Grebeníček obviňuje české vojáky z válečných zločinů

Miroslav Grebeníček činí české vojáky zodpovědné za účast na mimosoudních popravách při okupaci Afghánistánu. Ministr zahraničí taková obvinění naprosto odmítá.

(jrd)

17.11.2010 13:12


Spoluautor: ČTK

4315_mediafax_mikulas_krepelka

Poslanec KSČM Miroslav Grebeníček písemně interpeloval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ve věci války v Afghánistánu vedené mimo rámec mezinárodního práva. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Někdejší předseda KSČM a dlouholetý poslanec této strany Miroslav Grebeníček tvrdí, že čeští vojáci v Afghánistánu jsou nuceni vykonávat mimosoudní popravy a musí zabíjet povstalce napadající jednotky NATO. Z odpovědnosti za tento stav obvinil současného ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) a celou českou vládu s tím, že prý nerespektují zahraniční závazky ČR a nedodržují mezinárodní právo. Svá obvinění uvedl v písemné interpelaci na ministra zahraničí. Schwarzenberg je však odmítá, stejně jako ministerstvo obrany.

„Důsledkem nerespektování Ústavy ČR a ženevských konvencí ministerstvem zahraničí, vámi osobně, a vládou ČR je pak také skutečnost, že příslušníci Armády ČR jsou vysíláni do okupačních a válečných akcí, v nichž jsou nuceni v rozporu s Ústavou ČR mimo řádně vyhlášený válečný stav vykonávat aktivně útočné válečné akce a mimosoudní popravy, akty zabíjení příslušníků hnutí odporu proti okupačním vojskům USA a NATO v Afghánistánu,“ stojí v Grebeníčkově interpelaci.

Na ministra Schwarzenberga se proto obrátil s dotazem, zda považuje za možné, „aby nadále příslušníci Armády ČR vykonávali bez schválení parlamentu a bez vyhlášení války nebo bez přihlášení se ke spoluúčasti ve válce útočné akce a mimosoudní popravy občanů cizích zemí žijících na vlastním území“.

Schwarzenberg ve své odpovědi jeho obvinění odmítl. „Příslušníci našich ozbrojených sil působí v místě konfliktu, kde se aplikují pravidla mezinárodního humanitárního práva,“ uvedl ve své odpovědi. Tato pravidla podle něj umožňují bojovat proti všem, kteří se účastní nepřátelských útoků, a připustil, že následkem těchto operací umírají i civilisté. „Ne každé zabití civilisty je však z pohledu mezinárodního humanitárního práva protiprávní,“ podotýká Schwarzenberg.

Ministr zahraničí vůbec nezná mezinárodní právo, což je při jeho profesi celkem vážný defekt, míní publicista Daniel Veselý. „Je naprostý nesmysl, že by ,ne každé‘ zabití civilisty bylo protiprávní. V boji je také dost obtížné rozlišit mezi civilistou a talibancem s tím, že talibové mají mezi řadou místních obyvatel podporu, protože je chápou jako legitimní odpor proti cizím okupantům, s nímž mají letité zkušenosti,“ říká pro Deník Referendum Veselý.

V Afghánistánu nyní pracuje pět set dvacet příslušníků české armády. Od příštího roku jich mají ještě dvě stovky přibýt. Většina z vojáků působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar, další vojáci jsou na základně Bagram necelých padesát kilometrů severně od Kábulu.

Tiskový odbor ministerstva obrany zdůrazňuje, že čeští vojáci působí v Afghánistánu v rámci koaličních sil ISAF na základě mandátu vymezeného příslušnými rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Tento mandát zmocňuje síly ISAF pomáhat afghánským orgánům při zajišťování bezpečnosti. „Jakákoliv tvrzení, že čeští vojáci v Afghánistánu působí v jiných než mandátem vymezených akcích, jsou v příkrém rozporu se skutečností,“ sdělil ČTK Vladimír Lukovský z tiskové a informační služby ministerstva.

K tomuto argumentu Veselý říká, že „ačkoliv je mise ISAF posvěcena rezolucí RB OSN, je třeba si uvědomit, že samotná invaze do Afghánistánu byla stejně protiprávní jako pozdější útok na Irák, tedy bez mandátu RB OSN, jak tvrdí například právní expertka Marjorie John. Tato skutečnost není ale v české kotlině příliš známá.“


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.