Státní podnik Česká pošta (ČP) se chystá v roce 2011 propustit až dva tisíce lidí, píší Hospodářské noviny (HN). Podle informací listu jde o součást plánu ředitelky podniku Marcely Hrdé. Odboráři prý už o propouštění vědí, hovoří však o nižších počtech.
„Není to ještě úplně rozpracováno, ale půjde asi o 1 500 až o 1 700 pracovních míst," cituje deník předsedu poštovních odborů Karla Koukala. ČP je jedním z největších tuzemských zaměstnavatelů, pracuje pro ni přes 34 tisíc lidí. Koukal, který je členem dozorčí rady ČP, prý v chystaném propouštění problém nevidí. „Pokud je to řádně projednáno, je taková úspora možná," řekl HN.
Pošta nedávno oznámila, že v roce 2010 dosáhla 250 až 280 milionů korun zisku před zdaněním. To je snížení oproti 661 milionům v roce 2009, ale několikanásobek ve srovnání s očekáváním. Kvůli chystané liberalizaci trhu se snaží dále omezovat náklady. Nejvíc to mají odnést pošty v malých obcích.
„V celém Česku jich má celkem zaniknout asi 1 500. Třeba u nás v (Ústeckém) kraji to prý bude 50 poboček každý rok, a to až do roku 2017," řekl ČTK místopředseda ústeckého krajského Sdružení místních samospráv (SMS) Karel Drašner, který starostuje v tisícovém Háji u Duchcova na Teplicku. O redukci se prý s nimi pošta ani oficiálně nebavila, starostové si prý informace musejí porůznu shánět sami.
Podle České pošty jde o nepochopení problému, postupně se prý bude jednat v každé obci. Je prý ve styku jak se Sdružením místních samospráv, tak i se Svazem obcí a měst. „S obcemi vše projednáváme postupně. Nechceme posílat dopisy, ale každou změnu osobně projednáváme. Je to tedy jen otázkou času, kdy se u té které místní samosprávy naši zástupci zastaví," řekla ČTK mluvčí pošty Marta Selicharová.
Kolika poboček se pošta zbaví, mluvčí nekonkretizovala, připustila ale, že se bude jednat „o stovky míst". Některé obce jsou ochotné pobočky převzít. „Poště jsme sami vybudovali prostory, a teď do ní bude jezdit jen doručovatelka z nedalekého Oseka. Provoz bychom klidně převzali, spojili ho s podatelnou a Czech pointem, ale nikdo nám to ani nenabídl," řekl Drašner.
Takzvanou frančízu, tedy provozování pošty třetí stranou pod stejnou značkou, prý Česká pošta nabízí jen některým obcím. „S nimi jedná separátně, přičemž jim nabízí nevýhodné podmínky. Povinností přenášejí hodně a přitom mají velké sankce v řádu desetitisíců i milionu, ty smlouvy jsou naprosto nepřijatelné," řekl ČTK Drašner. Mluvčí Selicharová toto hodnocení odmítá. „Kdyby byly podmínky nevýhodné, pošta ke spolupráci nikoho nezíská. Realita však svědčí o opaku. Výdejních míst už existuje 38," dodala.
SMS sdružuje přes tisíc převážně obcí a měst, které teď chtějí jednat přímo s ministrem vnitra a ředitelkou pošty. „Chci pro naše obce především oficiální informace o záměrech České pošty. Současný stav nahrává jen spekulacím, které ničemu neprospějí," uvedl předseda SMS Josef Bartoněk.