Středočeský kraj chce rušit autobusové spoje, obce nesouhlasí

Středočeský kraj chce od 1. února zrušit zhruba dvacet procent autobusových spojů a některé linky. Starostové obcí se bouří a o výsledné podobě budou s krajem jednat.

(čtk)

07.01.2011 15:05

M_ln_k_mediafax_michal_kalasek

V Kojeticích na Mělnicku by měl přestat jezdit ranní školní autobus a děti by tak přišly o cestu z Kojetic do Mělníka. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Starostové několika středočeských obcí nesouhlasí s plánovaným rušením autobusových spojů a linek, které dotuje kraj. Škrty jsou podle nich drastické, zahrnují i neztrátové linky, řekl dnes ČTK starosta Líbeznic Martin Kupka. Kraj se hájí, že musí šetřit ve všech kapitolách včetně veřejné dopravy, protože dostal od vlády o miliardu méně peněz než v roce 2010. Změny ve veřejné dopravě by měly začít platit od 1. února.

Letos je v krajském rozpočtu v kapitole doprava na úhradu ztráty v objednané autobusové dopravě podle náměstka hejtmana pro dopravu Robina Povšíka (ČSSD) 520 milionů Kč, tedy o 180 milionů Kč méně než v roce 2010. Rozhodli tak krajští zastupitelé. „Je logické, že musíme provést redukci spojů, protože nemáme krytou objednávku rozsahu roku 2010. Redukce bude přibližně dvacetiprocentní," řekl ČTK Povšík. Podle něho bude rušení autobusových spojů rovnoměrné.

Návrhy na rušení linek a spojů, které kraj rozeslal obcím, musejí starostové posoudit nejpozději do 12. ledna. Návrh na redukci považují pro veřejnou dopravu za likvidační. Na některých linkách počítá podle nich návrh se zrušením většiny spojů. Například na lince Mělník – Libiš – Praha by podle návrhu zbylo ze 42 spojů pouhých devět. „Pokud dojde k omezení dopravy, bude to znamenat vážné ztížení podmínek pro všechny, kteří dojíždějí za prací, do školy nebo za zdravotní péčí," uvedl Kupka.

Líbeznický starosta také upozornil, že příjem kraje z daní se podle schváleného rozpočtu na letošek nesnížil, ale naopak zvýšil o 150 milionů korun. S vysvětlením, že za redukci spojů mohou vládní škrty, proto starostové nesouhlasí. „Tento zastírací manévr zavání mediální blamáží," tvrdí starostové.

Starostové chtějí vyvolat na kraji další jednání a požadují, aby hejtman i kraj situaci přehodnotili. Své argumenty shrnuli do otevřeného dopisu, který zaslali hejtmanovi. Povšík rozhořčení starostů chápe. „Proto v pondělí na jednání rady kraje předložím k diskuzi návrh, abychom spoje, kde je zásadnější rozpor, zatím nerušili. Budu chtít ještě měsíc čas na diskuzi," uvedl Povšík.

Tam, kde se kraj s obcemi na rušení shodne, přestanou vybrané spoje jezdit už od 1. února. Povšík připustil, že v případě některých navržených linek na zrušení se mohli krajští úředníci splést. Jedná se totiž o tisíce autobusových spojů na stovkách linek, které jsou v rámci středočeského kraje provozovány. Může jít například o Kojetice na Mělnicku, tam by měl přestat jezdit ranní školní autobus, a děti by tak přišly o cestu z Kojetic do Mělníka. „To by se nemělo nikdy stát. To jsou ty případy, kde o tom budeme diskutovat," zdůraznil náměstek hejtmana.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.