Tucsonský atentát může vést k omezení zbraní, nebo i naopak
Roman BurešMnozí Američané doufají, že sobotní atentát na arizonskou poslankyni pomůže k prosazení vyšší kontroly zbraní. K reálné změně ale dle odborníků nejspíš nedojde. Barack Obama mezitím sklidil úspěch za projev k uctění památky obětí atentátu.
Někteří američtí politici se snaží využít atmosféry po sobotním atentátu na arizonskou poslankyni Gabrielle Giffordsovou k prosazení zákonů, které by částečně omezily nošení zbraní. Nová legislativa by mohla rozšířit bezpečnostní prohlídky, vytvořit zónu bez zbraní v okolí kongresmanů a zamezit použití velkokapacitního zásobníku, který umožnil útočníkovi v Tucsonu vypálit v krátké době šestadvacet ran.
K atentátu došlo na mítinku před obchodním centrem v Arizonském Tucsonu. Zemřelo při něm šest lidí, včetně devítileté dívky, federálního soudce a asistenta Giffordsové. Poslankyně je po průstřelu hlavy ve vážném stavu, podle lékařů ale přežije. Střelce, teprve dvaadvacetiletého Jareda Lee Loughnera, zadržela policie.
Podle odpůrců zbraní je nyní na prosazení podobných omezení vhodná doba, protože útok ovlivnil smýšlení podstatné části Američanů. „Opravdu si myslím, že tentokrát to bude jiné,“ komentoval situaci doslova Paul Helmke, ředitel Bradyho kampaně k prevenci násilí se zbraní.
Dle znalců legislativy, jež nošení zbraní upravuje, je ale nepravděpodobné, že by ke skutečně zásadní změně došlo. Právo Američanů držet zbraň zaručuje druhý ústavní dodatek a Nejvyšší soud USA již několikrát zrušil zákony, které se o to pokoušely na lokální úrovni.
Zastánci tradičního práva se navíc domnívají, že vývoj po atentátu může být i opačný. Americká Národní asociace držitelů zbraní (NRA) se k události odmítla vyjádřit, dokud nebudou jeho oběti pohřbeny. Lois Chedseyová, sekretářka Arizonské asociace držitelů zbraní ale potvrdila, že prodej střelných zbraní se od soboty zvýšil.
Zbraně nosí také velká část Kongresmanů, kteří ji považují za záruku osobní bezpečnosti. Jason Chaffetz, republikán z Utahu, je jedním z nich. „Není to pro každého. Nemyslím si, že každý by se měl hnát kvůli tomu, co se stalo minulý týden a začít ji nosit, ale mně se to zamlouvá a dělám to,“ řekl Chaffetz.
Obamův povedený projev
Přibližně čtrnáct tisíc lidí si ve čtvrtek přišlo poslechnout projev prezidenta k uctění památky obětí (viz záznam). Barack Obama v emotivní, leč výborně strukturované řeči vyzval ke spolupráci, rozšíření veřejné diskuze a ukončení nepodloženého obviňování z podnícení atentátu.
„Pouze civilnější a upřímnější veřejná diskuze nám pomůže postavit se výzvám, kterým jako národ čelíme,“ řekl Obama doslova. „Ztráta těchto skvělých lidí by měla přispět k úsilí každého z nás o to, abychom byli lepší — lepší přátelé a sousedi, spolupracovníci a rodiče,“ dodal.
Projev přivítali nejen liberální, ale také středoví a dokonce i konzervativní komentátoři. Podle deníku New York Times patřil k nejlepším, které Obama ve funkci pronesl.
Přivítal ho dokonce i známý politický komentátor, zástupce ultrakonzervativní pravice a kritik současné vlády Glenn Beck. „Tohle je pravděpodobně jeho nejlepší projev vůbec a, ve vší upřímnosti, děkuji vám, pane prezidente, že jste se minulou sobotu stal prezidentem Spojených států,“ řekl Beck doslova s tím, že projev ale mohl přijít dříve.
Srovnání s Palinovou
Média často srovnávala Obamovu řeč s prohlášením konzervativní političky a bývalé aljašské guvernérky Sarah Palinové. Ta byla některými liberálními komentátory obviněna, že její plamenná rétorika a výzva k poražení dvaceti demokratů na její internetové stránce (kde u obvodu kongresmanky Giffordsové použila nitkový kříž, který se používá jako mířidlo u zbraní) k atentátu přispěla.
Obama ve svém proslovu varoval před „zjednodušujícími vysvětleními“. Incident by podle něj měl přispět ke zmírnění ostře polarizovaného veřejného diskurzu, ale se zachováním živé a civilnější diskuze. Podle dosavadního vyšetřování prozatím nebylo prokázáno, zda byl Lougherův čin politicky motivovaný či nikoliv.
Palinová se na rozdíl od Obamy příliš nezabývala samotnými oběťmi atentátu. Další kritiku si vysloužila označením nařčení její osoby za „krvavou pomluvu“. Toto slovní spojení se historicky používalo ve zcela jiných souvislostech — označovalo se tak obviňování židů z rituálních vražd dětí. Liberální média jí to neopomněla připomenout.
Další informace:
The New York Times A Clamor for Gun Limits, but Few Expect Real Changes
The Guardian Tucson memorial speech verdict: 'Thank you Mr President'
The Guardian Arizona shootings fallout and Obama's Tucson speech - as it happened
The Guardian Arizona shooting: Obama speech and Palin's statement compared
The New York Times Facing Challenge, Obama Returns to Unity Theme