o tom ještě neuvažovalo. Není potřeba panikařit," zdůraznil Besser dopoledne.

Česká filharmonie odletěla do Japonska na tradiční zájezd 6. března. Kvůli následkům zemětřesení musely být ale některé koncerty zrušeny: mimo jiné v pátek 18. března v přístavním městě Sendai, které bylo zemětřesením a tsunami vážně postiženo, a o den později v Kawasaki, kde byla poškozena střecha koncertního sálu.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.