Žaloba na vymahače ČEZu u soudu neuspěla

Paravojenský útvar „netechnických ztrát" stále uniká trestu za nátlakové a vyděračské metody, nepřiměřeně používané proti černým odběratelům elektřiny, pražský městský soud žalobu zamítl jako neprůkaznou.

Soudce Okresního soudu v Olomouci František Neplech navrhuje zastavit trestní stíhání členů takzvaného útvaru netechnických ztrát (NTZ) čili komanda ČEZu. Podle něj nespáchali žádný trestný čin. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil dobře informovaný zdroj. „Neoficiálně se k nám takováto informace také dostala," připustil i mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Tento výsledek předběžného projednání obžaloby přitom zatím nebyl zveřejněn. „Uvidíme, jak se na to budou tvářit obě strany a podle toho se případně nařídí hlavní líčení," sdělil citovaný zdroj.

V červnu 2010 Městský soud v Praze zamítl ve všech bodech žalobu Spolku proti nemravným cenám elektrické energie (SPONEL) proti elektrárenské skupině ČEZ, týkající se odpojování spotřebitelů od elektroměrů. Žaloba uváděla i psychický a fyzický nátlak, který zaměstnanci společnosti ČEZ Měření pod niž útvar NTZ patřil údajně vyvíjeli na jednotlivé zákazníky. O tom ale podle soudce Romana Horáčka nebyly předloženy dostatečné důkazy.

Podle zpráv z olomouckého okresního soudu tedy neuspěla ani obžaloba od státního zástupce Jiřího Jančíka, mimochodem přepracovaná podle pokynů z ostravského krajského státního zastupitelství.

Vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu původně obvinili dvaatřicet členů NTZ z toho, že vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektrické energie, vydírali je a nutili k tomu, aby zaplatili za údajně černé odběry elektřiny vysoké sumy peněz, připomněl server Aktuálně.cz.

V únoru 2010 právník Jan Rytíř zveřejnil video, kde se jeden ze zákazníků ČEZ po návštěvě skupiny NTZ zastřelil. Vyšlo najevo, že NTZ se cvičí a chová podobně jako například policejní zásahové jednotky včetně používání výstroje v černé barvě.

„Jsme sice stále přesvědčeni, že činností NTZ nebyl porušen zákon, avšak snaha postupovat proti nelegálním odběrům elektřiny co nejefektivněji a maximálně využít kompetence dané energetickým zákonem se skutečně v některých případech mohla jevit jako necitlivé jednání se zákazníky s nepřiměřenou tvrdostí," napsal ČEZ v tiskové zprávě ze 17. února 2010. „Těchto případů litujeme a učiníme zásadní opatření, aby se nemohly opakovat," prohlásil tehdy předseda představenstva ČEZu Martin Roman.

Praxi odpojování od elektroměru umožněnou energetickým zákonem označila v březnu Barbora Kubíková z kanceláře ombudsmana jako „formu nátlaku, vydírání nebo sankce", připomněl rovněž server Aktuálně.cz.

„Obecně trpím silnou nechutí komentovat soudní rozhodnutí ve věcech, jejichž spis jsem nečetl, a trestních věcech zejména, nicméně ohlášené rozhodnutí Okresního soudu v Olomouci ve věci komanda ČEZ si zaslouží výjimku,“ řekl Deníku Referendum ekologický aktivista Jan Rovenský.

„Je to skvělá zpráva nejen pro ČEZ, ale i všechny ostatní korporátní i živnostenské vyděrače operující v Čechách. Nyní máte úředně potvrzeno, že se můžete beztrestně vydávat za policistu, lézt bez vědomí soudu (zato s pistolí za pasem) lidem do domů, či si je předvolávat na půlnoční výslechy'. Stačí tvrdit, že jste měli podezření, že vám vaše oběť bez povolení odebírala elektřinu. A pokud se vám podaří dotyčného nešťastníka uvedenými metodami přesvědčit, že vám dobrovolně' podepíše dlužní úpis na stovky tisíc korun, jste za vodou úplně. Pacta sunt servanda, ne?," na závěr ironicky připomněl právní zásadu, že smlouvy se musejí dodržovat, Jan Rovenský.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.