Věci veřejné si do konce května zvolí nového předsedu

Nový předseda Věcí veřejných bude nejspíš znám na konci května. Nominace kandidátů na předsedu uzavře strana na konci března. Širší vedení strany pak ze seznamu vybere šest jmen, mezi kterými budou moci véčkaři vybírat v elektronickém hlasování.

(vd)

09.03.2011 16:11


Spoluautor: ČTK

452491_mediafax_ales_behounek

Současný předseda strany Radek John doposud nepotvrdil, zda bude post lídra obhajovat. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Nový předseda Věcí veřejných, kterého vyberou příznivci strany v elektronickém hlasování, by měl být znám na konci května. Ve čtvrtek začnou místní organizace a užší vedení strany nominovat kandidáty na lídra strany. Novinářům to ve středu řekla místopředsedkyně strany Karolína Peake.

Největším favoritem volby je prozatím dosavadní předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John. V pátek by měl oznámit, zda bude o svůj post znovu usilovat.

Proces výběru předsedy strany je poměrně komplikovaný. Nominace kandidátů na předsedu uzavře strana na konci března. Širší vedení strany Rada Věcí veřejných pak ze seznamu kandidátů vybere šest jmen, mezi kterými budou moci takzvaní véčkaři vybírat v květnovém elektronickém hlasování.

Jeho výsledky by měly být známy do 23. května. To ale ještě nebude vše, neboť předsedu strany pak bude muset ve funkci potvrdit celostátní konference Věcí veřejných. Podle politologa Lukáše Jelínka jde o značně neprůhledný a komplikovaný proces.

„Jsem samozřejmě pro, aby členové a příznivci politických stran měli co největší vliv jak na personální složení vedení partají, tak na jejich programovou profilaci, nicméně proces výběru předsedy Věcí veřejných je spíše pro smích. Není totiž transparentní. Navíc členové a příznivci strany nemusí mít poslední slovo navzdory tomu, že se Věci veřejné prezentují jako zastánci prvků přímé demokracie,“ uvedl Lukáš Jelínek pro Deník Referendum.

Podle Jelínka to vypadá, že si Věci veřejné neuvědomují, že jsou vládní stranou, která má vliv na chod státu. „Abych jim ale nekřivdil. Strana se chystá přijmout změny svých stanov, a tak věřím, že zprůhlední proces výběru svého vedení,“ doplnil Jelínek pro Deník Referendum.

Karolína Peake ve středu novinářům řekla, že pokud by John znovu o svůj post neusiloval, zvažovala by svou kandidaturu. Už dříve o možnosti ucházet se o křeslo předsedy hovořil například i poslanec Michal Babák. Další členové strany by podpořili i kandidaturu místopředsedkyně Věcí veřejných a Sněmovny Kateřiny Klasnové či jejího muže, ministra dopravy a hlavního sponzora strany Víta Bárty.

O Bártovi se ostatně často hovoří jako o faktickém lídrovi strany. Před novináři na to nedávno narážel i prezident Václav Klaus, když v souvislosti s Bártou poznamenal: „Chtěl bych říct předseda VV, ale to bych se asi mýlil." Bárta nicméně zatím nedal najevo, že by o oficiální post předsedy strany usiloval. Zmínil se nicméně o tom, že by měl zájem o křeslo řadového místopředsedy strany.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.