U dUbu tU bUdU vytváří průřez možnostmi vizuální práce s textem

Komunikační prostor Školská 28 ukazuje v projektech jedenácti umělců, jak vypadají texty pověšené na stěnu galerie.

Johana Lomová

17.12.2010 14:32

Skolska

Z výstavy U dUbu tU bUdU. Foto Johana Lomová

Kurátorská dvojice Viktor Čech a Markéta Kubačáková připravila výstavu prací, jejichž společným motivem je písmeno, respektive text. Generačně i uměleckým směřováním různorodá skupina umělců vytváří v prostoru galerie zajímavý průřez možnými formami vizuální práce s jazykem.

Zjednodušeně můžeme říci, že existují dvě podoby zájmu o text. Na jedné straně stojí písmeno – ustálený znak, který sám o sobě nenese sdělení. Na straně druhé jsou slova a věty, tedy shluky těchto písmen, díky nimž můžeme vyprávět příběhy, zaznamenávat minulé události nebo, jak je tomu na výstavě, si připomenout průběh proběhnuvších konceptuálních akcí.

Záznamem konceptuální tvorby jsou například vystavené deníkové zápisy Václava Magida, video s názvem Dávná smrt mouchy od Zbyňka Baladrána a svým způsobem i práce Jana Šerých, který proměňuje slova v krátkém příběhu, aniž by zasáhl do jeho obsahu.

Více formální podobu mají naopak nepřehlédnutelné nápisy Jiřího Valocha. Samostatná nebo do provolání spojená slova umělec rozmístil na stěnu a podlahu galerie, aby zde zanechal svůj otisk.

Protipólem k narativním sdělením je například práce nejstaršího vystavujícího tvůrce, básníka Ladislava Nebeského. Jeho strohý název Je to tak označuje hru s písmeny a čísly, která autor vkládá do matematických rovnic.

Dvě zmíněné polohy, práce se znaky i touha zachytit průběh události, jsou vlastní také dalším vystavujícím umělcům: Aleši Čermákovi, Jiřímu Ptáčkovi, Pavlu Rudolfovi, Jiřímu Skálovi, Miloslavu Topinkovi a Lence Vítkové.

Za zmínku stojí i grafická úprava expozice, která povedeně zdůrazňuje téma výstavy. Popisky zde nemají význam návodu pro pochopení vystavených děl, neobsahují žádný text. Namísto konvenčních informací doprovázejí jednotlivé práce jen barevné štítky se jmény autorů. Text je tak přítomen výhradně ve vystavených pracích. Není pouze dodatečnou informací, ale samotnou podstatou díla.

U dUbu tU bUdU. Galerie Školská 28, Praha 1, otevřeno úterý 1319, středapátek 1317 hod. Výstava potrvá do 7. ledna 2011.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.