Jemen požádal Západ o pomoc v boji s al-Káidou

Až tři sta extremistů může sídlit v Jemenu, varuje ministr zahraničí al-Kirbí. Požaduje dostatečnou pomoc od západních států. Úřady Spojených států selhaly, když Abdulmutallábovi nezabránily ve vstupu do letadla.

(sal)

30.12.2009 13:30

Abu_bakr_al-qirbi

Jemenský ministr zahraničí upozornil na nebezpečí a vyzval západ k jeho řešení. Foto Marco Castro, UN Photo

Jemenský ministr zahraničí Abú Bakr al-Kirbí řekl BBC, že v jeho zemi sídlí na tři sta extremistů. „Nepochybně zde máme množství členů i vůdců al-Káidy. Uvědomujeme si toto nebezpečí. Možná nyní plánují útoky podobné tomu, který se měl odehrát v Detroitu.. Nemohu vám dát přesná čísla. Možná jich je okolo dvou tří set,“ řekl.

Domnívá se, že Jemen by se mohl postarat o svou al-Káidu, ale nedostatečná podpora od dalších států představuje hlavní problém. Amerika, Velká Británie i Evropská unie podle něj mohou udělat mnohem více. „Podporují nás, ale nedostatečně,“ řekl BBC.

„Musíme rozšířit naše protiteroristické jednotky, poskytnout jim dostatečný trénink, vybavení a vozidla, hodně nám chybí helikoptéry,“ řekl al-Kirbí. Vyzval mezinárodní společenství k větší pomoci s výcvikem a vybavením jednotek.

Al-Kirbí si myslí, že zejména západní státy měly povinnost sledovat islámské extremisty a informovat o jejich krocích jemenskou vládu. Mají totiž mnohem lepší zpravodajské služby.

Mladý Nigerijec Abdulmutalláb, který se pokusil odpálit bombu v letadle do Detroitu, byl pravděpodobně vycvičen právě v jemenských táborech al-Káidy. Jemenská vláda potvrdila, že zemi dvakrát navštívil.

Své militantně islámské postoje ale vyjadřoval už několik let před incidentem. Mezi léty 2005 až 2007 poslal na webové stránky islámského fóra mnoho takových příspěvků. V únoru 2005 například napsal: „Představuji si, jak Velký džihád převezme nad všemi moc. Jak muslimové zvítězí a budou vládnout celému světu.“

V lednu 2005 Abdulmutalláb napsal: „Nemohu si s nikým promluvit. Nikdo mne nepodpoří, jsem v depresích a cítím se osamělý. Nevím, co mám dělat. A tato situace mne asi přivede do dalších problémů.“

Abdulmutallábův otec varoval americkou ambasádu v Nigérii před nebezpečím ze strany svého syna. Američtí diplomaté vyslali do Washingtonu zprávu, že „byl velmi znepokojen ze sílícího vlivu náboženských extremistů na svého potomka.“

Ve Washingtonu nyní sílí kritické hlasy vůči americkým zpravodajským službám, které i přes tyto informace dovolily Abdulmutallábovi vstoupit na palubu letadla s bombou.

„Naše vláda měla informace o tomto extremistovi, se kterou jsme ale nepracovali tak, abychom mu zamezili ve vstupu do letadla s výbušninou. Mohl zabít na tři sta lidí. Byla to systémová chyba, a to považuji za naprosto nepřijatelné,“ řekl Obama.

Další informace:
Guardian Yemen warns of hundreds more al-Qaida operatives in country and asks for help
Independent Obama blames 'flaws' for plane bomb escape
BBC Western counter-terrorism help 'not enough for Yemen'


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.