O prodeji půdy cizincům vláda opět nerozhodla

Nečasův kabinet znovu odložil rozhodnutí umožnit cizincům nákup zemědělské půdy v ČR, nejspíš o několik týdnů. V evropské právní soustavě jde i tak spíše o symbolický akt.

Jiří Guth

16.11.2010 19:30

192429_mediafaxefe_richard_radim

V Evropské unii není občanství hospodáře rozhodující. V České republice nebude brzy také. Foto Richard Radim, Mediafax

Ani napodruhé se kabinetu Petra Nečase nepodařilo shodnout na znění novely, která by umožnila prodej zemědělské půdy cizincům. Tematické jednání proběhlo v úterý 16. listopadu. Vláda se nakonec rozhodla otázku odložit.

„Vláda na své schůzi přerušila projednávání tohoto bodu,“ řekl Deníku Referendum tiskový mluvčí vlády Martin Kupka. „Vrátí se k němu na některém z nejbližších zasedání. Do té doby bude doplněna analýza souvislosti s nakládáním se státním majetkem, tedy v tomto případě s půdou ve vlastnictví státu,“ doplnil Kupka.

Změny v pravidlech hospodaření s pozemky by mělo být dosaženo úpravou devizového zákona. Návrh přišel poprvé do vlády v polovině září. Už tehdy byl stažen s tím, že je potřeba jej dopracovat.

Zákaz prodeje si Česká republika vyjednala při vstupu do Evropské unie. Platnost příslušné výjimky skončí v květnu 2011. I kdyby se nicméně nepodařilo novelu schválit do konce příslušného období, katastrální úřady stejně budou muset vklad vlastnického práva cizincům u zemědělských pozemků umožnit. Unijní právo je totiž v případě rozporu nadřazené právní úpravě členského státu EU.

„Asociace soukromého zemědělství ČR je přesvědčena, že očekávaná změna zákona nijak zásadně nezmění současnou situaci v obchodování s půdou,“ řekl Deníku Referendum předseda asociace Josef Stehlík. „Pokud zahraniční investoři chtěli nakoupit půdu vcelku k jakémukoliv účelu, už tak učinili. Po uplynutí přechodného období proto neočekáváme žádný boom zájmu cizinců o půdu v ČR.“

„Byli bychom ovšem rádi, kdyby stát zachoval při prodeji státní půdy hlavní dosavadní věcné podmínky, zejména podmínku aktivního hospodaření na privatizované půdě. Formální usnadnění prodeje půdy cizincům nepředstavuje nějaký zásadní problém, který by ohrozil české zemědělství nebo stabilitu produkce. Jiné faktory jsou mnohem významnější,“ doplnil Stehlík.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.