Nečas žádá tajemníka pro EU, Schwarzenberg to odmítá

Odložený spor mezi ODS a TOP 09 o kompetence v zahraniční politice, aktuálně k Evropské unii, je znovu tu. Premiér chce pro agendu EU tajemníka, ministr zahraničí mu své pravomoci odmítá předat.

(čtk)

18.11.2010 15:53

338869_mediafax_mikulas_krepelka

Premiér Petr Nečas je ve sporu s ministrem Schwarzenbergem o agendu Evropské unie. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Koaliční strana TOP 09 nadále odmítá vytvoření nové pozice státního tajemníka pro EU na úřadu vlády a nehodlá ze svého postoje ustoupit. ČTK to řekl předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas (ODS) ale chce o vzniku nového postu dále debatovat. Věří prý, že se s ministrem zahraničí dohodne.

Pro Schwarzenberga je nepřípustná představa, že by „zadními dvířky" vzniklo ministerstvo pro evropské záležitosti. „Jsem přesvědčen, že se s premiérem Nečasem jsem schopen domluvit, dokud nebude požadovat věci, které pro nás možné nejsou," prohlásil Schwarzenberg. „Proč mám já postupovat pravomoci ministerstva zahraničí úřadu vlády. Není pro to jediný rozumný důvod," dodal.

Podle Nečase ale debata o státním tajemníkovi pro EU vyplývá z koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády. „O fungování útvaru podřízenému předsedovi vlády, který bude mít na starosti koordinaci evropské politiky, je rozhodnuto na základě koaliční smlouvy. Povedeme s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem další věcnou diskusi a věřím, že se dohodneme," sdělil Nečas ČTK.

Premiér argumentoval dříve i tím, že potřebuje mít aparát, který bude koordinovat evropská témata pro vyjednávání s Bruselem, z nichž mnoho je ekonomických. Schwarzenberg nesouhlasí. „Když jede ministr zemědělství do Bruselu, tak jedná s kolegy. Také tam není státní tajemník úřadu vlády pro zemědělství," podotkl.

Spor mezi ODS a TOP 09 o vytvoření postu státního tajemníka a rozdělení kompetencí za evropskou politiku vznikl krátce po ustavení koaličního kabinetu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Nečasova vláda zrušila post ministra pro EU, premiér ale chtěl, aby mu s koordinací evropské politiky pomáhal státní tajemník. Vládní koalice se na tom ale nedokázala shodnout a téma odložila na čas po podzimních senátních a obecních volbách. Dohody o koaliční spolupráci ODS a ČSSD ve velkých městech a další výsledky povolebních vyjednávání ale napětí mezi ODS a TOP 09 ještě zvýšily.

Programové prohlášení vlády říká, že koordinace evropské politiky bude v gesci předsedy vlády a bude se jí věnovat jemu podřízený útvar, který bude úzce spolupracovat s ministerstvem zahraničí. Postavení tohoto útvaru má upravit kompetenční zákon.

Útvar pro evropské záležitosti na úřadu vlády původně spadal pod někdejšího vicepremiéra Alexandra Vondru. Vznikl hlavně kvůli přípravě a koordinaci českého předsednictví EU. Později ho vedli ministři pro evropské záležitosti Štefan Füle a Juraj Chmiel. Část týmu, který pro něj pracoval, na úřadu vlády zůstal. Nyní je ale bez vedení na úrovni ministra i náměstka.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.