Malým hlukem proti velkému hluku

Obce a občanské iniciativy dnes odpoledne připomenou ministru zdravotnictví, že má chránit veřejné zdraví; ve čtyři hodiny před ministerstvem zdravotnictví bude dnes hlučno.

Jiří Guth

22.12.2010 09:06

373945_mediafax_mikulas_krepelka

Před ministerstvem zdravotnictví se dnes očekává shluk hlučných. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Iniciativa ProAlt pořádá ve spolupráci s obcemi, městskými částmi hl. m. Prahy a občanskými sdruženími happening MINUTA HLUKU. Akce se uskuteční ve středu 22. prosince 2010 od 16 hodin před ministerstvem zdravotnictví na Palackého náměstí v Praze.

Happening podporují obce Modletice, Dobřejovice, Herink, Dolní Břežany, Jesenice a Horoměřice, městské části Praha-Libuš, Praha 12, Praha-Běchovice, Praha-Dolní Počernice a Praha-Suchdol, občanské sdružení Nad Drahaňským údolím, o. s. VIA MAGNA, o. s. Proti Hluku, iniciativa STOP LETIŠTI VODOCHODY a další.

Česká vláda se chystá schválit novelu nařízení vlády o ochraně veřejného zdraví, která má zvýšit hlukové limity na pozemních komunikacích a drahách o 5 dB v denní době a až o 10 dB v noční době. Tímto krokem by bylo uzákoněno již dnes hromadně praktikované překračování limitů hlukové zátěže. „Dopad bude stejný jako kdyby se limity úplně zrušily,“ říká aktivista Miroslav Grund.

Zatímco návrh novely vyčísluje úspory na protihlukových opatřeních, prakticky vůbec neřeší škody na veřejném zdraví. „Tento krok přesně odpovídá celkové politice vlády, která je ochotna obětovat zdraví občanů ve prospěch zisku velkých investorů a stavebních a dopravních lobby,“ uvedla mluvčí ProAltu Tereza Stöckelová.

Účastníci happeningu budou pod okny ministerstva vyrábět hluk, aby demonstrovali, v jak nepříjemném a stresujícím prostředí musí dnes lidé žít v blízkosti pozemních komunikací. Na závěr akce bude ministru zdravotnictví předána petice za snížení hlukového zatížení a proti zvyšování hlukových limitů. Petici předají členové petičního výboru, který zahrnuje starosty, zastupitele i občany dotčených obcí. Petici bude možné ještě během happeningu podepsat.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.