Ochránce odmítá chránit diskriminované

Ivan Štampach

Bude-li veřejný ochránce práv zpochybňovat ochranu práv občanů, musí počítat s tím, že ho občanské iniciativy a jednotliví nezávislí občané budou kritizovat. Také by měl pochopit, že parlamentem schválený zákon pro něj je závazný, byť neladí s konzervativními ideologickými východisky.

13. září loňského roku se ujal funkce veřejného ochránce práv uvolněné úmrtím Otakara Motejla 9. května téhož roku Pavel Varvařovský. Způsob nominace ombudsmana podle stávajících českých právních norem bohužel umožňuje uplatnění politických kritérií výběru.

Pavel Varvařovský se v Lidových novinách z 31. ledna a 5. února vyslovil k antidiskriminační agendě. České republice trvalo dva roky od návrhu, než se odhodlala schválit tuto právní normu o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, jak se zákon oficiálně jmenuje. Se značným zpožděním implementovala evropské normy chránící občany členských zemí EU před diskriminací. Je zřejmé, že výslovná ochrana práv sociálně slabých nevyhovuje dominantní pravicové ideologii, která stojí a padá právem silnějšího.

×
Diskuse
February 28, 2011 v 8.30
Pane Štampachu,
měl jsem pocit, že vládní zmocněnkyně pro lidská práva již byla jmenována - Monika Šimůnková. Viz http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/predstavujeme/vladni-zmocnenkyne-pro-lidska-prava-monika-simunkova-81284/.
Se článkem naprostý souhlas, také mě překvapují stanoviska p. Varvařovského.
February 28, 2011 v 9.40
nepřátelské převzetí
Je to opravdu útok zevnitř. Michal Klíma nedávno psal o "nepřátelském převzetí", ke kterému dochází, když jsou politické strany obsazovány kvazimafiánskými strukturami. Takové převzetí ale charakterizuje celou agendu této vlády v mnoha oblastech. Do značné míry to připomíná ideologické pohlcení všech činností státu totalitárním režimem - vše je podřízeno jedné vládnoucí ideologii, bez ohledu na vlastní věcný obsah příslušného rezortu je klíčové, aby podléhal tomu správnému světonázoru. Stejného typu je dnes obsazování ministerstev bez ohledu na znalost oboru a prostředí, stačí být "schopný manažer". A především to platí o obsazování těch funkcí, které již z definice mohou být smyslem své existence v rozporu s vládní agendou, lidmi, kteří je zevnitř zbaví této jejich podstaty, "odideologizují" je, tj. podřídí vládnoucí ideologii...
February 28, 2011 v 12.54
Při informaci jsem vycházel z této aktuální informace rovněž na webovém zdroji vlády, http://www.vlada.cz/cz/ppov/rlp/clenove/default.htm, Informace jsou nejednozněčné. Ale když tisková, na kterou odkazuje pan Štech mluví o jmenování, tak budu mít za to, že ke jmenování došlo a že informace vlády nejsou řádně aktualizovány.
SH
March 4, 2011 v 16.31
Prostor pro přímou demokracii.
Dřív, než pro přímou volbu prezidenta jsem pro přímou volbu ombudsmana, jehož funkce po takovém výběru doslova volá. Kandidáty by mohly navrhovat, podle předem schválených pravidel, různé občanské iniciativy se zaměřením na prosazování lidských práv a volili by jej všichni občané, přesněji ti, kdo by měli o věc zájem.
March 5, 2011 v 10.46
Pane Štampachu,
hezky jste vystihl zejména metody představitelů extrémních názorů o právu na vyslovení názoru a implicitně i souhlasu všech. Z hlediska psychologického narcistická problematika.

Myslím, že by se měl odstraničtit celý systém jmenování nejen ombudsmana, ale vedení ČNB, mediálních rad a dalších významných orgánů. Zda je dobrou cestou přímá volba, nejsem si jistý.