Jednotky NATO zabily deset afghánských civilistů

Smrt nejméně deseti afghánských civilistů způsobily operace spojeneckých armád ve východním Afghánistánu. Incident kritizují regionální politici i vládní kabinet. Podobné případy vyvolávají odpor Afghánců proti zahraničním jednotkám.

(sal)

29.12.2009 17:01

3765146371_ff33ee87e8_b

Sobotní operace západních armád přinesly smrt nejméně deseti civilistů. Foto The U.S. Army, flickr.com

Afghánský prezident Hamíd Karzáí včera oznámil, že sobotní vojenské operace západních sil způsobily smrt deseti afghánských civilistů, z toho osmi dětí. Operace se odehrály v oblasti Narang v provincii Kunar na hranici s Pákistánem.

„Prezident Karzáí ostře odsuzuje operace, které mají na svědomí smrt nevinných Afghánců. Vytvořil komisi, která incident prošetří,“ uvádí tisková zpráva afghánské vlády. Podle vysoce postaveného vládního úředníka je možné, že oznámený počet zabitých se v průběhu vyšetřování ještě navýší.

Regionální politici Kunaru navštívili národní parlament, aby před členy Karzáího kabinetu protestovali proti těmto vojenským operacím. Právě podobné incidenty vyvolávají silný odpor afghánského veřejného mínění proti zahraničním vojenským jednotkám. A to i přesto, že Tálibové mají na svědomí větší počet mrtvých.

Nejmenovaný velitel západních armád vysvětlil AFP, že operace byly namířeny proti Tálibům v Kunaru. „Velké množství členů Tálibánu naše jednotky zabily a hodně jich zajaly,“ ospravedlnil operace.

Ty byly v poslední době součástí snahy Spojených států a jejich spojenců opětovně převzít kontrolu nad situací v Afghánistánu. Ve válce mají v současnosti převahu Tálibové a hrozí, že v budoucnu opět převezmou kontrolu nad celou zemí.

Na začátku prosince zabily operace NATO šest civilistů. Americký ministr obrany Robert Gates tehdy v reakci oznámil, že armáda Spojených států se bude maximálně snažit vyhnout se obětem mezi civilisty.

Tálibán, píše AFP, využívá samozřejmě takovýchto chyb západních armád ve své propagandě.

Další informace:
Guardian Hamid Karzai condemns killing of 10 civilians in fighting in Afghanistan
Common dreams 'Afghan Civilians Killed' in US/Nato Military Operations; School Children Among Dead


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.