Pražská škola alternativ
Jiří SilnýFloskule „There is no alternative“ našla ve světě řadu aktivních odpůrců, kteří chtějí vytvořit lidštější svět. Z potřeby odhalovat lži a omyly těch, kdo hlásají jedinou pravdu, a informovat se o těchto aktivitách vznikl projekt Pražská škola alternativ.
V Německu vybírají každoročně nejhezčí a nejodpudivější slovo. Za loňský rok se tím nejméně oblíbeným slovem stalo přídavné jméno alternativlos, což lze česky vyjádřit souslovím bez alternativy. Je to slovo z politického žargonu. Zvláště Angela Merkelová se prý vyznačuje častým používáním tohoto přídavného jména. Hlásí se tak, jistě vědomě, k odkazu Margaret Thatcherové. Železná lady z Británie drtila odborové hnutí a bourala sociální stát se skálopevným přesvědčením, že to tak musí být, že to prostě jinak nejde. Její floskule „There is no alternative“ zkrácená do podoby dívčího jména TINA se stala přímo značkou neoliberálního převratu, který prezentoval sám sebe jako koncept bez alternativy, vyznačující se stejnou dějinnou nevyhnutelností jako tehdy ještě rovněž hlásaný zákonitý příchod komunismu.
Merkelová možná není tak skálopevně přesvědčena, ale argumentuje stejně, aby ospravedlnila stejnou práci, kterou odvádí. Vlastně je to obdivuhodné, jak se zrovna v Evropě neoliberalismus otřepal z prvního kola velké krize, kterou zapálil a jako bájný pták Fénix vstává z popela, aby dokonal své destruktivní dílo. I ta kráva sociálního státu, která už je skoro vybrakovaná, se ještě hodí aspoň na maso pro supy, čekající na zbytky. U nás třeba na privatizaci zdravotnictví a důchodů. Taky nám tvrdí, že to nejde jinak.
Mám jen několik doplňujících otázek:
- mohou tuto školičku navštěvovat i alternativci - sólisti?
- kdy a kde se bude konat první "učená dišputace"?
- bude možné na úspěšný chod této školy finančně přispívat i drobnými dary (ve stylu "národ sobě")?
Tomuto projektu hodně fandím a jsem ochotná do takové školy jezdit třeba jen uklízet, aby se v ní lidé cítili příjemně a mohli dělně a mírumilovně jednat.