Tálibán vyjasnil pozici ve věci zadržovaných novinářů

Podle Tálibánu si dva francouzští novináři, které již přes rok zadržuje, nezažádali o povolení k práci a sbírali informace spíše výzvědné povahy. Mluvčí afghánské islamistické skupiny zároveň obvinil Francii, že nemá na jejich osvobození skutečný zájem.

(čtk)

03.01.2011 11:39


Spoluautor: Petr Jedlička

A6

Pro francouzská média je osud Stéphana Taponiera a Hervého Ghesquièra tématem nejvyšší důležitosti. Foto archiv CPJ

Afghánské islamistické hnutí Tálibán znovu obvinilo francouzskou vládu, že nevěnuje pozornost požadavkům, které předložilo jako podmínku k propuštění dvojice francouzských novinářů. Ti jsou v zajetí Tálibánu už déle než rok a extremisté je obvinili ze špionáže. Francie tvrzení Tálibánu o svém nezájmu o osud zajatých novinářů kategoricky popřela, stejně jako obvinění žurnalistů ze špionáže.

„Předložili jsme francouzské vládě už před rokem své podmínky a požadavky, jejichž splněním podmiňujeme osvobození francouzských rukojmí. Jsou to velmi jednoduché požadavky a velmi snadno splnitelné, ale (Francie) bohužel těm podmínkám příliš pozornosti nevěnuje,“ prohlásil mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid. Odmítl však sdělit, o jaké podmínky šlo.

Pokud by francouzské úřady „přijaly naše podmínky, (zajatci) by už byli na svobodě,“ tvrdil mluvčí. Francouzskou vládu označil za „nezodpovědnou“.

Podle mluvčího oba novináři byli zajati, protože se věnovali špionáži v oblasti, kterou má pod kontrolou Tálibánu.

„Informace, jež shromažďovali, nepatřily k těm, které novináři potřebují. Informace, jež sbírali, byly v zájmu spíš špionážních agentur,“ řekl Mudžáhid. „Byli zatčeni ze dvou příčin: zaprvé nás nekontaktovali a vydali se do oblasti bez našeho povolení. Zadruhé shromažďovali informace, které se týkaly rozvědky. Informace a dokumenty, které jsme u nich našli, ukazují na špionáž,“ dodal.

Francie o víkendu jednoznačně odmítla prohlášení „takzvaného tálibánského mluvčího“ o špionáži novinářů jako absurdní. Vykonávali svou práci pro jednu televizní stanici a časopis, uvedlo podle AFP francouzské ministerstvo zahraničí. Dodalo, že jednání o jejich propuštění se vedou už rok bez přestávky a budou pokračovat až do osvobození obou mužů.

Dvojice novinářů a jejich tři afghánští průvodci byli uneseni 30. prosince 2009 v lokalitě asi šedesát kilometrů od hlavního města Kábulu, v nestabilní hornaté provincii Kápísá. V této oblasti je rozmístěna francouzská jednotka působící v rámci mezinárodních sil pod velením NATO. Právě tato skutečnost ale komplikuje jednání s Tálibánem o propuštění zajatců.

Navzdory četným optimistickým tvrzením francouzských úřadů novináři ve čtvrtek zahájili druhý rok v tálibánském zajetí. Jde o poměrně dlouhou dobu v tomto typu záležitostí.

Na dubnovém videozáznamu tálibánci hrozili zabitím obou novinářů a jejich průvodců, pokud Paříž nedosáhne v Kábulu a Washingtonu osvobození vězňů výměnou za propuštění novinářů.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.