Kdo je Slavoj Český?

Historik a filozof Zdeněk Vašíček je znám zejména jako autor textů psaných na pomezí několika vědních oborů a schopností pokládat provokativní otázky. Nakladatelství Plus přináší soubor jeho příležitostné publicistiky.

(-jv-)

12.12.2010 10:57

Vasice

Historik a filozof Zdeněk Vašíček (*1933).

Co mají společného Slavoj Český a JUDr. Bedřich Břich, jejichž texty, kriticky glosující současné společenské poměry, se občasně objevují na stránkách časopisu Babylon nebo na internetu? Skrývá se za nimi Zdeněk Vašíček, historik a filozof, který v 70. letech strávil tři roky ve vězení za údajné podvracení republiky, posléze jako jeden z prvních podepsal Chartu 77 a od roku 1981 přednášel na univerzitách v Římě, Cambridgi, Bochumi a Paříži.

Kniha Slavoj Český & spol., vydaná v nakladatelství Plus, shrnuje Vašíčkovu příležitostnou publicistiku. Představuje svého autora jako krajně skeptického glosátora, podle něhož se současná civilizace zmítá v křečích. Na rozdíl od složitých Vašíčkových esejů či studií, které vyšly například souhrnně v knize Přijetí podmínek (Torst, 1996), patří Vašíčkova publicistika mezi brilantní a mnohdy i vtipné texty, které určitě stojí za pozornost. Autor opět překvapí, když splétá nečekané vazby napříč různými obory, znalostmi z historie a filozofie.

Vašíček za svou práci v minulosti získal významná ocenění – v roce 2000 se stal laureátem Ceny Revolver Revue, dále byl poctěn Cenou F. X. Šaldy za rok 2003. Spolu s nedávno vydaným titulem Slavoj Český & spol. nebo už starší knihou Přijetí podmínek publikoval například ve spolupráci s Françoise Mayerovou knihu Minulost a současnost, paměť a dějiny (Triáda / CDK, 2008).

Zdeněk Vašíček: Slavoj Český & spol. Plus, Praha 2010.A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.