Nahrávku motolského ředitele prošetří protikorupční policie

Domluvená výběrová řízení a příliv peněz od vlivných pacientů, kterým se na oplátku dostane nadstandardních služeb. O tom všem hovořil ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) na nahrávce, kterou nyní požaduje protikorupční policie.Protikorupční policie prověří ředitele pražské motolské nemocnice Miloslava Ludvíka. Vyžádá si záznam jeho celého projevu na výjezdním zasedání ve Špindlerově Mlýně. Části záznamu, na nichž Ludvík nepokrytě hovoří o domluvených výběrových řízeních, protekci vlivných pacientů a miliardách pro motolskou nemocnici, se ve středu objevily na internetu a vyvolaly pobouření.

„Páni přednostové a primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: je pět firem, které mohou dodat materiál, tak se řekne firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje, firma E se zúčastní. Příště se to prohodí. Fakt si myslíte, že to nevím?" otevřeně popisuje Ludvík, jak mizí peníze z předražených zakázek.

Ludvík dále naléhal na své podřízené, aby vycházeli vstříc tzv. kulichům, tedy protekčním pacientům, kteří mají vliv a mohou případně zajistit nemocnici příliv dalších financí. „Ta nemocnice dostala zatím čtyři a půl miliardy na investice. A to fakt není proto, že by si někdo myslel, že ten Motol opravdu potřebuje,“ prohlásil Ludvík.

Zároveň uvedl také negativní případ, kdy jedna „významná dáma“ musela čekat než na ni přijde řada. „Dáma se naštvala a odešla. No, to béčko mohlo být skoro už hotové, upřímně řečeno. Já to říkám jako vtip, ale ono to tak někdy je a já velmi, ale velmi prosím, abyste si uvědomili, že přes tyto lidi my ty peníze opravdu dostaneme," apeloval Ludvík.

Béčkem měl Ludvík na mysli část nemocnice, kterou Motol přestavuje od roku 2006, rekonstrukce si zatím vyžádala na čtyři miliardy korun. Ludvík ovšem upozornil na to, že video je sestříhané velmi manipulativním způsobem. V případě popisu pochybného zadávání zakázek totiž před podobným postupem vedoucí pracovišť velmi důrazně varoval a slíbil, že po podobných podvodech „půjde“.

I navzdory tomu již kontrolu hospodaření nemocnice přislíbil i ministr Heger. „Kontrolu provedeme kvůli korupčním záležitostem, které v něm zazněly," přislíbil ministr zdravotnictví. Zároveň ale odmítl Ludvíkovo okamžité odvolání.

Ludvík stojí v čele největší české nemocnice již deset let. Je členem ČSSD a pražským zastupitelem, kde podporuje koalici s ODS. Má funkci předsedy výboru pro územní plán a je členem finančního výboru a výboru pro zdravotnictví.

Upozornil na sebe také minulý týden, kdy v době největšího odlivu doktorů, například z jediného dětského kardiocentra, trávil dovolenou na safari v africkém Beninu. Po návratu propustil tiskovou mluvčí nemocnice Evu Jurinovou, která jeho cestu označila za manažerské selhání.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.